Ak sa chystáte stavať, pravdepodobne nepočítate s tým, že sa za niekoľko rokov budete opäť sťahovať. Výber vhodného stavebného pozemku teda netreba urýchľovať, ale práve naopak, dôkladne zvážiť. Medzi základné ukazovatele by mala patriť vyhovujúca lokalita, veľkosť a tvar, jeho napojenie alebo možnosť napojenia na inžinierske siete. Nezanedbateľné sú aj prístupové cesty, úpravy alebo obmedzenia výstavby vyplývajúce z územného plánu alebo rozhodnutia.

Celé plánovanie stavby by mohli ovplyvniť aj výsledky geologického prieskumu, no a zabúdať netreba ani na preskúmanie právnych vzťahov viazaných ku kupovanému pozemku.

 

Výber pozemku

 

Skôr však ako sa pustíte do hľadania pozemku, mali by ste už mať svoju predstavu o novom dome prekonzultovanú s architektom. Ten vám ju totiž pomôže preniesť do reality. Navrhne vám vhodné dispozičné riešenie, od neho sa odvíjajúcu potrebnú rozlohu domu a prispôsobí počet podlaží. Od týchto údajov totiž závisí základná podmienka a tou je celková veľkosť pozemku. Nezanedbateľnými činiteľmi pri jeho výbere je aj jeho orientácia vzhľadom na svetové strany a pomerom jeho šírky a dĺžky a tiež to, či chcete stavať na pozemku rovinatom alebo ste sa rozhodli posadiť dom do svahu.

Pri výbere vhodného stavebného pozemku je dobré zamyslieť sa aj nad tým, „kto sme“ a čo od nášho nového obydlia očakávame. Treba zvážiť váš vek s ohľadom na vaše zamestnanie, to či pre vás nebude zložité dochádzať dennodenne do práce, či sa v blízkosti nachádza škola pre vaše dieťa alebo iné možnosti napr. kultúrneho a športového vyžitia.

 

Pri dnešných cenách by ste mali uvážiť, či sa rozhodnete pre pozemok v meste alebo na vidieku. Jednu z rozhodujúcich rolí by mala hrať aj existujúca infraštruktúra a vybavenosť konkrétnej obytnej časti. Nezabúdajte, že budete v blízkosti vášho obydlia potrebovať obchody, zdravotné stredisko, a napr. aj zastávku autobusu alebo mhd. Nevhodné sú stavebné pozemky nachádzajúce sa pri hlučných komunikáciách, zábavných podnikoch či centrách, pri riekach a potokoch. Rušiť vás môžu aj pracovné aktivity suseda, ktorý na na dvore napríklad autoservis alebo drevársku dielňu.

 

 

Výber pozemku

 

Skôr než sa rozhodnete, preštudujte si územný plán mesta či obce, aby vás po niekoľkých rokoch nemilo neprekvapila výstavba diaľnice alebo priemyselnej zóny vo vašom susedstve. Taktiež je nutné zistiť eventuálne obmedzenia alebo regulatívy týkajúce sa stavieb v danej lokalite, ktoré usmerňujú charakter výstavby. Neskôr by ste sa totiž mohli dozvedieť, že stavať môžete až 7 metrov od uličnej hranice pozemku a to by už pri hotovom projekte vášho domu mohlo znamenať prvé problémy.

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Základy domu sú zdravé nohy každej stavby

 

Trendy v architektúre rodinných domov - 2. časť

 

Ďalšie  zaujímavé články na tému Domy

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk  

 

Foto: www.seluyut.ru, www.tvoemisto.tv