Kto z nás by nechcel tráviť zimné večery pri praskajúcom ohni krbu či originálnej kachľovej pece? V bežnom rodinnom dome sa môžete rozhodnúť pre jednu či druhú alternatívu podľa vlastných predstáv a samozrejme aj podľa toho, koľko môžete do krbu či pece investovať.

 

Kachľová pec pre ekodom

 

Pri nízkoenergetických domoch však musíte brať do úvahy dôležitejšie faktory, hoci nikto netvrdí, že i v takýchto domoch sa tieto vykurovacie telesá neuplatnia. Hoci bez toho, aby dom zbytočne prekurovali alebo odčerpávali čerstvý vzduch. Skôr však ako sa rozhodnete, mali by ste poznať niekoľko súvislostí.

 

Asi najpopulárnejším kúrením v bežných domoch je teplovzdušný krb, ktorý však nie je celkom vhodný pre nízkoenergetické či pasívne domy. Počas jeho prevádzky po interiéru preniká veľký prebytok energie a vysoká teplota spôsobuje tepelnú nepohodu. Cez presklenie, aj keď len stredne veľké, sa do miestnosti vysála približne 30 -60% celkovej energie krbu. Ak by sa aj zvyšnú energiu podarilo optimálne rozviesť do ostatných obytných miestností, pri  výkone vložky 10 kW, by priestor bežne veľkej obývacej izby, bol jednoducho tepelne predimenzovaný. Nízkoenergetický dom má totiž len veľmi nízke tepelné strany.

 

Pec

 

Aj keď je výkon teplovzdušných krbov regulovateľný, ovládať sa dá len v obmedzenom rozsahu. Miestnosť, v ktorej sa nachádza krb zostane teda prekúrená. Ak by nemalo dôjsť k prekurovaniu miestnosti, museli by ste prikladať menej dreva. Koho by však už bavilo sedieť pri pomaly tlejúcej pahrebe, ktorá ani z ďaleka nemá nič spoločné s plápolajúcim praskajúcim plameňom plného ohniska?

 

 

Omnoho vhodnejším riešením je akumulačná kachľová pec, ktorá vyžaruje sálavé teplo. Tieto vykurovacie zariadenia sa totiž môžu dimenzovať ako hlavné zdroje vykurovania. Okrem toho, nakoľko patrí drevo medzi obnoviteľné zdroje energie, je takéto kúrenie veľmi ekologické. Aký krb alebo pec je teda vhodný pre nízkoenergetický dom? Aby sa zamedzilo veľkému vyžarovaniu tepla cez sklo krbovej vložky, musí byť ich presklenie dvojité a menšie ako pri bežných krbových vložkách.

 

 

Krbové vložky musia mať externý prívod vzduchu a spolu s ohniskami musia byť dimenzované na dávky paliva, ktoré musia zodpovedať tepelnej potrebe domu. Najpodstatnejším faktom je, že krby musia byť vyhotovené bez teplovzdušných mriežok, na princípe sálavých akumulačných krbov, ktoré dokážu zabezpečiť domu aj prívod teplej úžitkovej vody.

 

Kachľová pec alebo krb pre ekodom?

 

Trendy vo vykurovaní nízkoenergetických domov teda smerujú v využívaniu omietaných a kachľových pecí, riešených na systéme hypokaustov alebo hybridných kombinovaných pecí, zložených zo špeciálnych liatinových vložiek a akumulačných častí, vyhotovených taktiež na spôsob hypokaustu. Hypokaustový systém bol vyvinutý na to, aby odbúral nevýhody tradičných kachľových pecí a teplovzdušných krbov. Princípom jeho fungovania je cirkulácia ohriateho vzduchu vo vnútri vonkajšej obstavby krbu. Vzduch uzavretý v konštrukcii sa zohrieva a súčasne sa opláštenie pece ochladzuje vzduchom z interiéru, pričom prúdiaci vzduch prenáša teplo z jadra na plášť pece. Drevo do ohniska sa prikladá v intervaloch 8-12 hodín, teplo sa neodovzdá do interiéru okamžite, ale sa naakumuluje do plášťa pece a odtiaľ postupne sálavým spôsobom ohrieva vzduch v jednej či viacerých miestnostiach.

 

Nevýhodou hypokaustových pecí je vyššia nadobúdacia cena, pretože si vyžadujú odborný návrh a tiež kvalitnú realizáciu. Nakoľko dlhšie trvá, kým sa v peci rozkúri a kým sa vzduch v interiéri oteplí, sú tieto pece vhodné predovšetkým do domov, ktoré sú trvale obývané. Takéto sálavé pece alebo krby je možno postaviť aj cez dve podlažia, preto je nutné rátať s ich výstavbou už pri projektovaní domu.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Úspešná krbová pec

 

Otvorené krby

 

Ďalšie články na tému Krby a krbové vložky

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: stroy-kamin.ru, www.ecoles-nn.ru, www.ikamin.ru