Po niekoľkých pokojnejších rokoch. kedy sa bytový dizajn menil len v určitých častiach, môžeme rok 2017 pokojne nazvať ako „rok veľkej rošády“. Prečo?

Lebo pojem interiérová móda nie je len o výmysloch bytových architektov a dizajnérov, ale hlavne o potrebách ľudí. Dizajnéri totiž nie sú, ako módni návrhári z odevnej oblasti – síce svojim návrhom môžu ohúriť, no v konečnom dôsledku musí byť tento návrh funkčný. A práve funkcionalita a prispôsobenie dobe, v ktorej žijeme odsúva pomaličky do „outu“ trendy, na ktoré sme si v ostatných rokoch zvykli. Poďme sa teda na začiatok pozrieť na to, čo v roku 2017 skončí na dizajnovom cintoríne:

 

1. Mramor a dekorácie z mramoru: Mramoru sa v bytovej oblasti darilo až príliš, no očakávanie prudkého poklesu záujmu o sériovo vyrábané mramorové bytové doplnky sa naplnilo. Nastal čas na zmenu. Odborníci hovoria, že sa v tomto roku môžeme tešiť na surové, zemité textúry ako sú drevo, hlina a prútie.

 

Interiérové trendy 2017

 

2. Meď a prenikavo leštený vzhľad v interiéri: Meď a ružové zlato budú v roku 2017 úplne out. Ako materiál je meď krásna a vždy ostane štýlová, no teraz sa vytráca zo svojho výslnia. Presýtenie sa lacnou a zbytočne lesklou imitáciou medi spôsobilo, že ju ľudia už nechcú ani len vidieť. Odborníci na interiérový dizajn sú presvedčení, že v roku 2017 pravdepodobne v domácnostiach uvidíme viac priemyselnej estetiky s čiernou oceľou a leštenými kovmi.

 

3. Otvorené priestory: Prekvapujúco sa dostali do tejto kategórie. Do moderných domácností sa vracajú definované obytné priestory, pretože spotrebitelia hľadajú stále viac domy, ktoré vedia poskytnúť súkromie pred verejnosťou, no aj pred obyvateľstvom samotného domu. Ešte donedávna ľudia obľubovali život v otvorených obytných priestoroch zahŕňajúcich kuchyňu, obývaciu izbu, jedálenský kút a dokonca priestory určené na štúdium. Objavili však problémy s akustikou a pachmi z varenia, ktoré „zamorili“ celý priestor. Obývačka, kuchyňa a jedálenský priestor by mohli byť umiestnené okolo centrálneho nádvoria, ostatné izby a priestory by mali byť definované.

 

4. Nudné a jednoduché dlaždice: Moderné kúpeľne a kuchyne sú často obložené jednoduchými dlaždicami kvôli ich prijateľnej cene a univerzálnemu vzhľadu. Avšak, čím ich je viac, tým menej sú populárne. Dajú sa vidieť v miestnej kaviarni a vlastne aj úplne všade inde. Takto vydláždená či obložená plocha sa dá dokonale opticky zmeniť striekanými kúskami, či kusmi s iným tvarom alebo textúrou, a tak vytvoriť úplne nový inovatívny vzor. Celý priestor tak razom dostane iný nádych.

 

Čo bude v roku 2017 „IN“

 

1. Únik z digitálneho sveta: Domy so zákutiami a miestami na čítanie sú stále viac populárne. Pripisuje sa to hlavne vplyvu dnešnej pretechnizovanej spoločnosti, ktorej už máme všetci dosť. Stále viac času trávime pred monitorom počítača alebo pozeraním do smartfónu. Ľudia stále viac túžia dať si od takéhoto života prestávku a zbaviť sa digitálneho rozptyľovania. Každý sa snaží vytvoriť si útočisko pokoja a pohody, či už je to spálňa alebo iná časť domu, kde sa dá „uniknúť“ pred okolím. Aj moderný nábytok do predsiene a ostatné interiérové materiály budú nasledovať tento príklad. Používať sa začínajú hlboké sedacie súpravy s mnohými spôsobmi leňošenia, návrat zažívajú aj leňošky z islandských oviec, robustné pletené vlnené koberce a podlahové vankúše.

 

2. Viac metalických farieb: Kým v súčasnosti ešte vládne trend pastelových odtieňov ružovej a modrej, čoskoro ich vystriedajú metalické farby inšpirované kovmi, vesmírom, hviezdami, mrakmi a kozmom.

 

Interiérové trendy 2017

Metalíza, kovy, surovo opracovaný kremeň a opály pridajú trocha viac iskry a záujmu do priestoru, v ktorom bývame. Lesklé materiály, priehľadné látky a vzdušný hodváb vytvoria ľahký a mäkký romantický prvok, ktorý stelesňuje optimizmus v otázke, kam sme sa to dostali a kam vlastne smerujeme. V oblasti doplnkov budú dominovať predovšetkým kombinácia rôznych druhov kovu. Nebojte sa prepojiť chladné a teplé kovy, trebárs zlato so striebrom, a pridať k nim aj kúsok neutrálneho kovového príslušenstvo, ako napríklad železo či bronz. Moderné trendy stále počítajú aj s nerezovými doplnkami, tentoraz však v nevšedné čiernom ladení. Čierny nerez je uhladený, trendy a dá sa skombinovať s ktorýmkoľvek iným dekorom. K videniu bude hlavne v kuchyniach a práčovniach, ale stále častejšie aj v ďalších miestnostiach domova.

 

3. Terakota v interiéri: Teplé materiály ako sú terakotové dlaždice nahradia doteraz populárne chladné a biele tóny. Hitom je prirodzená matná povrchová úprava, pričom sa môže použiť aj ako obklad na bežné steny v kúpeľniach alebo na krby. Terakotové dlaždice, ktoré sú príliš rustikálne, sa dajú oživiť matným povrchom, pričom tento trend im pridá charakter a vnesie do interiéru teplo.

 

Interiérové trendy 2017

 

4. Popularita korku stúpne: Korok je nielen štýlový materiál, ktorý dodáva priestoru teplo a textúru, je ideálny aj na absorbovanie hluku v našich stále viac otvorených domovoch. Používa sa tiež ako náhrada za drevené podlahy, no i na čajové stolíky v kombinácii s kamennými vrchmi. Dobre sa môže vynímať aj pevná korková stolička alebo stolík. Dá sa však predpokladať, že čoskoro sa bude korok používať aj na obloženie celej steny v domácej kancelárii, na ktorú sa tak budú dať priamo pripínať rôzne poznámky.

 

5. Vintage aj retro štýl vynikne v kontraste s modernou: Ak vlastníte predmety, ktoré si zachovali punc dávnych čias, máte vy hrané. Trendy roku 2017 totiž dáva jej opäť šancu obľúbenému štýlu vintage. Dôležité je, aby malo dané vybavenie charakter a nieslo v sebe osobitý príbeh. Rozmanité textúry navyše vtisnú priestoru jedinečný nádych pohodlia domova. Podobnú atmosféru navodí tiež retro nábytok. Ten na jednej strane vynikne v ostrej konfrontácii s dnešným svetom moderných technológií, na druhej strane s nimi vytvorí harmonickú rovnováhu. Na starý televízny stolík postavte LED televízor a vedľa kožené pohovky umiestnite kreslo z 80. rokov. Kontrastom získa priestor osobitý dizajn.

 

Interiérové trendy 2017

 

6. Od tradičných farieb sa v interiéri upustí: Ak sa chcete držať trendov, ktoré prinesie nasledujúci rok, venujte sa v prvom rade farebnému ladeniu vašej domácnosti. Priestoru by ste mali prepožičať predovšetkým nádych prírody - pre rok 2017 je zelená farba prvkom, ktorý by v modernom interiéri nemal chýbať. Odvážnejší z vás môžu do zelených tónov zahaliť celé steny či väčšie plochy nábytku, skvele budú vyzerať aj na doplnkoch alebo menšom vybavení. Tmavozelená farba použitá ako lak v izbe (napríklad v spálni) vytvorí chladné škandinávske zázemie, ktoré si žiada už len kože, kožušiny, mosadzné lampy a prírodný ľan.

 

Interiérové trendy 2017

 

Tmavozelené môže byť aj oddychové kreslo alebo vankúše a časti výzdoby, ktorým sa tak pridá hĺbka a význam. Od tradičných farieb nábytku, ako je prírodné drevo či štandardizovaná textília, sa pomaly upúšťa. Ľudia vnímajú moderné trendy a dopyt po nábytku nevšedných farieb rastie. Napríklad posteľ v zelenom sfarbení sa môže stať novou dominantou spálne, jedálenské stoličky so zelenými vzormi zase rozjasnia kuchyňu.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Detoxikačné metódy interiérového dizajnu II

 

Spôsoby ovládania osvetlenia schodiska

 

Ďalšie články na tému Interiér

 

 

17.2.2017© WEBY GROUP Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: interiorzine.com

Autor: Ivan Nôta