Na prvý pohľad sa zdá dom na tomto obrázku ako klasická rodinná stavba v peknom prírodnom prostredí, ak však podídete bližšie a zahľadíte sa na jeho fasádu či bočné múry zistíte, že má podivnú štruktúru. Ako keby niekto nalepil na múr kúsky dreva, odrezaného z klátov. Pravda je však úplne inde. V prípade tejto stavby vymenili murári tehly za drevo. Doslova.

 

Neobyčajné domy z drevených klátov

 

V Strednej Európe sa s takýmto typom domov stretneme zriedka. Pozostatky stavieb z klátov sa však našli napríklad v severnom Grécku a na Sibíri. Oveľa väčšie zastúpenie majú v severovýchodnej Amerike a Kanade kde dodnes stoja takéto stavby s dátumom vzniku okolo roku 1800. V Amerike sa stavali v hojnom počte v dobe Veľkej hospodárskej krízy. Je jasné prečo. V podstate bez drahých materiálov umožňoval takýto technologický postup stavať príbytok komukoľvek. S nízkymi nákladmi a bez zapojenia kvalifikovaných staviteľov.

 

Na opačnej strane zemegule sa dnes táto technológia nazýva „cordwood“ , na Ukrajine a v Bielorusku „glinočurka“ – čurka je pritom ruský výraz pre klin (štvrtina klátu dreva, rozseknutého pozdĺž). V Kanade dokonca predávajú špeciálny cordwoodový cement, pomocou ktorého sa nahrádza pôvodne využívaná hlina.

 

Neobyčajné domy z drevených klátovV rusky hovoriacich krajinách majú svoj vlastný recept: „betónová“ zmes sa mieša vo veľkej kadi z deviatich dielov piesku, troch dielov jemnej piliny, troch dielov vápna a dvoch dielov cementu.

 

Alternatíva: 3 diely piesku, 2 diely mokrých pilín, 1 diel cementu a jeden diel haseného vápna. Dodnes tam však zastáva popredné miesto využiť miesto zmesí hlinu. O tejto technológií si povieme v niektorom z budúcich článkov na Stavebníku.

 

Aj v prípade takejto stavby sú potrebné základy – či už klasické betónové, alebo murované zo skál. Dôležité je už v procese betónovania základov pripraviť miesta, kde budú uchytené hranoly, tvoriace kostru domu.

 

Neobyčajné domy z drevených klátovNa stavbu je možné použiť akýkoľvek druh dreva (okrem brezy!) Drevo však musí byť suché, pretože procesom schnutia dochádza k významnému úbytku jeho hmoty, čo by mohlo pri nesprávnom použití vlhkej suroviny viezť k popraskaniu múrov. Drevo by malo byť popílené na rozmerovo presné kláty s rôznymi priemermi. Dom sa dá stavať tak z guľatiny, ako z rozseknutých klátov.

 

Neobyčajné domy z drevených klátovPred samotným začatím prác nie je potrebné drevo impregnovať (kto sa však obáva, môže ho jemne napustiť určenými prostriedkami proti hnilobe), predná  a zadná časť klátu by mala byť vybrúsená jemnejším brúsnym papierom – po dokončení murovania sa tieto očistia a nastriekajú ochranným náterom.

Vrchná časť základov sa odizoluje smolným papierom proti vlhkosti a ihneď sa môže stavať. Rohy budovy môžu byť ohraničené hranolmi konštrukcie, no často sa používa prekladaný systém, ktorý vidíte na obrázkoch.

 

Neobyčajné domy z drevených klátovMurovanie z dreva nie je zložité. Každý, kto hromadil drevo v klasickej drevárni bude vedieť ako na to. Dôležité je aby boli klátiky dobre zarovnané. V Kanade sa stavia z rôznych priemerov aj dĺžok. Od 15cm do 60cm. Zmes cementu, vápna, pilín, vody a piesku zaručí, že budú voči sebe perfektne držať.  Vždy sa muruje medzi dvoma zvislými hranolmi, ktoré tvoria konštrukciu domu tak, že dve vonkajšie tretiny klátikov na sebe sú uložené v murovacej zmesi a vnútorná tretina zostáva prázdna. Tá sa po dokončení celého radu vyplní úplne suchými drevenými pilinami, ktoré môžu byť zmiešané z rôznych druhov dreva aj rôznej hrubosti. Zmes však musí obsahovať aj najjemnejšie piliny, ktoré sa dostanú do všetkých škár a vytvoria tak vynikajúcu izoláciu.

 

V Kanade je bežné stavať takéto domy z klátov s dĺžkou cca 25 – 30 centimetrov, čiže s rozmerom približne ako pri použití klasického materiálu na stavbu múrov. Len severná strana sa v niektorých extrémnejších podnebiach robí z klátov dĺžky 40 – 60 centimetrov.

 

Neobyčajné domy z drevených klátovBudúce okná a dvere sa osádzajú do stavebných otvorov, ktoré tvorí drevený konštrukčný rám, pripevnený ku kostre stavby.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6b.jpgMúr z drevených klátikov je prakticky s rovnakými vlastnosťami ako múr z bežného stavebného materiálu. Možno naň položiť drevené trámy a postupovať v stavbe ďalšieho podlažia, alebo ukončiť stavbu šikmou strechou. Po dokončení stavby múrov sa počká, kým zmes úplne nestvrdne a potom sa očistia vyčnievajúce kusy klátov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

08.jpgDôležitým krokom býva zdrsnenie murovacej zmesi buď špeciálnym kovovým prípravkou, alebo obyčajnou špachtľou. Na záver sa viditeľné časti dreva nastriekajú antiseptickým prípravkom, v málo prípadoch bezfarebným lakom. Pri výbere dreva je dôležité používať zdravé kusy, ktoré nie sú napadnuté škodcami.

 

 

 

 

 

Neobyčajné domy z drevených klátov

 

Neobyčajné domy z drevených klátov

 

Neobyčajné domy z drevených klátov

 

Neobyčajné domy z drevených klátov

 

Neobyčajné domy z drevených klátov

 

Neobyčajné domy z drevených klátov

 

 

A ako vyzerá interiér takéhoto domu?

 

A ako vyzerá interiér takéhoto domu?

 

A ako vyzerá interiér takéhoto domu?

 

A ako vyzerá interiér takéhoto domu?

 

A ako vyzerá interiér takéhoto domu?

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Divoké zruby

 

Čo je vlastne vidiecky štýl?

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Typy domov

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.dom-expert.by, www.aleksa-piter.livejournal.com, www.rmnt.ru, www.dom.dacha-dom.ru,

Autor: Ivan Nôta