Väčšina odborníkov sa dnes zhoduje na tom, že pre malé pozemky je viac vhodný prístrešok pre auto ako garáž. Aj keď sa nám predstava garážovania auta, hlavne v zime zdá vhodnejšia, už len preto, že nemusíme každé ráno oškrabávať námrazu zo skiel.
 
Prístrešok
 
Na druhej strane, pokiaľ garáž nie je súčasťou rodinného domu a nevyužíva sa aj na iné účely, ako napríklad dielňa alebo odkladací priestor, má nízku úžitkovú hodnotu a náklady na jej vybudovanie sú zbytočne príliš vysoké.
 
Prístrešok pre auto
Výhoda uzavretej garáže spočíva najmä v ochrane pred mrazom a na „ukrytie“ auta pred zrakmi zlodejov. Malo by však v nej byť postarané o dobré prúdenie vzduchu, inak hrozí, že auto začne predčasne korodovať.
 
Prístrešok pre auto
 
Garáže potrebujú drahšie základy ako prístrešky, ale aj ich konštrukcie majú vyššiu životnosť, ktorá sa u nich odhaduje na 50 rokov, kým u správne udržiavaných prístreškov cca na 15 rokov. Prednosťou prístrešku je i to, že si ho zručnejší domáci majstri dokážu postaviť aj sami. 
 
Prístrešok pre auto
 

Ohlasovanie stavby prístrešku pre auto

 

Prístrešok pre auto je považovaný za účelovú drobnú stavbu a preto jeho výstavba podlieha povinnosti ohlásenia stavebnému úradu. Ohlásenie stavby postačí vtedy, ak zastavaná plocha prízemnej stavby nepresiahne 25 m2 a výšku 5 metrov. Ak je zastavaná plocha väčšia, potrebujete na stavbu súhlas príslušného stavebného úradu. Toto platí aj pre výstavbu letných kuchýň, rôznych prístreškov s využitím na iné účely, kôlní a podobne.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Tekutá dlažba: inteligentné riešenie pre rekonštrukcie

 

Presklené terasy

 

Ďalšie články, rady a tipy na tému Prístrešky
 
 
© Weby Group
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk
 
Foto: www.mustknowhow.com, www.fourseasonscovers.weebly.com, www.northeastsheds.com, www.elrincondemama.co