01.jpgVýstavba modulárnych domov je nielen ekologická ale aj superrýchla. Vychádza z myšlienky prefabrikácie stavebných dielcov a oproti konvenčnej výstavbe vyniká predovšetkým svojimi nižšími obstarávacími nákladmi. Táto myšlienka je pritom staršia ako 50 rokov. Niekedy sa im nesprávne hovorí modulové domy. Odlišnosť od klasického domu spočíva hlavne v spôsobe vybudovania hrubej stavby. Celé moduly sa vyrobia v továrni a na mieste stačí umiestniť hotový dom na jednoduchý základ.

 

Rýchlosť stavby

 

Sekundárnym pozitívnym efektom  modulárnej výstavby  je fakt, že stavbu a jej okolie nezanesie stavebný odpad, výstavba nie je hlučná, prašná ani náročná na rôzne motorové vozidlá dlhšie ako pár dní. Rodinný dom z modulov dokáže väčšina firiem na vašej parcele postaviť za jeden týždeň.

Doba od samotného návrhu po realizáciu netrvá pri rodinných domoch dlhšie ako šesť týždňov. U väčších stavieb, ako sú materské škôlky, dom pre seniorov, rôzne rozľahlejšie športové zázemia, či bytové domy dokáže spoľahlivá firma postaviť budovu za šesť týždňov.

Ani pri väčších stavbách doba od návrhu po realizáciu netrvá dlhšie ako tri mesiace. Ako je to možné? Je to spomínaným faktom, že sa všetko vyrába vo fabrike a na miesto stavby sa privezie už hotový dom, ktorý je tam potom iba poskladaný.

 

Modulárne domy

 

 

Ekologické aspekty modulárnej výstavby

 

V súčasnosti sa kladie veľký dôraz na ekológiu stavebných produktov. Moderné modulárne domy spĺňajú náročné kritériá nízkoenergetických stavieb. Napríklad sú vybavené trojitým sklom, dokonalou izoláciou, ale aj rekuperáciou a ďalšími potrebnými prvkami, ktoré v konečnom dôsledku šetria nielen prírodu, ale aj peniaze. Nízkoenergetický modul je však ekologický tiež tým, akou technológiou je vyrábaný, z akých materiálov a podobne.

 

Modulárne domy

 

Niet sa čomu diviť ak zistíme, že väčšina firiem, zaoberajúcich sa výrobou stavebných modulov už pri samotnej výrobe všetky odpady recykluje. Z pozície enviromentálneho vnímania ide o predlžovanie života seba samého pri bývaní v týchto moduloch práve preto, že sú tu eliminované materiály ako napríklad polystyrén, rôzne fosfátové a "dehidové" farby atď. Ekologická výstavba navyše mnohokrát nemusí ísť zákonite ruka v ruke s predražovaním stavieb, ba práve naopak. Za použitia ekologických materiálov a s ohľadom na životné prostredie možno stavať rýchlejšie, kvalitnejšie a dokonca aj lacnejšie ako za použitia konvenčného spôsobu výstavby.

 

Modulárne domy

 

Modulárne domy

 

 

Stavebné moduly

 

Stavebné moduly, ktoré sú navyše mobilné po celú dobu svojej životnosti možno vyrábať v rôznych rozmerových radoch. Obmedzenie vychádza de facto iba z možnosti prepravy po pozemných komunikáciách. Teda dĺžka 12m, výška 3,1 m, šírka 3,5m. Oproti zažitej "modularizácii" z čias socializmu tak už nie sú výrobcovia modulov obmedzení iba niekoľkými typovými radmi a vďaka vysoko odborným architektom sú schopní vytvoriť z jednotlivých modulov a stenových panelov taký objekt, ktorý kompletne spĺňa všetky nároky klienta, pričom modulárny dom bude vhodne zakomponovaný do danej lokality a zachová si aj svoju architektonickú hodnotu.

 

V základnej verzii sú moduly koncipované ako stavby s plochou strechou, tak aby bolo možné využiť všetky steny na napojenie ďalších modulov. Na zmontovanú stavbu je však možné položiť sedlovú či pultovú strechu. Veľká výhoda tejto novej technológie výstavby je, že nie je závislá od počasia, neovplyvňuje životné prostredie ťažkou stavebnou technikou, prašnosťou a hlukom. Najväčšiu výhodu však vidieť v rýchlosti výstavby.

 

Modulárne domy

 

Modulárne domy

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Stavba kamenného domu

 

Výhody modulárnych domov

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Domy

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.ads.org.uk. www.prom.ua, www.designerdreamhomes.ru

Autor: Ivan Nôta