Hovorí sa, že srdcom každej sauny je saunová pec, pretože od nej závisí komfort celého saunovania. Vývoj saunových pecí prešiel niekoľkými štádiami. V polovici minulého storočia sa v saune najčastejšie kúrilo liatinovými pecami, ktorých dym prechádzal pomedzi kamene a potom bol z miestnosti odvádzaný komínom.

 

Saunová pec

 

Až okolo 70. rokov sa na trhu objavilo elektrické vykurovanie sauny, ktoré sa dodnes využíva najmä v rodinných saunách. K prevádzke elektrickej pece nie je totiž potrebný komín, pec nedymí a my nemusíme čistiť zbytky po spaľovaní, popol či sadze.

 

Sauny sa môžu vykurovať rôznymi spôsobmi, pričom veľkosť a umiestnenie pecí závisí od spôsobu vykurovania. Exteriérové a interiérové sauny sa dobre vykurujú, tak ako v minulosti tuhým palivom – najčastejšie brezovým drevom, ktorého vôňa poteší každého milovníka saunovania a to aj napriek zvýšeným nákladom, ktoré sa nahromadia pri stavbe komína.

 

Saunová pec

 

Pec alebo kachle na tuhé palivo sú však objemnejšie a zaberú tak viac miesta. Vykúrenie sauny na potrebnú teplotu v prípade, že kúrite drevom, môže trvať až 60-90 minút. V prípade, že nemáte dostatok miesta alebo sa nechcete zdržiavať stavbou sopúchov a komína, možno teda saunu vykurovať aj elektrickou pecou, ktorá má v porovnaní s plynovými pecami a pecami na pevné palivo aj ďalšiu nezanedbateľnú výhodu. Tou je fakt, že vám saunu vyhreje za polovičný čas ako piecka na drevo.

Tú vašu saunovú pec si môžete vybrať aj z niekoľkých materiálových prevedení. Zatiaľ čo niekto zostáva pri kamennej klasike, iný sa pri kúpe pece prikláňa k jej modernejšiemu antikorovému prevedeniu s držiakom na saunové kamene. Na vykúrenie menšej sauny stačí piecka s výkonom na 3 kW s pripojením na 230 V, pokiaľ má však sauna viac ako 3m3, je už potrebné vybudovať si prípojku na 380 V. Pri výbere saunovej pece dodržiavajte pravidlo, že na každý jeden meter kubický objemu sauny, musí pripadať 1 Kw výkonu jej vykurovacieho telesa a fakt, že vykurovacie teleso musí odolať i teplote 1000 °C.

 

Saunová pec

 

Pri elektrickým saunách reguluje teplotu a často aj osvetlenie sauny ovládacia jednotka umiestnená v samotnom interiéri sauny.

Ak chcete v saune upravovať vlhkosť, máte na to dve možnosti. Alebo si kúpite piecku, na ktorú podľa potreby vložíte saunové kamene a tie budete počas procesu saunovania polievať vodou, alebo si do sauny zakúpite originálny zvlhčovať vzduchu.

 

 

Saunové kamene

Aj správne používanie saunových kameňov má svoje zásady. Kamene by sa mali pravidelne vymieňať po 200-250 prevádzkových hodinách. Aby sa vlhkosť mohla tvoriť bez problémov, je dobré ukladať kamene do vrstiev od najväčších po najmenšie a zalievať ich vždy teplou vodou, aby ste zabránili tepelným stratám. Kamene držte v čistote, vždy ich skontrolujte a ak majú praskliny alebo iné poškodenie, vymeňte ich.

 

Saunová pec

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Fínska sauna svojpomocne

 

Pred stavbou sauny

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Sauny

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.palt-sauna.de, www.saunamaster.at, www.bonhofwellness.nl