Nie ste už spokojný so stavom vašich betónových schodov alebo vám už lezie na nervy pohľad na otlčenú dlažbu na vašej terase či na chodníku okolo bazéna? Je tu vynikajúci nápad, ako ich obliecť do nového šatu a to, podržte sa, doslova.

 

Kamenný alebo tiež liaty koberec, ako tento moderný stavebný materiál nazývajú radi klienti, je zmesou prírodného kameniva a špeciálnej živice. Táto zmes sa vyznačuje veľkou pevnosťou, čo má pri jej využití v exteriéri vynikajúcu funkciu. Kamenný koberec je nielen skvele odolný voči mechanickému poškodeniu, ale bez problémov odoláva aj zmenám počasia. Navyše, nakoľko sa tento materiál predáva v niekoľkých prevedenia líšiacich sa hrúbkou kameniva či farbou, možnosť vybrať si ten najvhodnejší, má  skutočne každý.

 

Jednou z najväčších predností kamenného alebo liateho koberca je šírka jeho využitia. Ako ste sa už na začiatku dočítali, týmto materiálom dokážete zrenovovať nielen betón, ale použiť ho môžete na nové i staré betónové plochy, zámkovú dlažbu i dlaždice. Skvele ho teda využijete pri úprave okolia domov, bazénov i záhrad, vhodný je na príjazdové cesty i záhradné chodníky, využijete ho v altánkoch presne tak ako i na vjazdoch do garáže. Drží dokonca na dreve i kove.

 

 

Kamenným kobercom, prikryjete nielen ošumelý vzhľad týchto segmentov, ale ním dokážete vyrovnať i nerovnosti povrchu. Samozrejme, pri takejto renovácii musíte počítať s vyššou spotrebou tohto materiálu, podobne ako aj pri práci s debnením. V takomto prípade budete musieť prikúpiť približne o 10-20 % koberca navyše.

 

Kamenný koberec na terase

 

Pokládka kamenného koberca

Zakúpené kamenivo si teda vysypeme do plastového stavebného vedra alebo inej nádoby. V inej nádobe zmiešame živicu s tvrdidlom v pomere, aký je určený na obale produktu samotným výrobcom. Zmes potom vylejeme do vedra s kameninovom a dôkladne ju zmiešame s kamenivom. Dobré premiešanie týchto látok má dopad na výsledok našej práce.

 

Zmes potom nalejeme na vyčistenú a tiež napenetrovanú plochu, ktorú chceme prikrývať. Môžeme tak urobiť drevenú ohoblovanú latu, na ktorej máme vyznačenú potrebnú výšky. Ak sme koberec roztiahli približne do výšky 1,5 cm, môžeme plochu uhladiť do konečnej podoby.

 

V prípade, že povrch ešte niekde potrebuje dorovnať, opatrne doplníme materiál a znovu uhladíme.

 

Kamenný koberec pokládka

 

Na opracovanie zvislých plôch si musíme pripraviť bednenie z dosiek, ktoré je zo strany dosiek vystlané fóliou. Do bednenia vlievame zmes opatrne a po vrstvách a občas ju zhutníme pichaním tenšou latkou či tyčovinou alebo poklepávaním po bednení.

Prednosťami kamenného koberca sú mrazuvzdornosť, celistvosť povrchu a príjemný prírodný vzhľad. Na jeho povrchu sa nezhlukuje voda. Výborne sa udržiava, pretože okrem občasného pozametania ho nečistôt zbaví aj vystriekanie prúdom vody.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Lepenie obkladačiek

 

Oprava schodov

 

Ďalšie články na tému Rekonštrukcie a údržba

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto:parkett-teppiche-kraenzle.com, boelsen-bautenschutz.de