Nemáte čas na zabetónovanie plota? Skúste ho zavŕtať!Nie je tomu tak dávno, čo sa pod pojmom stavba plota myslel pracovný postup, pri ktorom sa (laicky povedané) na začiatku vykopala jama a potom zaliala betónom. Preto boli takéto práce výsadou teplých mesiacov a v zime sa do nich púšťal málokto. Dnes zisťujeme, že takáto metóda má množstvo nevýhod: Je náročná na čas - vykopanie diery a tiež zatvrdnutie betónu nejakú dobu potrvá. Stĺpiky nemožno okamžite zaťažiť. Naviac pokiaľ sa stĺpik počas procesu tvrdnutia pohne, ťažko ho potom narovnáte späť do kolmej polohy! Rovnako tak je zložité narovnávať nachýlené stĺpiky v prípade, že sa vplyvom nestabilného podložia (piesočnatá pôda, pôsobenie teplotných výkyvov v zime a na jar, prebahnenie pôdy po dlhotrvajúcich alebo silných dažďoch atď.) posunie stĺpik i s betónovým základom. Klasická stavba plotu betónovaním však prináša aj iné riziká: Ak je potrebné postaviť úplne nový plot na mieste starého, býva nielen časovo, ale aj fyzicky náročné odstrániť betónové základy všetkých pôvodných stĺpikov. Kopanie samo o sebe potom vďaka fyzickej náročnosti sotva padá do úvahy u fyzicky menej orientovaných stavebníkov.

 

Nemáte čas na zabetónovanie plota? Skúste ho zavŕtať!Máme však pre vás skvelý typ. Skúste to zavŕtať! V posledných niekoľkých rokoch sa v oblasti kotvenia záhradných stavieb, vrátane plotových stĺpikov, stále viac uplatňujú zemné vruty. A tieto sa dajú ideálne využiť pri stavbe plota. Plot takto môžete postaviť bez obáv aj v chladných mesiacoch. Ide pritom o jednoduchý, bezpečný a spoľahlivý spôsob, ako chrániť domov pred nežiaducimi narušiteľmi.

 

Pokiaľ si zaobstaráte originálne zemné vruty na plot s patentovaným závitom, potom sa môžete vyhnúť všetkým vyššie uvedeným ťažkostiam a získate aj niekoľko výhod navrch!

 

Nemáte čas na zabetónovanie plota? Skúste ho zavŕtať!Cenovo je oplotenie so zemnými vrutmi porovnateľné s klasickými spôsobmi stavby oplotenia. Samotné zavŕtanie nie je nijako ťažké, zvládne to takmer každý. Stačí si presne vymerať miesta, kde má byť stĺpik umiestnený. To zaberie najviac času z celej práce, ale presnosť je rozhodne na mieste, ak nechcete všetko prerábať. Pri zavrtávaní zemných vrutov je potrebné dbať na niekoľko zásad. Vrut možno ľahko zavŕtať do pôdy pomocou obyčajného roksoru, pretože jeho teleso má na bokoch inštalačné otvory, alebo pomocou zapožičaného ručného náradia - inštalačného kríža.

 

Pre absolútne polohovo presnú a kolmú inštaláciu vrutu je odporúčané dané miesto predvŕtať korunkovým vrtákom s priemerom 25-30 mm. To nám zaistí ľahké zavŕtanie vrutu a to, že žiaden kameň ani iná prekážka v zemine neobmedzí požadovanú polohu vrutu a budúceho stĺpika.

 

V závislosti od druhu plotu existujú rôzne typy plotových stĺpov. U pletivových plotov sú najobvyklejšie kovové rúrky s priemerom 38 alebo 48 mm. Priemyselné oplotenie sa už dnes používa i k oploteniu súkromných pozemkov, predovšetkým u rozsiahlejšej výmery, a tu sa využíva okrúhlych alebo hranatých kovových plotových stĺpikov. Správny výber stĺpika a jeho ukotvenie pritom zaručí stabilitu a dlhú životnosť celého plota.

 

Nemáte čas na zabetónovanie plota? Skúste ho zavŕtať!Na trhu však okrem samotných vrutov možno zohnať aj takzvané skrutkové piloty – čo sú vlastne stĺpiky so závitom na spodnej časti. Tieto môžu byť nielen kruhového ale aj hranatého prierezu. Odpadá tak montáž stĺpikov na vruty.

 

Zemné skrutky si možno vybrať buď oceľové, opakovane použiteľné a s povrchovou úpravou zabezpečujúce vysokú životnosť, alebo plastové s veľmi priaznivou cenou. Zavŕtanie vrutu a následné upevnenie stĺpika je tiež veľmi prosté - menšie typy skrutiek (vhodné pre kotvenie plotu) možno zavŕtať ľahko zavŕtavacou tyčou, prípadne ručným krížom. Následne sa potom vloží stĺpik, pomocou trojuholníkovej vodováhy sa stĺpik zrovná do zvislej polohy a potom sa okolo neho do vrutu nasype kamenný granulát. Tým sa stĺpik spoľahlivo upevní.

 

Nemáte čas na zabetónovanie plota? Skúste ho zavŕtať!

 

Nemáte čas na zabetónovanie plota? Skúste ho zavŕtať!

 

Montáž oplotenia na zemné skrutky je výhodná najmä pri použití klasických okrúhlych stĺpikov. Obdobie montáže nie je obmedzené počasím, možno stavať aj za mrazu a zhoršených poveternostných podmienok. Zvlášť potom krátke oplotenia do 100 m je možné kompletne postaviť za jeden deň. To sa vypláca ako zákazníkom, tak montážnym firmám.

 

Čo nás privádza k ďalšej výhode zemných skrutiek - ak sa predsa len nepodarí vrut zavŕtať na správne miesto, stačí ho vytočiť von zo zeme a zavŕtať znovu a lepšie. Zemný vrut totiž môžete opakovane použiť aj v prípade, že sa rozhodnete pôvodnú stavbu zlikvidovať. Túto výhodu oceníte vo chvíli, keď potrebujete plot posunúť, treba pokiaľ prikúpite susedný pozemok, alebo naopak svoj pozemok z nejakého dôvodu potrebujete rozdeliť.

 

Nemáte čas na zabetónovanie plota? Skúste ho zavŕtať!

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Kedy vysádzať živý plot

 

Montáž betónového plotu

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Ploty

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: mega-zabor.ru, svoimirukami.ru

Autor: Ivan Nôta