Napriek tomu, že Slovensko je i v tejto oblasti konzervatívnou krajinou, treba si uvedomiť skutočnosť, že čím skôr je dom postavený, tým menej nás v konečnom dôsledku bude stáť.

 

Montované domy  

 

Montované rodinné domy nepatria k štandardu v oblasti výstavby rodinných domov, ale situácia sa v budúcnosti môže celkom ľahko zmeniť, predovšetkým preto, že ceny energií neustále stúpajú, rovnako ako i ceny pohonných hmôt. To sa, samozrejme premieta do všetkých nákladov na stavbu domu, či bytu a preto tu platí porekadlo „kto rýchlo dáva, dvakrát dáva“ viac než kedykoľvek predtým.

 

Montované rodinné domy

 

poskytujú pri ich realizácii niekoľko výhod, ktoré realizácia rodinného domu klasickou cestou jednoducho nemôže poskytnúť. Väčšina firiem, ktorá takéto domy realizuje dáva obvykle klientovi na výber, či sa rozhodne realizovať si základovú dosku a počiatočné stavebné práce sám, alebo či prenechá aj túto fázu prác na firmu, ktorá montovaný dom následne postaví. Každá z týchto možností má svoje prednosti, pretože realizácia základovej dosky môže za určitých okolností vyjsť lacnejšie, ak sa však vyskytnú neskôr prípadné nedostatky, je veľmi ťažké „nájsť vinníka“. Ak zveríme kompletnú stavebnú prípravu realizátorom montovaného domu, musia prevziať garančné záruky aj za základovú dosku a ostatné stavebné práce spojené s realizáciou domu.

 

Montované domy šetria čas i peňaženku

 

Medzi ďalšie prednosti realizácie patrí aj skutočnosť, že montáž jednotlivých dielcov domu, teda stien a priečok prebieha obvykle v montážnej hale a nemuruje sa na mieste stavby a je teda nezávislá od vrtochov počasia, jednotlivé dielce majú presné rozmery a pri konečnej realizácii odpadá čas, počas ktorého musí stavba „vyschnúť“. Najdlhšia doba stavebných prác sa v tomto prípade vzťahuje na zretie základovej dosky, ktorá potrebuje na dôkladné ustálenie svojich vlastností približne šesť až osem týždňov, samotná montáž jednotlivých dielcov domu by sa mohla rártať na hodiny.

 

 

Montované rodinné domy majú obvykle výborné tepelnoizolačné vlastnosti a pri dobre zvolených konštrukciách a presilení sa môžu radiť medzi nízkoenergetické. Domácich kutilo poteší určite aj skutočnosť, že pri vŕtaní rôznych otvorov do stien ide všetko ľahšie ako pri vŕtaní do murovanej stavby a na pripevnenie skrutiek a úchytiek do stien stačia iba tie, ktoré sa používajú na uchytávanie do dreva a aj ich montáž je veľmi jednoduchá.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Energetická sebestačnosť pojazdných minidomov

 

Životnosť, údržba a bezpečnosť domu, krytého pôdou

 

Ďalšie zaujímavé články, tipy a rady na tému Domy

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.sga-orel.ru, www.clothes-footwear.com.ua, www.casadex.ro