Letné horká čoskoro vystriedajú zimné mrazy a možno si opäť budete vravieť, že ste mali nechať staré okná vymeniť. Pokiaľ Vám staré okná pomaly dosluhujú, máte teraz najvyšší čas vymeniť ich za nové, jednou z alternatív sú aj plastové okná.

 

Ako vyberať plastové okná

 

Ak bývate v pokojnej lokalite, tak vraviac „za vetrom“, potom veľmi dobrú službu vykonajú bežné plastové okná zasklené izolačným dvojsklom. Pokiaľ ale bývate v chladnejšej hornatejšej oblasti s častým vetrom a dažďom, mali by ste si vybrať radšej plastové okná so stredovým systémom tesnenia a bolo by dobré zvoliť aj zasklenie trojsklom, ktoré má lepšie izolačné vlastnosti. Pokiaľ žijete pri rušnej križovatke, zvážte zasklenie zvukovo-izolačnými sklami a opäť radšej zvoľte plastový profil so stredovým tesnením, ktorý účinnejšie tlmí hluk. Pokiaľ máte okná ľahko prístupné z chodníku, lepšie zabezpečíte svoj byt, ak si zadovážite plastové okná s vyšším štandardom bezpečnosti - teda kovaním s prvkami, ktoré komplikujú vypáčenie krídla a bezpečnostným sklom.

 

Kvalitné plastové okná nie sú zadarmo

 

Výber plastových okien by sa mal riadiť teda predovšetkým konkrétnymi podmienkami v danej lokalite a tým, čo od nich očakávate. Tepelná úspora je asi najdôležitejší parameter, podľa ktorého sa budete rozhodovať, ale ako sme sa snažili ukázať, zďaleka nie je jediný.

 

Úskalia lacných plastových okien

 

Konkurencia medzi dodávateľmi plastových okien je v SR vysoká a to nahráva možnosti získať ich naozaj lacno. Než sa ale rozhodnete zadovážiť si plastové okná „za babku“, mali by ste vedieť, kde môžu byť ich úskalia. Za málo peňazí si totiž môžete kúpiť drahú „nočnú moru“.

Plastové okná musia mať predovšetkým dobrú tvarovú stabilitu. Pokiaľ sa budú krídla či rámy krútiť, tepelnú úsporu Vám neprinesú. Najmä pokiaľ budete potrebovať plastové okná väčších rozmerov, zostavy okien a balkónových dverí, atypické tvary alebo si budete kupovať plastové okná vo farebnom prevedení, mali by ste sa viac zamerať na ich vystuženie. Úskalím lacných okien môže byť nedostatočná kovová výstuha. Na prvý pohľad to nespoznáte, pretože výstuha je skrytá vo vnútri profilu, ale po čase môžete zistiť, že krídla či rámy sú skrútené. Bohužiaľ opravy v takomto prípade nie sú jednoduché.

 

Kovanie zodpovedá za dobrú funkčnosť plastových okien a navyše iba správne nastavené okná prinesú úsporu tepla. Pokiaľ nie je kovanie dostatočne kvalitné, opäť môžu nastať problémy. Je dobré zamerať sa na to, či kovanie má po obvode okna dostatok uzatváracích bodov v zodpovedajúcej vzdialenosti od seba.

 

Výstuha a kovanie plastových okien sú skutočne dôležité komponenty, od ktorých sa odvíja kvalita plastových okien. Pokiaľ si zadovážite napríklad plastové okná s trojsklom, môže vážiť okenné krídlo aj niekoľko desiatok kilogramov a asi nie je treba vysvetľovať, že z pohľadu dlhodobej funkčnosti je lepšie kvalitné kovanie fixované do poctivej výstuhy.

 

Kvalita plastových okien je ukrytá vo vnútri

 

Bohužiaľ nie len výstuha plastových okien je bežnému oku skrytá, ale tiež hĺbku plastového profilu – ktorú klasifikuje tzv. trieda profilu - si overíte iba ťažko. Výroba plastových okien prebieha zváraním plastových profilov. Zvary plastových okien sú pevnejšie pri oknách z profilov triedy A, teda s väčšou hĺbkou plastu na pohľadových stranách okien. Na triedu plastového profilu je opäť dobré myslieť, najmä pokiaľ si kupujete väčšie alebo farebné okná.

 

Kvalita plastových okien sa väčšinou prejaví až po nejakej dobe používania. Problémy sa ale môžu prejaviť už prvú zimu. Plastové okná si kupujete na niekoľko desiatok rokov, je teda dobré vedieť, kto a kde Vaše okná vyrobil. Po nejakej dobe môžete potrebovať servis a Váš dodávateľ napríklad už nemusí na trhu pôsobiť. Ak budete poznať skutočného výrobcu okien, môžete mať situáciu s pozáručnym servisom uľahčenú.