Klasické kamene

 

Najzákladnejšie riešenie, obľúbené predovšetkým kvôli nízkym obstarávacím nákladom. Problémom ale môže byť naopak celková náročnosť stavby, zvýšené riziko, že sa začne postupom času rozpadať či inak poškodzovať. Na druhú stranu práve kamene dokonale splynú s vašou záhradou a tvoria prirodzenú a obľúbenou súčasť záhradnej architektúry. Ich použitie pre oporné múry je teda otázkou preferencií a konečného zámeru.

 

Možnosti výstavby oporného múru

 

Moderné tvarovky

 

Druhou možnosťou, ktorá sa dnes ponúka, sú tvarovky. Môžu byť vyrábané z rôznych materiálov, vo farebných variáciách a rozličných tvaroch. Okrem toho je ich výhodou jednoduchá montáž - takto realizované oporné múry  jednoducho totiž zapadajú do seba. Podobne ako je tomu u zámkovej dlažby. Oproti iným variantom je ale stavba oporných múrov z tvaroviek cenovo náročnejšia.

 

Betón

 

Obzvlášť sa odporúčajú priamo hotové betónové múry - panely, ktoré sú dodávané v najrôznejších dĺžkach a trebárs aj v rohovom prevedení. Najväčšou výhodou je dlhá životnosť, bezúdržbovosť a možnosť realizácie na mieru a relatívne rýchla montáž resp. osadenie múru. Využitie však okrem záhrady nájdu taktiež pri výstavbe cestných komunikácií, úprav riečnych tokov, parkovísk a môžu slúžiť aj k stavbe skladu sypkých materiálov ... Betónové oporné múry zároveň veľmi dobre izolujú zvuk a majú prakticky neobmedzenú životnosť. K osadeniu je však nutné využiť žeriav a nemožno teda spravidla realizovať stavbu svojpomocne.

 

Stratené debnenie

 

Kto niekedy staval základy domu, tomu tento postup rozhodne netreba pripomínať. Ide o pomerne efektívne riešenie. Jedná sa o betónové dielce, ktoré sa jednoducho narovnajú na seba a tým sa vytvorí základ, zatiaľ ešte provizórneho múru. Ďalší postup je už jednoduchý, pretože akonáhle máte hotový základ, ktorý odporúčame ešte spevniť, už stačí len namiešať betón a ten naliať dovnútra konštrukcie. Keď zatuhne, je oporná stena hotová.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Z čoho postaviť záhradný plot?

 

Ako na čistenie umelého potoka

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Záhrada

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.101dizajn.ru

Autor: Ivan Nôta