Dennodenne sú terasy a balkóny vystavené vrtochom prírody a mali by odolať nepriaznivým vplyvom počasia ako je dážď, sneh či mráz. Tak ako pri ostatných stavbách a ich častiach, musia aj tieto spĺňať určité kritériá. V bežnom živote to napríklad znamená, že musia pri daždi odolať zrážkam až 40 mm za hodinu. Preto je pre nás dôležité nepodceňovať ich izoláciu.

 

Izolácia terás a balkónov

 

Balkóny a terasy ponúkajú skvelé možnosti, ako tráviť čas s rodinou alebo priateľmi a dopriať si čerstvého vzduchu a navyše sú estetickým doplnkom rodinných domov a iných budov. Prienik vody do stavebnej konštrukcie balkóna alebo terasy dokáže napáchať veľké škody. Najčastejšie sú spôsobené dažďom, negatívne na konštrukciu pôsobí ale aj mráz, korózia, nevhodný materiál alebo chybné zrealizovanie. To všetko môže zapríčiniť korodovanie kovových častí konštrukcie, presakovanie vody do interiéru, vznik takzvaných máp, porušenie tepelnej izolácie alebo hnitie dreva v podklade terasy. Ideálne povrchy sú teda také, ktoré sa ľahko udržiavajú, sú odolné, protišmykové a navyše skvele vyzerajú. Obľúbeným variantom je keramická dlažba. Na výber je mnoho najrôznejších dekorov a nespornou výhodou je aj jednoduchá údržba a mechanická odolnosť. Riešením môže byť aj pochôdzny hydroizolačný náter. Nemá škáry, skvele preklenuje trhliny a je zároveň ekonomickým riešením. Dnes však nie je problém ani s dizajnovým dreveným povrchom terasy. Treba však dodržiavať určité pravidlá.

 

Možnosti hydroizolácie

 

Na hydroizoláciu balkóna alebo terás existuje hneď niekoľko postupov. Môžeme ju vykonať pod finálny povrch, alebo použiť výrobky, ktoré slúžia ako hydroizolácia a finálny povrch v jednom. Pre hydroizoláciu pod finálnym povrchom vyberte buď polymér-cementovú maltu alebo priamo hydroizolačné lepidlo, ktoré má vynikajúcu pružnosť a húževnatosť. Existujú aj špeciálne drenážne systémy, ktoré zaisťujú prevzdušnenie vrstiev a tým zamedzia odmrznutiu dlažby. Medzi pochôdznymi hydroizoláciami môžeme vyberať z náterových systémov, tekutých hydroizolácií alebo fóliových systémov.

 

Na podklade záleží

 

Pokiaľ nie je betónový podklad kvalitný a objavujú sa v ňom praskliny, začneme jeho penetráciou. Na pripravený podklad potom aplikujeme hydroizoláciu. Na ňu nanášame lepidlo na dlažbu, do ktorého dlažbu usadíme. Pri škárovaní môžeme vyberať zo širokej ponuky škárovacích hmôt, ktoré sú dodávané v najrôznejších farbách. Ľahko ju tak zladíme s dlažbou a môžeme sa tešiť na skvelý výsledok, ktorý lahodí aj oku.

 

Izolácia terás a balkónov

 

 

Dôležité zásady

 

Tieto sa týkajú hlavne stavieb terás. Je nutné vytvoriť výškový schod v hornom líci vodorovnej nosnej konštrukcie v prechode skladby terasy na skladbu podlahy interiéru (skladba terasy má vždy väčšiu mocnosť ako skladba podlahy v interiéri). Hlavná a poistná hydroizolácia je vždy povlaková, v spáde a odvodnená. Spád povlakovej hydroizolácie  je min. 1. Na hlavnej hydroizolácií je vždy klzná vrstva. Klzná vrstva minimalizuje účinky dilatačných a iných pohybov podkladu na hydroizolačnú vrstvu. Pokiaľ je nad hydroizoláciou navrhnutá betónová vrstva, potom sa nad hydroizoláciu umiestňuje drenážna vrstva. Drenážna vrstva odvádza vodu z povlakovej hydroizolácie. Je tak znížené jej hydrofyzikálne namáhanie a umožnené lepšie vysychanie vrstiev nad hydroizoláciou. Hydroizolácia sa zaťahuje až do interiéru v detaile pri dverách.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Pristavaná terasa

 

Ako na zastrešenie terasy

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Prístrešky, záhradné domčeky

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.ifitnes.ru

Autor: Ivan Nôta