Kameň je stavebný materiál, ktorý človek využíval na stavbu svojich obydlí už odpradávna. V spojitosti s výstavbou krbu, však tento materiál ešte viac získava na svojom význame, pretože kameň v prepojení  s ohňom akoby symbolizoval večné puto stavebníka s prírodou. Navyše, prírodný kameň dodáva krbu akúsi historickú vážnosť.

 

Kamenné krby

 

Väčšina si z nás kamenný krb predstaví postavený v záhrade. Možno aj preto sa prírodný kameň v interiéri kombinoval v minulosti predovšetkým s masívnym drevom, dnes však nie je problémom osadiť kamenný krb do miestnosti postavenej a zariadenej v minimalistickom štýle. Aj dizajn kamenného krbu sa totiž prispôsobil súčasnej dobe a ukázal svoju modernú tvár.

 

Kamenný krb

 

Kamenné krby, vďaka svojmu prírodnému materiálu, majú okrem schopnosti vytvorenia neopakovateľnej rodinnej atmosféry ešte niekoľko ďalších, veľmi zaujímavých vlastností. Tak napríklad: Kameň je materiál, ktorý vynikajúco naakumulovať teplo a ešte dlho ho dokáže vydávať naspäť do okolia. Kamenný krb tak hreje ešte niekoľko hodín potom, ako v ňom prestane horieť drevo. Radia sa teda medzi akumulačné krby, ktoré podobne ako kachľové alebo šamotové krby, vydávajú sálavé teplo. Ich výhodou je aj to, že si ich stavba nevyžaduje použitie ďalšieho iného materiálu na stavbu ohniska alebo obloženia. Vďaka dostatočnej žiarduvzodrnosti, odolnosti a pevnosti kameňa, nestrácajú vybudované krby ani po desaťročiach používania nič na svojej kvalite a vzhľade.

 

 

Kamenné krby

 

Prírodný kameň je vhodným materiálom najmä pre výstavbu tradičných otvorených krbov alebo uzavretých krbov s presklenými dvierkami, ale vždy bez krbovej vložky. Kamenný krb má totiž schopnosť ohrievať sa a sálať teplo na celkom prirodzenej báze a nepotrebuje k tomu žiadne technológie. Tu je však skrytý jediný jeho hendikep. Kamenné krby sa, až na malé výnimky, nevyužívajú k teplovzdušnému alebo teplovzdušnému vykurovaniu, ani na ohrev úžitkovej vody.

 

kamenné krbyKamenné krbové obloženie

 

Túžba po krboch z prírodného kameňa a vynaliezavosť krbárskych firiem umožnila, že sa v posledných rokoch vyvinul nový trend výstavby kamenných krbov. Moderné krby môžu,  vďaka kamennému obloženiu, pozostávať i z liatinovej krbovej vložky, čo z nich robí praktické a výkonné vykurovacie telesá.

 

Proti kombinácii kovu krbovej vložky a kameňa sa veru nedá nič namietať. Nakoľko je však kameň veľmi ušľachtilý materiál a krby z neho pôsobia honosným dojmom, používajú sa aj na výrobu krbových vložiek materiály s luxusnejším vzhľadom, väčšinou ide o leštený kov zlatého, strieborného alebo chrómového sfarbenia.

 

Kamenné krby

 

Kamenné krby sa delia na tri typy a to podľa  technológie použitej krbovej vložky. Ak krbová vložka neobsahuje výmenník tepla, ide o krby sálavé. Teplo vzniknuté v ohnisku krbovej vložky prirodzene prechádza do obloženia krbu, kde sa akumuluje a sála do miestnosti.

Ak je krbová vložka vybavená systémom rozvodov, ktoré zahrievajú vzduch aj v ďalších miestnostiach domu, hovoríme o teplovzdušných krboch. Tretím typom sú teplovodné krby. Krbové vložky teplovodných krbov majú dvojitý plášť, pomocou ktorého sa vzniknutým teplom dokáže ohrievať voda vo vykurovacom systéme domu.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Požiar, požiar a opäť požiar...

 

Moderné krby

 

Ďalšie zaujímavosti na tému Krby a krbové vložky

 

1.12.2012© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: shungit-sorta.ru, pechi-kaminy-barbeku.ru, bobri.net, foto-room.org.ua,