V starých domoch, ktoré dnes slúžia ako rekreačné chalupy, sa kedysi kúpeľne nevyskytovali vôbec. Domácim zvyčajne postačilo drevené koryto uprostred kuchyne, alebo pumpa pri studni. Dnes je to však už nemysliteľné a každý z nás chce mať určitú dávku komfortu. „Stvoriť“ kúpeľňu na takejto starej stavbe však nie je až tak zložité, hlavne ak má človek dostatok “stavbárskej fantázie“. K jej vybudovaniu priamo nabádajú nevyužívané hospodárske priestory. Prestavba chlievika či komory na kúpeľňu však má svoje úskalia.

 

Kúpeľňa na chalupe

 

Ako zvoliť miestnosť na kúpanie

 

Aj v tej najmenšej chalupe sa vždy nájde miesto prinajmenšom na sprchovací kút a so širokou ponukou dostupných materiálov a zariaďovacích predmetov stavba kúpeľne nakoniec nie je až tak zásadný problém. Kúpeľne na chalupách sa však väčšinou budujú v priestoroch najrôznejších bývalých chlievikov, komôr či práčovní a tieto priestory vyžadujú pri rekonštrukcii špecifický prístup.

 

Kúpeľňa na chalupe

 

 

Ak sa chystáte vybudovať kúpeľňu v miestnosti, postavenej z kameňa, máte šancu získať krásny priestor s možnosťou originálneho zakomponovania kamenných stien do interiéru. Kameň v kombinácii s drevom alebo s niektorými typmi dlažby a dobre vybratou sanitárnou keramikou dokáže vytvoriť neopakovateľnú atmosféru a pre rekonštruovanú chalupu ide o kombináciu viac ako vhodnú. Je však potrebné poradiť si pri rekonštrukcii s niektorými nástrahami, ktoré využitie kamenných stien kladie.

 

Odvlhčenie a čistenie

 

Predovšetkým je dôležité kamenné múry izolovať a zamedziť vzlínaniu vlhkosti, čo sa obvykle u chlievov neriešilo. Kamenné múry býva ťažké podrezať, a preto stavebníci pristupujú k odvlhčeniu pomocou výkopu k základom a položenie špeciálnej izolačnej fólie, ktorá bráni prístupu vlhkosti k pätám stien.

 

Kúpeľňa na chalupe

 

Kamene vo chlievoch bývajú často neomietnuté. To je síce v mnohých prípadoch žiaduce, ale zároveň je nutné povrch kameňov starostlivo vyčistiť od solí, ktoré sa na nich za roky prevádzky chlieva vyzrážali. Čistenie najlepšie zvládnete oceľovou kefou, či už ručnou či na vŕtačke. Ak je múr postavený z pieskovca, môže ho kefa pomerne ľahko poškodiť, preto pracujte s citom. Očistené kamene potom ošetrite špeciálnou ochrannou penetráciou, ktorá je bežne dostupná v hobbymarketoch alebo u špecializovaných predajcov kameňa.

 

Penetrácia vytvorí na kameni slabý ochranný film, ktorý zabraňuje prašnosti. Ten je možné znásobiť použitím bezfarebného laku. Pri jeho výbere však zvážte, či chcete dosiahnuť lesku, alebo len veľmi jemnej ochrannej vrstvy, ktorá nie je na prvý pohľad viditeľná.

 

Kúpeľňa na chalupe

 

Voda a elektrina

 

Určité úskalia predstavujú v prípade kamenných stien elektroinštalácie a rozvody vody. Prívod vody ku kúpeľňovým a umývadlovým batériám sa preto obvykle rieši rozvodom rúr po stenách a ich následným ukrytím do najrôznejších stĺpikov či skrine, alebo ich vedením za vaňou.

 

Elektroinštaláciu je potom spravidla nutné umiestniť do škár medzi kamene a potom zakryť škárovacou hmotou. Dodatočné dekoratívne škárovanie kameňov sa napokon často robí na celých stenách a pre rozvody elektrických káblov sa potom škára iba prehĺbi a prispôsobí. Zásuvky je nutné do kameňov čiastočne zasekať. Všetky elektroinštalácie v kúpeľni však zverte odbornému elektrikárovi, ktorý potom bude správne a bezpečne vykonanú prácu garantovať aj revíznou správou.

 

Vo väčšine prípadov bude nutné takisto vymeniť, prípadne vybudovať okno. Staré hospodárske stavby mali väčšinou len maličké okienka. Ak v bývalom chlieve či komore okná len meníte, je pravdepodobné, že ich budete musieť nechať vyrobiť na mieru. Ak okno v miestnosti vôbec nie je, je potrebné búrať príslušný otvor v kamennej stene s rozmyslom a trpezlivo, pretože sa v priebehu búrania môžete dočkať najrôznejších nepríjemných prekvapení.

 

V každom prípade sa oplatí vytvoriť najskôr otvor na preklad, zaistiť ním múr proti prípadnému kolapsu a až potom dorobiť samotný okenný otvor. Je štýlové urobiť prinajmenšom viditeľnú časť preklade z masívneho trámu, avšak s dostatočnou nosnosťou. To isté platí v prípade zárubní a dverí, ktoré je často nutné tiež novo inštalovať.

 

Pokiaľ ide o strop, môžete kombinovať kamenné steny s klasickým omietnutým stropom, palubovkovým obkladom či očistenou tehlovou klenbou, ktorá v chlievoch často býva. Očistené tehly je potom tiež možné a vhodné penetrovať špeciálnym náterom, prípadne nalakovať.

 

Kúpeľňa na chalupe

 

Podlaha

 

Podlahy sa v prípade rekonštrukcie chlievov či komôr oplatí urobiť nanajvýš dôkladne. Ak bol chliev desiatky rokov v prevádzke, je potrebné počítať s tým, že podlahy sú nasiaknuté močovkou. Výkop podkladu do dostatočnej hĺbke a dôkladná izolácia sú v tomto prípade nevyhnutné.

 

Ak sa rozhodnete pokryť podlahu pálenými glazovanými dlaždicami, alebo kameňmi, je dobré zvážiť podlahové vykurovanie. Okrem iného aj preto, aby radiátory zbytočne nenarušovali kamenné steny. Je však samozrejme možné vybrať vhodné vykurovacie teleso či kúpeľňový nástenný radiátor, ktorý s kameňom dobre súznie.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Rekonštruujete alebo zariaďujete kúpeľňu?

 

Ako naplánovať rekonštrukciu bytového jadra

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Prestavba kúpeľne

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: comfortoria.ru,

Autor: Ivan Nôta