Kamenné schody v záhradeAj malú nerovnosť terénu v okolí nášho domu môžeme esteticky dotvoriť vybudovaním kamenných schodov. Takto naša záhrada alebo sad dostanú nový rozmer. Kamenné schody sú nielen estetické, ale mnohokrát aj praktické.

 

Dokonca ich môžeme vybudovať aj na takmer rovnom teréne a ani pritom nemusíme budovať nákladné murované schodisko. Postačí nám materiál, ktorý nájdeme priamo v prírode, čiže ploché skaly, staré dosky z tvrdého dreva a podobne.

 

Použiť môžeme aj vyradené železničné podvaly či prefabrikované betónové dielce. Pri osádzaní schodov musíme dávať pozor hlavne na to, aby nášľapná plocha bola dostatočne veľká. Schody taktiež musia mať mierny sklon, aby voda z nich rýchlo stiekla. Nesmú byť príliš strmé a pri svahu s väčším sklonom je tiež po ich stranách potrebné vytvoriť oporný múrik, aby sa na ne nezosúvala pôda z okrajov. Aj malé množstvo schodových stupňov dodá časti záhrady úplne nový vzhľad.

 

Kamenné schody v záhrade

 

Ak schodisko vhodne doplníme po stranách nízkorastúcimi voňavými rastlinami, celkový dojem sa mnohonásobne zvýši.

 

Kamenné schody v záhrade

 

Osobitý výraz dodá schodom malá plošinka pre oddych. Schodisko pritom nemusí byť vedené rovno, môže byť v rôznych oblúkoch tak, aby kopírovalo terénne nerovnosti. Nesmieme zabudnúť na prístupovú cestu k schodíkom, ktorá by mala byť urobená z rovnakého materiálu ako schody samotné.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Postavte si oporný múr zo skál

 

Aby bolo sedenie v záhrade príjemné

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Záhrady a okolie domu

 

 

01.08.2010© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.cooledeko.de, www.ehl.de, www.xboxhut.com