Zaujímavá technológia s hlinou je nabíjanie hliny do pripraveného debnenia. Technológia spočíva v utláčaní zmesí vybraných materiálov vrátane štrku, piesku, bahna a hliny, ktoré sa nabíjajú – natláčajú medzi debnenia z plochých panelov (šalovanie). V dnešnej dobe tradičné drevené nabíjacie koly nahrádzajú pneumatické tyče.

 

Nabíjaná hlina

 

Do stabilizovanej nabíjanej zeme sa pridáva malé množstvo cementu (zvyčajne medzi 5-10%) pre spevnenie a trvanlivosť múrov. Toto platí pri tenkých múroch. V prípade hrubých múrov – okolo 50 cm nie je potrebné pridávať do stavebnej zmesi cement. Napriek tomu, že sa nabíjaná hlina po vysušení môže na niektorých miestach droliť, je táto technológia používaná už tisícročia a stretnúť sa s ňou môžeme napríklad na niektorých miestach stavby Veľkého čínskeho múru. Už to, že sa zachovali dodnes svedčí o trvácnosti hlinených stavieb.

 

Nabíjaná hlina

 

Vzhľad a farbu múrov z nabíjanej hliny je možné priamo ovplyvňovať použitím rôznych typov zeminy, štrku a piesku. Výsledná štruktúra býva veľmi zaujímavá aj v interiéri.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Penobetón: ideálne riešenie pri rekonštrukcii domu

 

Ako si správne vybrať tehlu na hrubú stavbu?

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Stavebný materiál

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: internet

Autor: Ivan Nôta