Leier Baustoffe SK s.r.o. Kto chce postaviť energeticky úsporný dom, ktorý bude poskytovať zázemie zdravej obytnej klímy a navyše splní nároky na tradičnú poctivú kvalitu, nemusí pri výbere materiálu robiť kompromisy. Technologický pokrok a stáročiami preverená kvalita stavieb vyniesli pálenú tehlu na piedestál medzi stavebnými materiálmi. Masívny dom na báze tehly je nepochybne voľbou, ktorá je predpokladom vysokej kvality bývania, spojenej so zábezpekou dlhodobej a vysokej hodnoty nehnuteľnosti. 

 

Zub času jej neublíži

 

Tehlový dom predstavuje súhrn výhod, ktorých predpokladom sú jedinečné vlastnosti tohto tisícročiami prevereného materiálu. Nie každý napríklad vie, že tehla sa ako stavebný materiál používa viac ako 5 000 rokov. Poznali ju už v starovekej Mezopotámii a v Egypte v delte Nílu. Na výstavbu Babylonskej veže vysokej 91 metrov sa údajne spotrebovalo až 85 miliónov kusov tehál a niet dôvodu pochybovať o tom, že by stála dodnes, keby ju nezničila ľudská ruka. Svedčí o tom množstvo dochovaných tehlových stavieb, ktoré pretrvali tisícročia. Pozitívne vlastnosti tehly sa počas jej dlhodobého užívania neustále vylepšovali a nič nestratila na svojej atraktivite a solídnosti ani v dnešnej dobe. Za stabilné postavenie v širokej ponuke stavebných materiálov vďačí tehla množstvu svojich nasledovných výhod.

 

Výhody, ktoré stavba získa použitím keramickej murovacej tvarovky:

 

- ideálna tepelná ochrana

- vyvážená tepelná stabilita

- prirodzená priestorová klíma

- pozitívny vplyv na zdravie

- optimálna difúzna priepustnosť

- odolnosť voči vode a vlhkosti

- odolnosť voči hnilobe, plesniam, škodcom a chemickým vplyvom

- vynikajúce akustické vlastnosti a ochrana proti hluku

- vysoká miera požiarnej odolnosti

- pevnosť, stálosť a bezpečnosť

- flexibilita stavebného a architektonického konceptu

- rýchla a úsporná výstavba

- dlhodobá životnosť a uchovanie hodnoty nehnuteľnosti

- pozitívne ekologické vlastnosti

 

S cieľom maximalizovať úžitkové vlastnosti tehly, prešiel aj tento stavebný materiál v posledných desaťročiach vývojom. Zatiaľ čo v minulosti sa stavalo z jednoduchého bloku – známeho plného tehlového kvádra, súčasná moderná tehla sa svojej staršej sestre podobá najviac farbou a zložením. Vnútro modernej keramickej tvarovky je obohatené o zvislé vzduchové komôrky, ktoré ju odľahčujú a vytvárajú odpor prechodu tepla, čo robí z tehly výborný tepelný izolant. Odľahčená je však aj samotným charakterom tehliarskeho črepu, ktorý má ideálnu poréznosť. Tá vzniká v procese vypaľovania a opäť napomáha zvyšovaniu tepelnoizolačných schopností. Pri vypaľovaní tehla nadobúda aj ďalšiu zo svojich unikátnych vlastností. Dokáže akumulovať teplo a postupne ho uvoľňovať do prostredia, čím vzniká v dome príjemná obytná klíma. Prioritnou vlastnosťou tehly, ktorá sa nezmenila ani počas stáročí je fakt, že sa jedná o prírodný materiál.

 

Základnými surovinami na jej výrobu sú špeciálna ílovitá hlina, piesok a voda – jednoduché, no zároveň geniálne zloženie, ktoré je prospešné tak ľudskému zdraviu, ako i životnému prostrediu. Ide o plne ekologický materiál, ktorý je v prípade potreby možné recyklovať. Z prírodného zloženia tehly vyplýva aj jej ďalšia dôležitá vlastnosť a tou je nasiakavosť. Zjednodušene povedané, tehla dokáže vlahu nasať a zároveň ju aj prirodzene vypustiť. Umožňuje tým optimálnu difúziu vodných pár, čo je zo zdravotného hľadiska pre obytný priestor veľmi dôležité, keďže sa tým zabraňuje vzniku plesní. Tehliarsky črep je tiež mimoriadny zvukový izolant. Túto vlastnosť možno ešte umocniť výberom špeciálnej akustickej tehly, ktorá izoluje zvuky takmer dokonale.

 

Postavte si s Leierom dom zo slovenských tehál a splňte si svoj sen o úspornom a zdravom bývaní!

 

Súčasný trh s tehliarskymi produktami ponúka viacero druhov výrobkov. Kto chce z tehly stavať, musí si položiť základnú otázku a to, či použiť brúsenú alebo nebrúsené tehlu. Spoločnosť Leier Baustoffe SK má v ponuke oba druhy tehál vo vynikajúcej slovenskej kvalite. Na výstavbu energeticky úsporného domu ponúka Leier kompletnú škálu tehliarskych a doplnkových produktov. Keramický murovací systém je určený tak na zhotovenie obvodových stien, ako i vnútorných nosných stien a nenosných deliacich priečok. V ponuke sú tiež maloformátové plné tehly vhodné na murovanie pilierov.

 

Tradičné nebrúsené tehly Leiertherm poskytujú spotrebiteľom spoľahlivé produkty,s ktorými sa muruje s tradičnou maltou. Jedná sa o najtradičnejší a najoverenejší spôsob murovania.

 

Leiertherm 25/30 AKULeiertherm 25/30 AKU

 

Novinkou v prípade tehál na vnútorné použitie je Leiertherm 25/30 AKU určená na výstavbu vnútorných múrov s vysokými akustickými parametrami, najmä pri stavbe bytových domov. Tieto tehly sa vyrábajú v dvoch výškach - 238 a 220 mm, ktoré sú prispôsobené rôznym stavebným modulom.

 

Leiertherm 45 NF (výrobňa Petrovany)

 

Produkt s výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami určený na zhotovenie obvodových stien. Tvar rebra a systém pero+drážka umožňujú rýchly a úsporný spôsob výstavby.

 

 

LeierPLAN Brúsené tehly LeierPLAN spoločnosti Leier Baustoffe SK predstavujú novú generáciu brúsených tehál, ktoré svojim tvarom vytvárajú priestor pre jednoduché, presné a rýchle murovanie s tenkou ložnou maltovou škárou hrubou iba 1 mm. Toto riešenie ponúka značnú úsporu malty. Ďalšími výhodami murovania z brúsených tehál LeierPLAN je ich geometria založená na systéme pero + drážka, ktorá umožňuje murovanie bez potreby murovacej malty do zvislej škáry.

 

Presný povrch stien v takmer dokonalej rovine taktiež znamená šetrenie spotreby vonkajších i vnútorných omietok. Výhodami takejto technológie výstavby je predovšetkým úspora materiálu, kratší čas murovania bez vytvárania tepelných mostov, menej vlhkosti v stavbe a možnosť murovania do teploty okolia –5 °C, pri použití univerzálnej lepiacej peny LeierFIX.

 

LeierPLAN 45 NF (výrobňa Petrovany)

 

Masívna tehla určená na výstavbu vonkajších obvodových múrov.

 

Leier Baustoffe SK s.r.o.