Mnohí z nás milujú letné posedenia na čerstvom vzduchu pri dome či v záhrade. Iní zase radi vystavia svoje telá slnečným lúčom, ukrytí pred pohľadmi zvedavcov, obklopení vlastným pohodlím v dôverne známej atmosfére. Jednoducho povedané, radi sedíme na terasách našich domov, víkendových domov, chát alebo chalúp, ktoré sú akýmsi príjemným predĺžením našich interiérov do dvorov či záhrad.

 

Presklená terasa

Keďže však nie vždy túžime po slnečných lúčoch a niekedy sa chceme len jednoducho naobedovať na čerstvom vzduchu alebo si len odpočinúť v tieni, musíme pri stavbe terasy myslieť aj na jej zastrešenie. Niektoré terasy chránia markízy, iné pevné strechy v podobne dreva, plechových krytín alebo moderného lexanu.  Ale čo by ste tak povedali na sklo?

 

Elegantná sklom presklená terasa vás ochráni nielen pred slnkom ale aj snehom a dažďom a navyše vám vôbec nebude brániť vo výhľade, napríklad na krásnu záhradu s oblohou.

 

Sklo je materiál, ktorý dnes moderná architektúra využíva vo zvýšenej miere. Prispeli ku tomu nové technológie, ktoré dovolia vyrábať či už bezpečnostné alebo často vkusné, ba takmer až umelecky pôsobiace, dekoratívne alebo ozdobné sklá.

 

Pretože sú terasy vnímané ako otvorené a ľahké stavby, hodí sa sklo nielen na ich zastrešenie  ale dokonca aj na presklenie stien a to úplne dokonale. Neobmedzuje výhľad a tým pádom akoby neohraničovalo priestor.

 

Presklená terasa  

 

Presklené terasy - steny v pevnej konštrukcii

 

 

Systém presklenia stienNapriek tomu, že vám presklené terasy prinesú viacej úžitku i radosti ako markízy, v tomto prípade sa bez ich využitia nezaobídete. Samotné sklo vás pred prudkými slnečnými lúčmi neochráni. Markízy sú teda neodmysliteľnou súčasťou presklených terás a môžu byť namontované pod alebo nad sklenenou strechou. Ochranu pred nízkym podvečerným slnkom vám zase poskytnú zvislé markízy, ktoré sa dajú inštalovať po bočných stenách terasy.

 

Základom drvivej väčšiny presklených terás sú pevné plastové alebo hliníkové konštrukcie a presklená strecha. Pokiaľ sa rozhodnete len pre túto základnú kombináciu, získate síce ochranu pred dažďom, menej však pred vetrom a chladom.

 

Ako už bolo spomenuté, ideálnu ochranu pred vetrom získate, ak pridáte ku konštrukcii presklené steny z jednoduchého skla. V tomto sa presklená terasa líši od zimnej záhrady, kde sa na výstavbu sklených plôch využíva dvojsklo.

 

Steny moderných presklených terás sú pohyblivé, umiestnené v posuvnom zväčša bezrámovom systéme. Ak potrebujete na terasu „vpustiť vzduch“,  jednoducho ich zhrniete ku okraju. Sklá sú nenápadné a vďaka bezrámovému systému vyzerá terasa jednoliato aj úžasne hladko aj zavretá. Jej steny totiž pôsobia celistvo a nič ich opticky nepredeľuje.

 

Zasklené terasy môžu pozostávať aj z otočných systémov bočných stien. Či sa však už rozhodnete pre  jednoducho ovládateľný otočný alebo zásuvný systém skiel, jednoznačne tým získate možnosť vytvoriť si vzdušný a otvorený priestor, ktorý využijete v prípade príjemného počasia.

 

Samozrejme, vybudovanie presklenej terasy nie je finančne jednoduchou záležitosťou. Ak sa však svojho sna o ideálnej terase nechcete vzdať, existuje riešenie pevného presklenia, ktoré doplníte o niekoľko rozumne umiestnených výklopných alebo posuvných okien alebo dverí.

 

Ak terasu navyše skutočne zasklíte, získate úplne novú, výnimočnú obytnú plochu, ktorá sa určite stane obľúbeným a využívaným miestom na relax. Pridanou hodnotou bude možnosť jej využitia aj v chladnejšom letnom alebo prechodnom období, povedzme až do konca jesene. Na presklenú terasu si totiž veľmi jednoducho môže namontovať vykurovacie teleso, napríklad infračervené alebo prepojené so solárnym panelom  a s chladom máte takpovediac vystaráno.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Stavba terasy pri dome

 

Mobilné zastrešenie terasy

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Terasy

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.erhardt-markisen.de, www.sonne-am-haus.de