To ako často budete krb či krbové kachle čistiť závisí od kvality dreva a tom, či je dostatočne vysušené, ale tiež napríklad na používanie vzduchových ventilov. Často je na vine aj nedostatočný ťah komína.

 

Nezabudnite na starostlivosť o krb

 

Ku čisteniu pristupujeme každý tretí až štvrtý deň, v závislosti od ich veľkosti, objemu nádoby na popol a intenzite používania. Krb aj kachle čistíme, keď sú úplne vychladnuté! Najotravnejšou činnosťou je vyberanie popola, hlavne z toho dôvodu, že si pri troche nepozornosti môžeme pekne znečistiť celý byt. Praktický je vysávač popola, ktorý zbiera popol do plechovej nádoby.

 

Popol patrí do popolnice, alebo ak máte záhradu, môžete ho použiť na záhony alebo do kompostu. Na čistenie skiel a dvierok použijeme špeciálne čističe na gélové báze, prípadne spreje.

 

Dobre fungujú staré noviny a trocha ľudskej sily. Krb či kachle potrebujú údržbu i zvonka - majú byt zútulniť, nie hyzdiť zašpineným povrchom. Aj v tomto prípade pristupujeme k čisteniu až vtedy, keď sú plne vychladnuté. Povrch najprv dobre vysajeme. Potom záleží na materiáli - u umývateľných materiálov obvykle stačí teplá voda s kvapkou octu a nejakého odmasťovacieho prostriedku, prípadne nastrúhaného mydla. Predávajú sa aj špeciálne čističe, ale v podstate ide len o silnejšie odmasťovače.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Sezóna kúrenia je tu. Viete aký druh dreva zvoliť?

 

Starostlivosť o krby, kachle, krbové náradie

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Krby

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.idealsad.com

Autor: Ivan Nôta