TIP.jpgNielen nový rodinný dom, ale aj drevená chatka, kôlňa na náradie, garáž, skleník aj plot, skrátka každá stavba a stavbička vyžaduje základy. Tie musia siahať do takej hĺbky, kam neprenikne mráz - hovoríme o tzv. nemrznúcej hĺbke. Ak by zemina pod vašou stavbou zamŕzala, mohlo by tým dochádzať k jej posunu, a tým aj k narušeniu statiky a deformáciám stavby.

Nezámrzná hĺbka pritom nie je všade rovnaká - záleží na podnebí, na nadmorskej výške aj na štruktúre podložia, pretože každá zemina premŕza do rozdielnej hĺbky. V miernom podnebnom pásme, kam spadá aj Slovenská republika, je nemrznúca hĺbka stanovená na 80 až 140 centimetrov. Presnejšie číslo nám určí zloženie substrátu. Hĺbka 80 cm zvyčajne postačí u bežných hlinito piesčitých pôd, v prípade ílovito hlinitých pôd musíme ísť do hĺbky približne jedného metra. Ak stojí váš pozemok na zmrštivých íloch, budete musieť kopať až do hĺbky 140 cm.

Pri drobných stavbách sú určené mnohé výnimky, vždy je však dobré poradiť sa so skúseným odborníkom skôr, ako začnete stavať. Predídete tak neskorším komplikáciám.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Staviate dom s pivnicou alebo bez?

 

Montované domy šetria čas i peňaženku

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Výstavba domov

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.profibrus.ru

Autor: Ivan Nôta