Svojpomocné obkladanie kúpeľnePri obkladaní stien kúpeľne a kladení dlažby je veľmi dôležité presné dodržiavanie správnych technologických postupov. Len tak docielime perfektný výsledok.

 

Pred samotným obkladaním musíme odstrániť nečistoty a ostatné nerovnosti. Dôležité je vyrovnanie stien a ich následná penetrácia. Hĺbkový penetračný náter sa odporúča hlavne na savé podklady, teda podklady s potrebou hlbšieho spevnenia, zvlášť pred pokládkou keramických obkladov a dlažieb za použitia cementových lepiacich tmelov, izolačných náterov a stierok. Penetrácia znižuje a zjednocuje savosť podkladu a zvyšuje jeho súdržnosť. Tým zaisťuje dostatočný čas na lepenie tmelov a ich priľnavosť k podkladovým konštrukciám.

 

Podľa skladby obkladov zameriame výšku pre založenie obkladu a urobíme rysku (približne v úrovni očí). Pomocou hadicovej vodováhy alebo laserového nivelačného prístroja prenesieme túto výšku na ostatné steny a body spojíme v súvislú čiaru, ktorá slúži ako vodiaca hranica pri obkladaní. Steny rozmeriame tak, aby nám na niektorej strane nevznikali veľmi malé dorezy.

 

Lepidlo nanášame zubovou stierkou, spravidla sa používa veľkosť zuba č. 6 alebo č. 8 v závislosti na veľkosti obkladu a rovine podkladu. Najprv ho nanesieme hladkou stranou a potom natiahneme zubovou stranou. Obklady pokladáme od nakreslenej rysky smerom nahor a následne potom dole, za stálej kontroly zvislej roviny. Posledný rad dolepíme až po položení lažby. Pre lepšie priľnutie a porovnanie obkladov poklepeme každú obkladačku gumovým kladivkom.

 

Svojpomocné obkladanie kúpeľneRovná dlažba

 

Pri pokládke ako klasických, tak veľkoformátových dlaždíc je najdôležitejšie mať úplne rovný podklad. Rovinatosť zmeriame buď klasickou vodováhou alebo hadicovú či laserovou vodováhou. Odchýlka prípustná pre podlahu je ± 2 mm na 2 metre dĺžky. Ak je táto odchýlka väčšia, je potrebné ju vyrovnať, a to najlepšie samonivelačnou stierkovou hmotou. Takisto sa odporúča zistiť zvyškovú vlhkosť podkladu, ktorá najmä u podkladov na báze sadry (anhydritu) hrá veľkú úlohu (max. do 0,5%) a môže negatívne ovplyvniť výsledok práce.

 

Obklady atypických miest

 

V prípade, že potrebujeme otvor, napr. na elektroinštalačné krabice alebo na vodoinštaláciu, existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť. Najskôr zameriame a zakreslíme daný otvor. Potom použijeme vykružovacie korunky alebo si otvor narežeme uhlovou brúskou s diamantovým kotúčom a oštiepime kliešťami do požadovaného tvaru.

 

Ako dosiahnuť pekné škáry

 

Svojpomocné obkladanie kúpeľneKeď lepidlo vytvrdne (zhruba po 24 hodinách), je potrebné vyplniť medzery medzi dlaždicami škárovacou hmotou. Najprv starostlivo vyškriabeme z medzier zvyšok lepidla, ktoré pri lepení vystúpilo okolo dlaždíc. Zamedzíme tak nevzhľadným fľakom, ktoré vzniknú, ak sa tmavo šedé lepidlo dostane do priameho kontaktu so svetlejšou alebo farebnou škárovacou hmotou. Škárovaciu hmotu nanášame gumovou stierkou, ktorú zapravíme do škár šikmým naťahovaním. Necháme zaschnúť tak, aby sa škárovacia hmota v škáre nemazala, a potom jej prebytky odstránime mokrým molitanovým hladidlom. Po zaschnutí dočistíme obklad suchou handrou.

 

Škárovacia hmota nemusí byť len sivá, na výber je zhruba 25 odtieňov, ktoré možno zladiť s dlaždicami. Rozhodne by sme mali v kúpeľni používať hmoty s hydrofóbnymi prísadami. Tie sú vodoodpudivé, čím sa minimalizuje zanášanie škár a zvyšuje sa hygiena keramického povrchu.

 

Utesnenie škár

 

Všetky rohy medzi plochami s keramickým obkladom je potrebné kvôli možnému pnutiu materiálu utesniť silikónom. Najprv vložíme do rohovej škáry temovací povrazec, potom pomocou aplikačnej pištole nanesieme silikónový tmel. Ten postriekame rozprašovačom, do ktorého nalejeme vodu so saponátom, a pomocou stierky na silikón odstránime všetok prebytočný materiál.

 

Na škáry medzi obkladom a stenou použijeme akrylátový tmel, pretože ten sa dá pri maľovaní stien pretierať farbou.

 

Finálne úpravy

 

Jedným z posledných krokov pri stavbe či rekonštrukcii kúpeľne je osadenie zariaďovacích predmetov. Teda navŕtanie dier pre ich uchytenie. To môže byť problematické, ak sme na obloženie stien použili dlaždice zo spekaného črepu. Tu je potrebné použiť špeciálne, väčšinou vodou chladené vrtáky. U obkladu s pórovinovým črepom je to jednoduchšie. Označíme si miesto, kde budeme vŕtať, to si naťukneme nejakým jamkovačom (pre lepšie udržanie polohy vrtáka) a za pomoci diamantového vrtáku otvor vyvŕtame (bez príklepu).

 

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému

 

Ako odvetrať kúpeľňu?

 

Ako naplánovať rekonštrukciu bytového jadra

 

Ďalšie zaujímavé články, rady, nápady a návody na tému Rekonštrukcia kúpeľne

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.stroybud.com, www.feto-vannaya.club, www.o-vannoy.ru Autor: Ivan Nôta