Priestory pre podkrovieV súčasnej dobe sa popularita podkroví neustále zvyšuje. Zriadiť priestory pre podkrovie však nie je vôbec jednoduché. Pozrime sa, ako na to.

 

Podkrovím sa rozumie miestnosť alebo byt a niekedy celé podkrovné poschodie v podstreší domu. V 18. storočí sa vo francúzskych mestách stal problémom číslo jeden nedostatok bytových priestorov. To prinútilo architektov k pozoruhodnému nápadu. Premeniť prázdne priestory pod strechou na obytné. Tak, aby neslúžili len ako sklad pre nepotrebné veci, ale ako príjemné prostredie na bývanie. Následne vzniklo pomenovanie „manzardy“ podľa francúzskych architektov Francoisa Mansarta a jeho synovca Julesa Hardouin-Manstarta, ako „vynálezcov“ manzardových typov striech, vnútrajšok ktorých ukrýva ideálne priestory pre podkrovie.

 

Najjednoznačnejšou výhodou priestorov pre podkrovie je, že bez významných finančných nákladov môžete zvýšiť obytnú plochu domu, ktorá sa dá využiť nielen, ako spálňa, ale tiež pracovňa, ateliér (štúdio), alebo atraktívna hosťovsko – spoločenská miestnosť pre prípad návštevy, ktorá bude u vás nocovať. Neprekvapuje teda, že maximum návrhov moderných domov súčasnosti ráta už vo fáze návrhu s využitím priestorov pre podkrovie. Iné je to však s prestavbou starého domu, kde bolo podkrovie prakticky nevyužité a my ho potrebujeme prerobiť na obývateľnú časť domu. V tom prípade nás čaká množstvo plánovania, boj s konštrukčnými riešeniami a veľa iných náročných úloh. Náročných, no uskutočniteľných.  Pri zriaďovaní priestorov pre podkrovie nesmieme zabúdať na hlavné faktory, od ktorých sa bude odvíjať úspech našich vízií. Poďme sa na ne pozrieť.

 

 

Inštalácia podkrovných trámov a podláh

 

V prvom rade (ak už máme vyriešený vhodný prístup do priestorov pre podkrovie (pevné schodisko, vysúvacie schody a podobne) si musíme uvedomiť, že meníme časť domu, ktorá nebola dimenzovaná na záťaž, ako obytný priestor. To, čo bolo predtým vyhovujúce, dnes už neplatí. Týka sa to hlavne podláh a strešných trámov. Musíme ich zosilniť. Čo sa týka strechy a strešných trámov, ktoré už nie sú vyhovujúce, musíme ich vymeniť. Medzi najpoužívanejšie patria trojuholníkové strešné väzníky. Ide o jednoduchý, spoľahlivý a cenovo prijateľný strešný systém, ktorý sa skladá z niekoľkých prvkov a je vhodný aj na zložitejšie typy striech. Ak chceme ponechať strešnú konštrukciu viditeľnú, môžeme ju zatraktívniť náterom moridlom a lakom. Dostatočnú pozornosť venujeme podlahe, ak nespĺňa požiadavky na nosnosť. V tomto prípade sa však musíme spoľahnúť na odborníkov.

 

IzoláciaIzolácia priestoru pre podkrovie

 

Samozrejme, počas rekonštrukcie starých domov, kde chceme využiť priestor pre podkrovie musíme dbať na to, aby v týchto priestoroch bola celoročne udržiavaná príjemná teplota.

 

Bez izolácie to nepôjde. Ináč by sme tam v zimných mesiacoch umrzli a v letných sa uvarili. Použitie účinnej izolácie sa nevzťahuje len na priestor medzi krokvami, ale tiež na podlahu. Kvalita izolácií je priamo naviazaná na použitie správneho typu okien v priestoroch pre podkrovie.  

 

Presvetlenie priestorov pre podkrovie

 

Hoci sa určite nájdu jedinci, ktorí majú radi tiene a prítmie, moderné riešenia jasne hovoria o presvetlení týchto priestorov. V tomto prípade to znamená, že okná podkrovia by mali zaberať minimálne 10% plochy na zvažujúcej sa strane strechy, ktorá je zároveň stenou obývanej časti priestorov pre podkrovie. Výšku, v akej bude okno umiestnené je možné určiť individuálne a prispôsobiť ju našim požiadavkám, neumiestňujte však okná príliš vysoko. Veľmi zle sa vtedy s nimi manipuluje a ešte horšie sa ovládajú žalúzie. Apropo, žalúzie. Tie budú vizuálne dotvárať prerobené priestory pre podkrovie, preto je ich výberu potrebné venovať patričnú pozornosť.

 

Presvetlenie priestorov pre podkrovie

 

 

S čím musíme rátať

 

Než sa pustíme do rekonštrukcie priestorov pre podkrovie, mali by sme osloviť architekta alebo stavebného inžiniera a prekonzultovať s nimi svoj ​​zámer. Už od začiatku vám dokážu povedať, či je zámer realizovateľný a za akých podmienok a spracujú nám projektovú dokumentáciu návrhu interiéru vrátane vizualizácie.  

 

Existujúci stav musí tiež posúdiť statik, ktorý nám povie či budeme potrebovať prípadný mykologický prieskum, ak nie je potrebné počas rekonštrukcie starého domu meniť trámy z hľadiska nosnosti a budúceho umiestnenia izolačných materiálov. Mykologický prieskum odhalí,  či sú krokvy napadnuté škodcami a hubami. Musíme si tiež uvedomiť, že pri zvýšení strechy meníme ráz domu a budeme potrebovať stavebné povolenie. Ak však nezasahujeme do nosných stien a vzhľadu domu, postačí ak rekonštrukciu priestorov pre podkrovie príslušnému úradu nahlásime.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Zateplenie povaly fúkanou izoláciou

 

Materiály pre rekonštrukciu podkrovia

 

Ďalšie články na tému Podkrovie

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.vse-delaem-pravilno.ru

(i.n.)