Fasádne komínyEšte donedávna sa zdalo, že technický pokrok vo vykurovaní domov bude mať za následok to, že klasický komín upadne do zabudnutia, alebo sa stane bezmála prežitkom dávnych dôb, keď uhlie a drevo bývalo základným druhom paliva v domácnostiach. Nestalo sa tak.

 

Môžeme dokonca hovoriť o renesancií komínov. Je pravda, že množstvo domov má vykurovanie na diaľku, či elektrické kúrenie, pri ktorom komín netreba. No zároveň množstvo ľudí znovuobjavilo nádhernú poéziu plameňa, plápolajúceho v krbe, či v peci. Oheň má proste svoje čaro a nič nám ho nenahradí. Bez ohňa máme pocit anonymného tepla a tak sa čoraz viac vraciame do dôb, keď krb, kachle, či pec boli neoddeliteľnou súčasťou príbytku. A nielen to.

 

Mať vlastný komín predstavuje zároveň istotu a nezávislosť. Nie je tomu tak dávno, keď časť obyvateľstva podľahla panike v súvislosti s odstavením dodávky plynu. V tom čase sa veľa hovorilo o otázkach nezávislosti vo vykurovaní. A hovorí sa dodnes. Zásoby fosílnych palív sú totiž neisté, ceny vykurovania prudko rastú a tak kúrenie priamo v dome dostupným palivom, akým je napríklad drevo, či obnoviteľné dostupné palivo nie je iba investíciou do súčasnosti, ale aj do budúcnosti. Oheň sa tak znovu dostáva do našich príbytkov. Na druhej strane práve ďalšia revolúcia v stavebníctve je namierená práve proti ohňu v dome.

 

 

Nerezové komíny

 

Nerezové komínyTouto revolúciou sú energeticky pasívne domy. Keďže ide o úsporné domy, kde sa náklady na energiu znižujú, kozub, piecka, či kachle nemajú v nich čo hľadať. Je to doslova začarovaný kruh, z ktorého von vedie jediná cesta. Cesta kompromisu.

 

Bude treba nájsť optimálne riešenie pri navrhovaní rodinných domov. Čo však, ak sa rozhodneme postaviť si napríklad krb, no v našom rodinnom dome, či chalupe by sme ho nemali kam pripojiť, pretože nemáme komín na mieste, kde krb bude stáť?

 

Najhorším a zároveň takmer neuskutočniteľným variantom je nákladné búranie príbytku a následná výstavba komína, ktorý nám nielenže zhltne množstvo času, financií a priestoru v dome, ale zároveň sa môže stať, že si stavbou takéhoto komína vážne poškodíme statiku domu. Čo teda robiť? Riešenie je možno jednoduchšie, ako sa zdá. Tým riešením sú takzvané fasádne alebo inak povedané, nerezové komíny. Fasádne komíny sú jediným optimálnym riešením umiestnenia spotrebiča na vykurovanie v priestoroch, kde komín nie je.

 

Nerezový komín má množstvo predností. Môže byť použitý pri spaľovaní všetkých druhov palív. Jeho montáž je rýchla a jednoduchá. Má nielen nízku hmotnosť, ale aj jeho vzhľad je estetický. V prípade, že by nám napriek tomu vadil pri celkovom pohľade na dom, je možné ho obstavať, aby nepôsobil rušivo.

Na výstavbu nerezového komína sa najbežnejšie používa trojvrstvový komín z nehrdzavejúcej ocele. Pod pojmom trojvrstvový sa rozumie, že sa skladá z vnútornej vložky, tepelnej izolácie a vonkajšieho plášťa. Montuje sa na vonkajšiu časť budovy a má jeden, alebo viac prieduchov na odvádzanie spalín.

 

Časť od sopúcha po pätu je určená na zachytávanie tuhých spalín a kondenzátu. Vonkajší plášť je vyrobený z materiálu, odolávajúcemu atmosférickej vlhkosti (hliník, nehrdzavejúca oceľ a podobne). Výhodou takéhoto komína je nielen nízka hmotnosť, jednoduchá montáž, či cenová prístupnosť, ale aj dlhá životnosť, vzájomná vymeniteľnosť jednotlivých dielov (kompatibilita), odolnosť proti prehoreniu sadzí, bezúdržbovosť komínovej vložky, odolnosť voči náhlym zmenám teploty, aj atmosférickým podmienkam. Renomované firmy, zaoberajúce sa trojvrstvovými komínmi vám ponúknu bezplatné poradenstvo, či návrh komínového systému a dymovodu.

 

 

Archív článkov

 

02.09.2010© WEBY GROUP Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: eisele-kachelofenbau.de, houzz.com