Niektoré vedné odbory sa rozvíjajú obrovským tempom, jedným z nich sú nanotechnológie. Zásluhou toho vznikajú aj stavebné materiály neobvyklých vlastností. Rada nanomateriálov už v mnohých prípadoch opustila laboratóriá a našla uplatnenie v mnohých oblastiach elektroniky, v informačných technológiách, zdravotníctve, farmácii i priemysle. A vývoj nanomateriálov zasiahol aj do oblasti výrobkov  a technológií pre stavebníctvo. Ide predovšetkým o nové materiály.

 

Jedná sa o nanočastice, ktoré možno použiť ako prímesi do náterov, omietok, betónov a podobne alebo o nanovlákna, ktoré plnia funkciu buď transportnej bariéry (napríklad tepelná izolácia) alebo výstužnú (rozptýlená výstuž, karbónové nanotrubky a podobne).

 

Zo stavebnej chémie možno uviesť náterové hmoty či impregnácie, ktoré regulujú priedušnosť, hydrofobicitu, nasiakavosť, môžu pôsobiť antibakteriálne (s časticami TiO 2, Ag), antigraffiti spreje a podobne. Nutné je však uviesť, že všetka táto chémia je pre masové použitie zatiaľ značne drahá. Ako prímesi do omietkovín či betónu sa osvedčili častice TiO 2, ktoré pôsobia fotokatalyticky, čo v praxi znamená, že pôsobením ultrafialového žiarenia sa častice TiO 2 postarajú o redukciu škodlivín v ovzduší, rozložia baktérie a prachové častice.

 

Ošetrený povrch si zachováva svoju farbu a čistotu. Medzi časticami ovplyvňujúcimi hydratáciu možno uviesť napríklad nanosiliku či častice na báze karbónu. Medzi prvými kandidátmi išlo o karbónové nanotrubičky. Ich cena je však stále značná a ich využitie napríklad v betóne je obmedzené. Nemusí však ísť nutne o drahé nanotrubičky, ale napríklad častice na báze obyčajného grafitu. Použitie týchto lacných častíc je predmetom súčasného výskumu.

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Vďaka chytrej stavebnej chémii nie je stavba domu sezónnou záležitosťou

 

Polystyrénbetón

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Stavebný materiál

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto www.rightoninteractive.com

Autor: Ivan Nôta