Vonkajšie krbyAj vy patríte k milovníkom grilovania v lúčoch zapadajúceho letného slnka? V posledných rokoch ľudí venujúcich sa tejto príjemnej činnosti jednoznačne pribúda. A priamoúmerne s nimi zvyšuje sa i počet pevných vonkajších krbov v našich záhradách.

 

Na počiatku v nich stál možno jednoduchý gril, potom mnohí majitelia rodinných domov využili priestory záhrady a svoje finančné možnosti a pustili sa do stavby neprenosných vonkajších krbov. Klienti si podľa výšky nákladov plánovaných na jeho stavbu môžu vybrať medzi dvoma typmi.

 

 

Vonkajšie krby

 

Tí menej solventnejší sa môžu rozhodnúť pre stavebnicový, čiže skladaný kozub s odmontovateľným dymníkom, ktorý môže byť vyhotovený z kovu alebo prefabrikovaných keramických či betónových dielcov sériovej výrobe. Ohnisko týchto typov krbov, v ktorom sa ukrýva polohovateľný rošt, je vyrobené zo šamotových platní. Komín nesie viac menej symbolickú úlohu, pretože pri grilovaní sa počíta so spaľovaním dreveného uhlia.

 

Efektnou časťou skladaných kozubov sú dosky z vymývaného betónu, ktorými krby obložené. Súčasťou väčšiny krbov je pracovná doska a samozrejme, priestor na ukladanie paliva. Materiálovou alternatívou k týmto krbom sú kovové krby, o ktoré však nie je až taký záujem, pretože ich dizajn je pomerne účelový až strohý. Technológia skladania záhradných stavebnicových krbov je veľmi jednoduchá a tak si ich veľa nových majiteľov dokáže zložiť aj bez prítomnosti majstra krbára.

 

 

Vonkajšie krby ako stavebnica

 

Vonkajšie krbyPokiaľ sa rozhodnete pre kúpu niektorého z mnohých typov montovaných kozubov, dbajte na to, aby sa jeho spaľovací priestor a pracovné plochy nachádzali vo výške aspoň 80 cm od zeme. Väčšina sériovo vyrábaných kozubov má totiž ohnisko umiestnené nízko pri zemi, čo by pre vás znamenalo väčšinu práce okolo prípravy jedla v neprirodzenom predklone.

 

Montovaný krb sa najčastejšie skladá zo základovej dosky, spodných nosných dielcov, ohniskovej dosky, bočnice ohniskovej komory s drážkami na zasunutie grilovacej mriežky v troch možných výškach od ohniska, prekladového rámu na komín, zachytávača spalín a komínovej striešky. Strecha kozubu býva najčastejšie zhotovená z medených, nerezových alebo oceľových plechov. Najväčší efekt vyčarí jedinečný medený plech, o ktorý sa však musíte pravidelne starať a zároveň je aj zo všetkých bežne ponúkaných materiálov najdrahší. Na krbe však dobre ukáže aj podstatne lacnejší nerez, ktorý je známy svojou dlhou životnosťou. Najlacnejšie strechy sú vyrobené z ocele a možno ich povrchovo upravovať.

 

Výhodou sériovo vyrábaných vonkajších záhradných krbov je funkčnosť ich prevádzky a certifikát, ktorý kupujúci obdrží. Naopak nevýhodou, je ich nižšia životnosť v porovnaní s kozubmi, ktorých majitelia riešia ich stavbu na základe individuálnych projektov. Spomínaný vymývaný betón je totiž na pohľad veľmi príjemný, nie je však stavaný na vysoké teploty, ktoré vydáva drevené uhlie, skôr je použiteľný na spaľovanie obyčajného dreva. Prvky z betónu tak zvyknú časom pri grilovaní popraskať. Niektorí výrobcovia zase vsadili na kvalitu žiaruvzdorného betónu, ktorý odolá teplotám pri spaľovaní, je viac náchylnejší na poškodenia následkami poveternostných vplyvov.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Otvorené krby

 

Stavebný materiál pre kozuby

 

Ďalšie články pre Krby a kozuby

 

01.08.2010© Weby Group Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto:zaporizhia.all.biz,  io.ua, all-stroy.su