Ľudia stavajú altánky a pergoly vo svojich záhradách už viac ako 5000 rokov, ich pôvod siaha až do starovekého Egypta. Tieto úžasné stavby poskytujú príjemný odpočinok v tieni na čerstvom vzduchu a ich funkcia sa v priebehu tisícročí veľmi nezmenila. Mriežkované steny stavieb patria ku klasickým variantom. Vďaka nim pôsobí pergola ľahko a vzdušne. Laty sú lacné, takže investícia do výstavby bude zanedbateľná.
Výhody a nevýhody
Úlohou altánku je nielen poskytovať pohodlný odpočinok svojim majiteľom, ale aj organicky sa začleniť do prostredia, stať sa ozdobou krajiny. Materiály a štýl konštrukcie by mali ladiť s ostatnými prvkami stavieb dvora alebo záhrady.
Krásne ozdobné „mreže“ sú vhodné pre altánok aj dizajnovú pergolu. Výhody mriežkových konštrukcií sú mnohé:
- Majú krásny vzhľad. Technológia kladenia latiek umožňuje vykonávať rôzne varianty vzorov alebo kombinovať rôzne smery pásov v jednej stavbe, čo ju robí mimoriadne atraktívnou.
- Dekoratívne mriežky dobre ladia s mnohými štýlmi a stavebnými materiálmi použitými na stavbe. Ak je pergola obklopená stromami, tenké drevené lamely s nimi dokonale splynú.
- Drevené mreže umožňujú, aby steny pergoly držali popínavú záhradnú vegetáciu, vďaka čomu stavba splynie s okolitou záhradou. Vďaka mreži je pergola plná svetla a vzduchu, pôsobí ľahko a extravagantne.
- Zároveň však osviežujúci tieň vychádzajúci zo strechy chráni prítomných pred spaľujúcim teplom.
- Proces výroby mriežkových stien nie je náročný, majiteľ altánku si s prácou poradí sám.
- Ak je konštrukcia miestom na grilovanie, dym ju môže ľahko opustiť cez mriežkové steny.
- Použitie lamiel na konštrukciu altánku pomôže znížiť rozpočet projektu. Mimochodom, čím väčšia bunka, tým menej lamiel bude potrebných na výrobu mreží a tým menej bude objekt stáť.
- Ak na rozpočte nezáleží, lamely sa vyberajú zo silných odrôd stromov (dub, buk, orech), budú stáť viac, ale predĺžia prevádzkovú životnosť budovy. Niektorí majitelia si objednávajú výzdobu pergoly drevorezbou, čím sa z nej stáva drahý, neobyčajne krásny rozprávkový domček.
Altánky s latkovým opláštením majú aj niekoľko nevýhod:
- Poskytujú slabú ochranu pred vetrom a hmyzom a nezadržiavajú teplo.
- To však len naznačuje, že stavba má najčastejšie len letné využitie.
Usporiadanie latovania
Usporiadanie lamiel môže byť v rôznych uhloch, vertikálne alebo horizontálne - to všetko vám umožňuje diverzifikovať vzor mriežky. Podľa umiestnenia lamiel sa rozlišujú tieto typy mreží:
Rovné
Najjednoduchší typ mreží, dostupný aj začiatočníkom. Lamely sú spojené kolmo, v pravom uhle. Štvorcové bunky môžu mať rôzne veľkosti v závislosti od vkusu majiteľa altánku či pergoly. Obdĺžnikové mriežky sú vhodné na vyplnenie stien popínavými rastlinami.
Diagonálne
Najčastejšie sa laty na usporiadanie pergoly umiestňujú pod uhlom 45 stupňov. Uhlopriečka však môže byť skosenejšia, čím sa vytvorí podlhovastý kosoštvorcový tvar buniek. Rovnako ako v prípade štvorcov, aj kosoštvorce sa vytvárajú v rôznych veľkostiach. Malé tvoria nasýtenú štruktúru stien, cez ktorú je ťažké vidieť ľudí vo vnútri budovy. Veľké kosoštvorcové otvory umožňujú slnečnému svetlu aktívne prenikať do pergoly a napĺňať ju krásnymi odleskami.
Diagonálna verzia opláštenia vyzerá pôsobivejšie ako štvorcová, ale je ťažšie ju vytvoriť; musíte sledovať presnosť uhlov.
Alternatívne možnosti zahŕňajú zložitejšie vzory používané na zdobenie altánkov rôznych štýlov. Často sa uchyľujú ku kombinácii mriežok s kosoštvorcami a štvorcami. Takéto steny je možné kombinovať s balustrami a vyrezávanými stĺpmi.
Foto: stroj-podskaza.ru