Je v podstate jedno, či máte dom, chatu, chalupu postavenú z tehál, alebo z pórobetónových blokov. Ich vonkajší vzhľad môžete dokonale premeniť pomocou drevenej fasády a vôbec to nemusí byť len kvôli kráse dreva. Odvetrávané drevené fasády vaše bývanie tiež zateplia.

 

Odvetrávané drevené fasády

 

Nie je tomu tak dávno, ako mali zvlášť drevené fasády množstvo odporcov, ktorí úmysel dať drevo na murovanú fasádu považovali za zúfalú snahu snobov vyvodiť dojem, že bývajú v drevodome, drevenici alebo rovno na salaši. Dnes už je situácia iná, stačí sa pozrieť na pribúdajúce množstvo novostavieb rodinných domov vrátane tzv. pasívnych domov, pri ktorých architekti drevené fasády s obľubou používajú.

 

Odvetrávané drevené fasády

 

Pre staršiu chatu alebo chalupu môže byť drevená fasáda cestou k zásadnej zmene vonkajšieho vzhľadu, ale tiež účinným spôsobom zateplenia stavby. Ak nemá však byť drevená fasáda len "na ozdobu", treba dodržať niektoré zásady pri jej montáži.

 

Rôzne varianty drevených fasád spravidla zvládnete (minimálne v dvojici) urobiť aj svojpomocne, ale nezabudnite sa vopred informovať na možné obmedzenia na stavebnom úrade. Pri väčšom a náročnejším rozsahu stavby sa oplatí pracovať s projektom od odborníka, ktorý vám spočíta a odporučí optimálne parametre konštrukcie. Pre drevenú fasádu môžete zvoliť rôzne typy obkladov.

 

Najjednoduchšou cestou je voľba niektorého z profilov, vyrobeného špeciálne pre tento účel. Do úvahy pripadajú aj omietané alebo neomietané dosky (smrekovec, borovica, smrek) alebo štiepané či rezané šindle.

 

 

Odvetrávané drevené fasády

 

 

Príprava roštu a izolácie

 

Palubovky alebo dosky natierajte pred montážou minimálne jednou vrstvou i z rubovej strany. Keď náter neobsahuje prípravky proti plesniam, hubám a drevokaznému hmyzu, napustite palubovky takým prípravkom ešte pred nanášaním farby. Pre náter sa najčastejšie používajú tenkovrstvové lazúry, oleje a vosky, všetko spravidla v dvoch vrstvách.

 

Ďalší krok spočíva v predvŕtaní otvorov pre skrutky na koncoch paluboviek aspoň päť centimetrov od kraja, aby palubovky či dosky nepraskali. Pre hlavy skrutiek sa odporúča zahĺbiť jarčeky, čím predídete vytváraniu trhlín v smere vlákien, ktoré by potom kvôli zatekajúcej vode znížili životnosť obkladu.

Aby fasáda okrem vonkajšieho pohľadového opláštenia stavby splnila aj účel tepelného izolantu, je potrebné zvoliť osvedčenú konštrukciu odvetrávanej fasády, ktorej súčasťou je drevený podkladový rošt, vrstva tepelnej izolácie a odvetrávacia vzduchová medzera.

 

Odvetrávané drevené fasády Rošt slúži na pripevnenie plášťa fasády a zároveň umožní aby vzduch prúdil smerom nahor. Rozstup lát či trámikov rošte sa prispôsobuje obkladovým profilom (palubovkám, doskám) podľa ich hrúbky a spôsobe spojenia (bez pera a drážky či s perom a drážkou), začína zhruba na šesťdesiatich centimetroch a ani u najsilnejších profilov s perom a drážkou by nemala presiahnuť 140 centimetrov.

 

Jednotlivé laty (trámiky) roštu sa zvyčajne skrutkujú na oceľové pätky. Po obvode dolnej časti múru nainštalujte zakladaciu lištu a od nej smerom nahor upevnite na terče do nosného muriva tepelnú izoláciu.

 

Na izoláciu sa potom upevní fólia, do ktorej vyrežete otvory na pätky. Fólia sa prichytí do muriva cez izoláciu pomocou terčových hmoždiniek, všetky spoje a prestupy sa potom oblepia izolačnou páskou. K pätkám priskrutkujte drevený rošt tak, aby hranol pätku vždy mierne presahoval. Prevetrávaciu medzeru v hornej a dolnej časti je vhodné zakryť sieťou proti hlodavcom a vtákom.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Špecifikácia tepelných strát stenových konštrukcií zrubových domov

 

Kedy a ako sa diagnostikuje fasáda?

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Fasády

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.mtlarena.ru

Autor: Ivan Nôta