Jesenná údržba okien a dveríTaktiež si vravíte, že by Vaše okná už zase potrebovali umyť? Jeseň je vhodná nie len na umytie okien, ale tiež na ich údržbu. Pokiaľ ju nepodceníte, budete pripravení, keď prídu zimné mrazy.

 

Plastové okná nestačí len umyť

 

Máte nové plastové okná a teraz sa pýtate – aká údržba? Plastové okná sú predsa bezúdržbové. Zbystrite. Všetky moderné okná, nie len tie plastové potrebujú, aby ste venovali trochu pozornosti ich kovaniu a tesneniu. Pokiaľ túto údržbu opomeniete, môže sa stať, že za pár rokov nebudú okná fungovať tak, ako by ste očakávali. Ale nemusíte sa báť, údržba je naozaj jednoduchá.

 

Jeseň je vhodná nie len k umytiu plastových okien, ale taktiež k ich nastaveniu, a to vďaka malému rozdielu vonkajšej a vnútornej teploty. Pokiaľ sa pustíte do nastavovania alebo premazávania kovania okien, až keď už zistíte, že oknami v zime ťahá, nemusí byť nastavenie úplne optimálne. Podobné je to aj v prípade, že neskontrolujete stav tesnenia.

 

Umývanie okien nepatrí medzi obľúbené činnosti, ale plastové okná sú z tohto pohľadu pomerne príjemné. Kto si ešte pamätá nepríjemné rozšroubovávanie okenných krídiel, určite to potvrdí. Navyše je na ne možné s úspechom použiť buď úplne klasický postup, teda teplú vodu s trochou saponátu a vhodný leštiaci prípravok alebo aj akýkoľvek z moderných spôsobov. Vždy sa ale vyhnite všetkému, čo by ich povrch mohlo poškrabať. Škrabance na povrchu plastových okien nie je možné odstrániť.

 

Výhodou plastových okien, aj tých vo farebnom prevedení je to, že nie je potrebné zaoberať sa ošetrením ich povrchu. To pri drevených oknách musíte použiť špeciálny balzam na lazúru, inak môžete byť za pár rokov prekvapení, že drevené eurookná nevyzerajú ani zďaleka tak pekne, ako keď ste ich kupovali.

 

Pri umývaní plastových okien nezabudnite prezrieť a uvoľniť tiež odtokové otvory v dolnej časti rámov. Radi sa usadzujú prachom, občas sa tu zabýva aj hmyz. Pokiaľ ste stavali, maľovali alebo viete, že sa do okien dostal stavebný materiál, otvory prehliadnite. Zanesené odtokové otvory nemôžu odvádzať vodu, ktorá do priestoru natečie pri daždi alebo tu skondenzuje, a to by mohol byť aj veľký problém.

 

Kovanie a tesnenie plastových okien

 

Plastové okná musia dobre tesniť, za to zodpovedá kovanie a tesnenie. Pokiaľ zistíte, že okná drhnú, potrebuje kovanie zrejme nastaviť. Je to jednoduché a zvládnete to podľa návodu od výrobcu iba s imbusovým kľúčom. Pokiaľ si na to netrúfnete, je dobré dohodnúť sa na servise u výrobcu alebo dodávateľa okien. Určite sa to oplatí.

 

Pred zimou by ste tiež mali kovanie plastových okien premazať. Stačí k tomu kvapka oleja na šijacie stroje kvapnutá do vyznačených otvorov na ráme a krídlach. Zaistíte si tak, že všetky pohyblivé časti kovania budú v dobrej kondícii a okno pôjde ľahko otvárať aj zatvárať.

 

Pozrite sa do návodu od výrobcu okien, ako sa starať o tesnenie. U niektorých typov gumového tesnenia je odporúčané potrieť ich glycerínom alebo silikónovým olejom. Tesnenie si tak uchová potrebnú pružnosť. Pokiaľ zistíte, že je tesnenie porušené alebo dokonca vytrhnuté, obráťte sa na servis výrobcu. Výmena tesnenia nie je zložitá, ale potrebuje mať správny typ a veľkosť tesnenia. Pokiaľ by ste vložili do plastových okien nevhodné tesnenie, nemôžu dobre izolovať a navyše môžete okná aj poškodiť.

 

Keď sa tento rok pustíte do jesenného umývania svojich plastových okien, nezabudnite prečistiť tiež ich odtokové otvory a skontrolovať stav tesnenia a tiež urobiť základnú údržbu kovania. Oplatí sa to, lebo keď prídu mrazy, budú Vás Vaše plastové okná bezpečne chrániť pred zimou.