Skôr než vaše staré drevené dvere vynesiete do kontajnera, mali by ste si uvedomiť, že máte doma zrejme kvalitný výrobok. Nenechajte sa opiť reklamou a nekonajte zbytočne unáhlene. Zistite z akého  materiálu vaše sú vaše staré dvere vyrobené a ak to stojí za to, zrenovujte ich a oživte ich pôvodný vzhľad. Nevymeňte nerozumne poctivú kvalitu za napodobeniny z plastu či bukasu. Všetko sa dá riešiť aj nepríjemné vŕzganie a ťažšia manipulácia.

 

Renovácia starých dverí

 

Aj na kvalitných dverách, ktoré už napokon užívate možno desiatky rokov, sa môže objaviť škrabanec, fľak alebo nejaká tá popraskaná farba. Pri malých poškodeniach  by výmena dverí za nové, bola už skutočným hriechom.

 

Už tak trochu aj pre risk, že nové dvere nebudú sedieť do vašej staršej zárubne, nebudú tesniť, ani tlmiť a tak vás následne môže čakať aj výmena zárubne.

 

Dvere samozrejme nemôžete renovovať vo zvislej polohe, pretože sa dvere lepšie natierajú v leže. Zveste ich pred začatím renovácie z pántov a položte na pracovný stôl v dielni alebo medzi 2 stoličky tak, aby ste sa pri práci nemuseli nepríjemne hrbiť a poriadne ich zaklinujte alebo uchyťte, aby boli pri práci stabilné a nehýbali sa, či neutekali pod vaším tlakom. Odmontujte z nich odnímateľné kovové časti.

 

Brúsenie starých dverí

Renovácia starých dveríPovrch dverí je potrebné v prvom rade dokonale vybrúsiť, aby ste ich zavili starých náterov a nečistôt. Robíte to v prvej fáze hrubým a neskôr jemným brúsnym papierom, ktorým povrch jemne doupravujete. Dvere potom zbavte prachu z brúsenia. Brúsiť môžete ručne alebo brúskami.

 

Na brúsenie sa používajú excentrické brúsky, manipulácia s ktorými si už vyžaduje určité zručnosti, inak je viac ako pravdepodobné, že na povrchu vašich dverí zostanú nepekné ryhy. Na hrubé obrúsenie úzkych, miest a lamiel sa používajú trojhranné brúsky. Na oblých a ťažšie prístupnejších miestach môžete použiť ručné brúsky na suchý zips.

 

Tí zručnejší z vás môžu staré nátery alebo mastné škvrny odstrániť pomocou opaľovacej pištole a špachtle. Ďalším možným spôsobom je rozpúšťanie farby odstraňovačmi starých náterov, ktoré aplikujeme štetcom na povrch dverí, necháme pôsobiť podľa návodu na výrobku a napokon zoškrabeme špachtľou. Napriek tomu je však v ďalšej fáze dôležité povrch prebrúsiť, aby bol dobre pripravený na ďalšie kroky renovácie.

 

Tmelenie

 

Ak ostanú po prebrúsení na dverách ešte stále drobné stopy po poškodení či nerovnosti, je potrebné povrch vytmeliť tmelom na báze syntetiky. Tento tmel totiž nemôže byť riediteľný vodou, aby sa zabezpečila jeho lepšia priľnavosť k savému drevenému podkladu. Dobre sa ním však zarovnajú aj rôzne dierky a praskliny. Povrch nezabudnite ešte raz prebrúsiť, aby teraz pre zmenu z povrchu nevystupovali miesta opráv.

 

Natieranie

 

V prípade, že chcete zachovať pôvodnú textúru dreva, ak sú napr. vaše dvere z masívu, použite na zušľachtenie ich povrchu luzúru. Lazúry môžu byť vyrobené tak na báze rozpúšťadiel ako aj vody a vyrábajú sa ich dva druhy. Lazúry na vonkajšie použitie obsahujú, na rozdiel od vnútorných, látky proti drevokaznému hmyzu. Lazúry je potrebné natierať v niekoľkých vrstvách tak, aby vytvorili na dreve zamatovo pôsobiaci ochranný film.

 

Natieranie starých dverí

 

Ak chcete aby vaše dvere boli farebné, použite na úpravu dreva po tmelení a prebrúsení moridlá, ktoré je však ešte potrebné prelakovať lakmi. Moridlá sú odolné a stále voči svetlu, ale v poslednej dobe sa pri renovácii dverí často používaj aj pigmentové oleje, ktoré na dvere vytvoria tenkú priesvitnú vrstvu. Použiť môžete tak oleje bezfarebné ako aj pigmentové. Odporúčame vám siahnuť po použití vysychavého oleje, ktorého jedna vrstva schne podľa značky oleja a podmienok v prostredia, medzi 12-24 hodinami. Fermežové oleje sa dnes už na renováciu povrchu drevených dverí nepoužívajú, pretože by ich povrch zostal lepkavý.

 

Ak sa rozhodnete pre olejový náter, vaše dvere budú veľmi pekné, ale pravdepodobne ich budete musieť natierať o niečo častejšie ako pri morení. Môže sa totiž stať, že rýchlejšie stratia svoj „čerstvý look“.

Podľa toho, či majú vaša nové dvere byť lesklé, matné či polomatné, môžete ich povrch ošetriť polyuretánovými a nitrocelulózovými lakmi alebo lakmi riediteľnými vodou. Tieto laky sa delia na základné a vrchné nátery a sú vhodné aj pre použitie exteriérových dverí.  

 

Ako správne natierať staré dvere

 

Oprava dveríPre natieranie kazetových dverí si zaobstarajte štetec široký 5 cm a na profily budete potrebovať štetec o niečo užší, široký približne 2,5 cm. Začnite natierať najprv výplne a potom rám a natierať sa odporúča stále v smere textúry dreva. Prvý, základný náter je určený na spevnenie povrchu a zároveň je podkladom pre ostatné vrstvy náterov. Po jeho zaschnutí je nutné povrch prebrúsiť a znovu pretrieť náter vybraným lakom.

Podobne tak natierajte aj dvere so sklenenou výplňou, sklo však pred natieraním prelepte ochrannou páskou alebo lištami.

Ak natierate dvere nečlenené potrebuje plochý štetec asi 7 široký. Plochu dverí si rozčleňte asi na 6 rovnakých častí a začnite natierať v hornej časti, pričom budete po častiach postupovať smerom dole. Poslednú teda natriete najspodnejšiu časť a potom natriete úzke bočné plochy.

 

Po dôkladnom natretí  nechajte dvere dôkladne zaschnúť, avšak pred tým ako ich znovu zavesíte na pánty ich prekontrolujte a odstráňte ešte posledné prípadné chybičky krásy.

Ak vám dvere zadŕhali o podlahu, zbrúste z nich spodnú hranu a poprípade ju ešte pretrite farbou. Ešte jednoduchší variant však je, že do pántov vložíte kovové podložky a namažte ich vazelínou proti prípadnému vŕzganiu.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Lepenie obkladačiek

 

Kompletnú realizáciu parkiet zverte profesionálnej firme

 

Ďalšie články na tému Rekonštrukcie, údržba

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.selbst.de