Pracovný kút alebo malá pracovňa, kde sa môžete nerušene venovať práci či svojmu hobby, sa stal v dnešnej dobe nevyhnutnosťou. Je pravda, že postupom času sa nároky na veľkosť priestoru znížili, pretože veľké počítačové zostavy nahradili notebooky, množstvo diskiet USB kľúče, veľké tlačiarne, skenery a kopírky multifunkčné zariadenia úsporných rozmerov, no na druhej strane si musíme priznať, že práve v súčasnosti využívame pracovňu oveľa viac, ako pred niekoľkými rokmi.

 

Malá pracovňa

 

Potrebujeme jednoducho kút, kde budeme mať súkromie, kde nebudeme rušení. Kde sa môžeme utiahnuť a v pokoji dokončiť prácu, ktorú sme cez deň nestihli. Čoraz viac ľudí dáva prednosť práci z domu – aj to je veľký dôvod, aby sme si takýto pracovný kút vytvorili a zariadili. Nezriedka sa totiž stáva, že vaša domáca kancelária je „pojazdná“ a notebook nájdete všade – v kuchyni, na pohovke, dokonca aj pri posteli vedľa spálne.

 

A to nie je dobré. Nielenže takýto spôsob práce býva nepraktický, ale svojou činnosťou oberáte o súkromie nielen seba, ale aj osoby, ktoré s vami žijú v domácnosti. Kedysi bol zabijakom intimity v spálni televízor. Teraz sa k nemu pridal notebook. Čo to bude ďalej? Radšej nemyslieť. Pokúste sa zariadiť si malý priestor v byte, ktorý bude patriť iba vám, vašej práci, ale aj oddychu pri surfovaní na internetových stránkach.

 

Malá pracovňa

 

Miesto pre malú pracovňu či domácu kanceláriu treba prácne hľadať. Hlavne ak váš byt trpí nedostatkom priestoru. Je pravdou, že počítač, nech je akokoľvek nový a elegantný nevyvoláva pocit spokojného domova. A veru ani malý notebook nie. Ten síce po skončení práce ľahko odložíte do skrine, ale čo s rozloženými papiermi, cédečkami, podkladmi, tonermi, tlačiarňou, podložkou po myš, kancelárskymi spinkami a podobne? Ak nechcete mať tieto veci neustále pred očami, vyzbrojte sa metrom a začnite hľadať kúsok voľného miesta. Váš úspech síce závisí od riešenia obytného priestoru, v ktorom prebývate, no napriek tomu šance, že takýto priestor nájdete sú veľmi veľké.

 

Malá pracovňa

 

Malá pracovňaElegantným a praktickým riešením je umiestnenie pracovného kútu tak, aby bol neviditeľný. V starších bytoch sa často nájdu rôzne výklenky, ktoré ak oddelíte posuvnými dverami, vytvoria malé separé. Veľmi pekne pôsobia napríklad takmer priehľadné, farebne tónované panely, ktoré pri absencii okna do pracovničky prepúšťajú aspoň trochu prirodzeného svetla. Veľakrát sa dá využiť prázdne miesto pod schodiskom. Ideálny pre minipracovňu môže byť úzky, inak takmer nevyužiteľný výklenok, kam umiestnime dostatočne hlboký stôl, police.

 

Tlačiareň a telo počítača (ak nepoužívame notebook) môžeme umiestniť na zem pod pracovnú dosku stola. Pri panelákových bytoch vám nezostáva nič iné, ako pracovňu integrovať do priestoru. Pri kúpe nového nábytku hľadajte typ, ktorý pozostáva z kombinovateľných modulov. Jednotlivé diely budete môcť postupne prikupovať podľa potreby. Kancelárske systémy, ktoré sú na dnešnom trhu, ponúkajú rozmanité riešenia od nenápadných skriniek upevnených na stene cez ľahké pracovné stoly so sofistikovaným príslušenstvom až po skrine, kam schováte kompletné pracovisko vrátane vyťahovacej dosky na notebook alebo klávesnicu. Kde nájsť v paneláku miesto? Keďže dobre navrhnutá pracovňa toho veľa nezaberie, aj možností je viac.

 

 

Malá pracovňa

 

Máte väčšiu obývačku? Rozdeľte ju pomocou ľahkých murovacích prvkov alebo konštrukcií z materiálov na základe dreva či kompozitných materiálov. Stavebne nenáročným riešením môže byť zostava niekoľkých políc, ktoré vytvoria vzdušný predel. Na dostatočné oddelenie priestoru stačia potom obvykle len predmety uložené v policiach, v opačnom prípade ich je možné čiastočne zakryť tiež previsnutými izbovými kvetinami alebo dokonca ratanovou či látkovou roletou – vhodné sú napríklad takzvané rímske rolety. Samotná pracovňa vám z obývacej časti ukrojí tak len málo priestoru.

 

 

Malá pracovňa

 

Ak váš byt nevyhovuje tomuto riešeniu, nezúfajte. Skúste vašu pracovňu schovať do jednej zo skríň – dovnútra sa vojde všetko technické vybavenie vrátane potrebných materiálov a písomností. Rovnakú službu urobia vstavané skrine, a tiež nástenné otvorené police. Pri takomto riešení treba dbať na dostatočnú hĺbku, aby sme mali monitor vo vzdialenosti aspoň 50 až 60 cm od tváre. Zakrytie pracovného priestoru v policiach zaistia napríklad japonské steny. Vytvorenie domácej pracovne, aj keď v minirozmeroch stojí za námahu. Naozaj k tomu veľa netreba. Podstatná je fantázia a schopnosť vidieť trojrozmerne.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Zásuvky a vypínače sú ako voda a oheň

 

Moderná deliaca stena

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa interiéru

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.xn--mbel-5qa.com, www.2.bp.blogspot.com, www.blog.meine-moebelmanufaktur.de, www.novate.ru, www.garmoniazhizni.com, www.cpykami.ru