Renovácie domov v súčasnosti nekončia pri zadných dverách. Naopak. Čoraz viac ľudí sa rozhodne pristaviť k domu terasu. Moderné domy si bez nej už ani nevieme predstaviť, navyše, montáž terasy je veľmi jednoduchá.

 

Montáž terasy

 

Terasa pri rodinnom dome

 

Prečo je terasa tak dôležitým prvkom nášho života? Ľudstvo totižto už dávno zahlásilo návrat k prírode. Doba piknikov a raňajok v tráve už síce dávno pominula, no ruku na srdce. Môže byť romantickejšie stolovanie, ako to, kde pri rannej káve môžeme doslova nasávať svieži ranný vzduch, pri obede vnímať s vôňou jedla aj vôňu rozkvitnutej lúky, kvetov či stromov a pri večernom čaji sledovať nádherný západ slnka?

 

Toto všetko nám umožní vhodne umiestnená terasa. A nielen v lete. Našťastie väčšina z nás nemusí doslova bojovať s nedostatkom miesta, ako napríklad ľudia žijúci vo veľkomestách, ktorí si kvôli tomu dokážu vytvoriť terasu hoci aj na streche domu.

 

Ak sme sa rozhodli pristaviť k svojmu domu terasu, musíme dbať na niekoľko zásad, bez ktorých by terasa strácala na svojom poslaní a význame. V prvom rade záleží na jej umiestnení. Mala by byť orientovaná smerom, kde cez deň svieti slnko najdlhšie. Zároveň by mala byť plynulým pokračovaním spoločenských zón obydlia, pod ktorými rozumieme kuchyňu, jedálenský kút alebo obývačku. Mala by vlastne byť ich nenásilným pokračovaním smerom do exteriéru. Pri jej výstavbe nesmieme zabudnúť na to, aby vhodne architektonicky dopĺňala celý dom a nepôsobila dojmom, že k nemu nepatrí. Vždy sa dá nájsť riešenie, aby pôsobila pri pohľade zvonku jednoliato s domom.

 

Montáž terasy

 

Terasa pritom vôbec nemusí byť jednoúrovňová. Dokonca môže mať aj viac schodíkov a aj takýmto spôsobom bude plynule spojená so záhradou. A nielen s ňou, ale napríklad aj s bazénom či záhradným jazierkom. Je vhodné doplniť terasu vhodným prístreškom, markízou a podobne. Tieto nás chránia voči prudkým slnečným lúčom a tiež pomáhajú k tomu, aby sme terasu mohli využívať aj v daždivých dňoch. Zároveň by na nej nemali chýbať stálozelené rastliny, ktoré dajú terase vyniknúť aj v zimných mesiacoch. Okolie terás by malo byť pastvou pre oči. Fantázií sa medze nekladú. Či už bude v blízkosti skalka, fontánka, okrasné dreviny a podobne.

 

Montáž terasy

 

Terasa je celoročne vystavená rôznym poveternostným vplyvom, preto dbáme na to, aby materiál, na jej realizáciu bol hlavne mrazuvzdorný a protišmykový. Taktiež ak chceme terasu vybaviť vonkajším nábytkom, musíme dbať hlavne na to, aby sme ho po pár mesiacoch nemuseli vyhodiť. Preto si vyberáme nábytok určený priamo na terasy. Ak si netrúfate postaviť terasu svojpomocne, nezúfajte. Je veľa renomovaných firiem, ktoré sa tým zaoberajú.

 

Ako začať?

 

Samozrejme, najvýhodnejšie je inštalovať terasu v teplých mesiacoch. No jej plánovanie musíme robiť v predstihu. Aj niekoľko mesiacov pred samotnou montážou. To platí obzvlášť vtedy, ak sme sa rozhodli pre terasu z prírodného dreva. Ono totiž potrebuje (ak nechceme investovať nemalý obnos peňazí na rýchle dosušovanie) niekoľko týždňov až mesiacov na prirodzené vysušenie. Je teda vhodné ho zakúpiť už pred zimou. Celková veľkosť terasy závisí v prvom rade od našich finančných možností a od veľkosti priestoru pri dome. Musíme si uvedomiť, či chceme terasu len pre dvoch ľudí alebo na nej budeme usporadúvať rodinné party. Ak máme toto všetko premyslené, môžeme začať so samotnou stavbou.

 

Montáž terasy z dreva a príprava podkladu

 

Rozhodneme sa medzi zeminovým, alebo betónovým podkladom. Pod pojmom zeminový rozumieme podklad zo štrku, piesku alebo kameňa. Nesmieme zabudnúť aj na vydrenážovanie plochy pre rýchly odtok vody. Pod nosným roštom sa nesmie usádzať voda. Štrkový podklad musí byť zložený z dvoch vrstiev. Základnú vrstvu z hrubšieho štrku zasypeme jemnejším štrkom, prípadne pieskom do hrúbky až 20mm. Okraje podkladu musia byť spevnené (betónom, železnými plátmi, kamením) proti prepadávaniu.

 

Montáž terasy

 

Hranoly impregnujeme proti hnilobe a rozmiestňujeme v závislosti od predpokladaného zaťaženia nášľapnej plochy cca 20 až 50 cm od seba. Ideálne je však rozmiestnenie v čo najmenšej vzdialenosti, aby sme v budúcnosti predišli prasknutiu alebo zlomeniu nášľapných dosiek terasy. Na rošt potom pripevníme samotné dosky skrutkami alebo skrytým spojom. Aj tu platí to známe: dvakrát meraj, raz rež. Aby sa dosky pri skrutkovaní neštiepili, predvŕtame si diery.

 

Dbáme na vzdialenosti, aby spoje pri pohľade zhora vyzerali esteticky. Pri použití drevených dosiek nezabudnime na ich rozťažnosť vplyvom poveternostných podmienok a nechajme medzi jednotlivými doskami medzery niekoľko milimetrov, v závislosti od šírky dosiek a použitého dreva. Terasa však neznamená iba nášľapnú plochu.

 

Už pri jej projektovaní uvažujeme o doplnkoch, akými sú napríklad zábradlie či schodíky. A samozrejme, ak nám záleží na dobrých susedských vzťahoch, nie je od veci skôr, ako sa tieto vzťahy narušia, skryť aspoň čiastočne terasu pred ich zrakmi v záujme zachovania intimity. Poslúži k tomu napríklad mobilný paravan. Nádherným riešením je napríklad i drevená opora pre popínavé rastliny alebo pevná stena.

Dojem z terasy okrem kvetov a rastlín umocnia a jej hodnotu vyzdvihnú aj rôzne prvky a doplnky. Sem neodmysliteľne patrí napríklad osvetlenie, ktorého správnym výberom dosiahneme zaručený efekt. No nemusíme sa brániť zakomponovať do terasy gril či priamo záhradný krb. Takto bude naša terasa naozaj multifunkčná.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Základy pod drevenú terasu

 

Rozbitá dlažba si vyžaduje opravu terasy

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Terasy

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto:landscape-project.ru, all-stroy.su, cherdak.org, terrasa.com.ua