Ruka v ruke so zdražovaním energií dochádza k požiadavkám zvýšeniu tepelno - izolačných vlastností budov a materiálov. Stále častejšie riešime dilemu: "Ako zatepľovať lepšie, účinnejšie?"  S nástupom nových izolácií to možné je. Mnohé z nich sú na trhu už pekných pár rokov, no ak sa nás niekto opýta, ako sa izolujú múry domu či strecha, spomenieme si len na polystyrén, alebo na minerálnu vlnu. Popri preverených izolačných materiáloch sa na trhu stále objavujú novinky, ktoré stoja za pozornosť. Správna izolácia totiž šetrí peniaze a predlžuje životnosť stavieb. A navyše šetrí priestor. Ako? Dodnes sa často budujú až 50 cm široké obvodové steny. Ak použijeme nový tepelnoizolačný materiál, možno ušetriť na ploche novostavby, ktorá má 100 m 2 až 10 m 2 . Teda získame jednu menšiu izbu.

 

Nové izolačné materiály šetria nielen peňaženku ale aj priestor

 

Tehly plnené vatou

 

Sú tehly plnené minerálnou vatou, určené pre jednovrstvové obvodové murivo s vysokou tepelnou izoláciou bez potreby ďalšieho zateplenia fasády.

Murivo z týchto tehál v sebe spája výhody keramickej tehly a minerálne anorganické izolácie (tepelná ochrana, difúzia vodných pár, stálosť parametrov). Oba materiály sú prírodného pôvodu, ekologicky nezávadné, ľahko recyklovateľné. Tvarovka pri hrúbke 36,5 cm obsahuje vo svojich dutinách izoláciu o súhrnnej hrúbke 24 cm. Murivo už nie je nutné ďalej dodatočne zatepľovať. Vďaka tomu sa znížia náklady za stavbu, vykurovanie a údržbu domu.

Stena z tehál plnených vatou s hrúbkou 36,5 centimetra má porovnateľné tepelnoizolačné vlastnosti ako stena z tehlových blokov s hrúbkou 24 centimetrov, zateplená izolantom s hrúbkou 18 centimetrov. Plne tak nahrádza sendvičové murivo.

 

Polystyrén v dutinách

 

Tehlové bloky, plnené izolačným materiálom, kde inováciu predstavuje expandovaný polystyrén vložený do dutín tehly, ktoré sú bežne vyplnené iba vzduchom. Tento kvalitný izolant bráni prenosu tepla sálaním dvoch navzájom protiľahlých stien dutiny vo výrobku. V tehle je pevne fixovaný pomocou špeciálnej technológie a aj pri vyrezávaní otvorov pre elektroinštalácie či úpravách veľkosti bloku zostáva vo vnútri tehál.

Tehly možno použiť na vymurovávanie jednovrstvového muriva, čím odpadajú možné problémy pri kombinácii rôznych materiálov. Odpadá tak riziko nesprávneho zostavenia výslednej konštrukcie, vedúcej k zlej funkcii stavby. Tento problém u jednovrstvového tehlového muriva odpadá. Ďalšou výhodou tehlových blokov je ich paropriepustnosť, ktorá zamedzuje hromadeniu skondenzovanej vodnej pary.

 

Štíhla izolácia od Baumit

 

V podobe takzvaného kontaktného zatepľovacieho systému prichádza sa môžme stretnúť pri štíhlych izoláciách, ktoré majú . takmer dvakrát vyššie izolačné schopnosti než bežné zatepľovacie systémy z polystyrénu alebo minerálnej vlny.

Vďaka použitiu špeciálnych izolačných dosiek z modifikovanej fenolovej peny tento systém vykazuje o 40 percent vyššie izolačnú schopnosti než bežné systémy s izoláciou z EPS alebo minerálnej vlny. Pri rovnakej hrúbke teda zateplenie dosahuje výrazne vyšších izolačných účinkov a vyšších energetických úspor u zateplenej stavby.

Ďalšie rozsiahle použitie ponúka systém v prípadoch, kedy je nutné dosiahnuť predpísaných izolačných schopností s minimálnou hrúbkou zateplenia. Jedná sa najmä o rekonštrukcie stavieb a ich častí, pri ktorých je prílišné zvyšovanie hrúbky steny nemožné alebo nežiaduce z architektonických či dispozičných dôvodov.

Veľkou prednosťou systému je jeho vysoká odolnosť voči ohňu. Fenolové peny sú nehorľavé, nestekajú, nesublimujú a neuvoľňujú pri požiari dym a jedovaté plyny. Pevnosť a mechanická odolnosť je pritom porovnateľná so zateplením z EPS.

Silu zateplenia je možné voliť po dvoch centimetroch od 2 do 20 cm podobne ako u bežných izolácií.

 

Uzavreté sklenené bunky

 

Penové sklo sa skladá z malých uzavretých sklenených buniek, ktoré držia pevne pri sebe. Vďaka tomu sklo dokonale zabraňuje priestupnosti chladného či teplého vzduchu dovnútra do budovy. Tieto bunky tiež zaisťujú, že zrno absolútne neprepustí vodu. Tým je vylúčený vznik kapilár a následné premŕzanie materiálu. Penové sklo je tiež nehorľavé.

Dosky z penového skla možno použiť na zateplenie fasád, štrk z tohto materiálu sa uplatní napríklad ako izolácia do základov, prípadne aj ako obsyp okolo bazéna či žumpy.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Horčíková doska – revolučný prelom v stavebníctve

 

Nové izolačné materiály šetria nielen peňaženku ale aj priestor

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Stavebné materiály

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.muratordom.com.ua

Autor: Ivan Nôta