Oprava stien pred maľovanímOprava stien pred maľovaním je veľmi dôležitá nielen pre ich konečný vzhľad, ale i kvalitu. Menšie praskliny a trhliny, ktoré sa objavujú na povrchu stien síce nepoškodia stabilitu vášho domu, ale nevyzerajú dobre.

 

Menšie praskliny a trhliny, ktoré sa objavujú na povrchu stien síce nepoškodia stabilitu vášho domu, ale nevyzerajú dobre. Podobne tak i diery po nepotrebných klincoch a skobách. Pred ďalším maľovaním by ste preto mali starostlivo ošetriť, aby novonamaľované steny pôsobili zdravo a celistvo.

 

Poškodené spoje sadrokartónových stien sa opravujú v celku jednoducho. Stačí ich prekryť škárovacou páskou alebo páskou s obsahom skleneného vlákna a premaľovať.

 

Naopak, názory na postupy pri prekrývaní trhlín v bežnom murive sa rôznia.

 

Niektorí odborníci odporúčajú na malé praskliny použitie opravnej pásky. Iní odborníci vám rovno povedia, že ani opravná páska a ani napr. akrylový tmel nie sú vhodným materiálom na drobné poškodenia stien. Skôr či neskôr vám totiž z pod maľovky začnú presvitať.

 

Oprava stien pred maľovanímPraskliny v murive sa odporúčajú vyplniť klasickou sadrou, lepidlom na praskliny, šľahaným tmelom na škáry alebo vhodným latexovým stierkovým tmelom.

 

Ak má byť vaša oprava stien úspešná, musíte prasklinu najprv vyčistiť. Znamená to, že z nej musíte odstrániť všetko napadané staré murivo. Hrubšie kúsky najlepšie odstránite pomocou maliarskej špachtle. Zvyšný prach zo škáry potom pozorne oprášte štetcom alebo ho jednoducho odsajte vysávačom s úzkym násadcom. Čistota praskliny je jednou z najhlavnejších podmienok preto, aby v nej mohlo plnivo dobre držať.

 

Očistené miesto potom navlhčite vodou z rozprašovača. Zvlčenie poškodeného miesta zabráni tomu, aby suché murivo neodoberalo príliš rýchlo vodu z plniva a neznížilo tak jeho kvalitu, ako i kvalitu spoja. Až potom naneste do škáry sadru alebo tmel. Ak je prasklina ešte veľmi tenká, stačí, keď ju pretriete tmelom alebo sadrou nanesenou na štetec. V prípade, že ste si však nie istý veľkosťou praskliny, radšej ju pomocou špachtle prehĺbte a až potom riadne vyplňte vhodným materiálom.

 

Ak mienite ako plnivo použiť klasickú sadru, ľahko si ju pripravíte podľa návodu uvedenom na jej balení. Ak nie ste v sadrovaní zbehlý, je možné, že pri práci budete potrebovať viacej času. Prilejte teda do sadry kúsok gleju alebo disperznej farby, čím o niečo spomalíte jej rýchle zasychanie.

 

Sadra i tmel sa najlepšie nanášajú na vlhký podklad pomocou špachtle alebo oceľovej stierky. Nanesené plnivo potom ešte zahlaďte štetkou alebo štetcom namočeným vo vode. Celú plochu nakoniec prebrúste jemným brúsnym papierom.

 

Ak sa rozhodnete použiť tmel, nanášajte ho špachtľou najprv priečne cez škáru, potom naneste vrstvu pozdĺžne a po vyplnení praskliny ho nechajte mierne presahovať cez okraj. Do výšky okolitého muriva ho potom uhladíte brúsnym papierom alebo špachtľou.

 

Ak sú poškodené miesta hlbšie a väčšie, ako vhodný plniaci materiál vám poslúži stierkovacia hmota, napr. celolózová stierka. Stierka je schopná praskliny nielen vyplniť, ale zároveň i vyhladiť povrch upravovanej praskliny a zjednotiť ho so zdravou časťou steny. Hoci je doba vytvrdzovania stierok dlhšia, práca s nimi je jednoduchšia a navyše sa pri ich použití netvoria škvrny typické pre použitie sadry. Škáry vyspravované stierkovacími materiálmi sú pevnejšie a majú dlhšiu životnosť. Veľké praskliny možno ošetriť aj pomocou jemnej malty.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Kvalitná penetrácia predĺži trvácnosť náterov

 

Keď kupujeme farby na steny

 

Ďalšie články na tému Farby a omietky

 

17.9.2012© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.heimwerkerlexikon.selbermachen.de, www.knigastroitelya.ru