Oprava linoleaAk sa vám už akýmkoľvek spôsobom podarilo poškodiť vaše linoleum, nezalamujte rukami a rozhodne nebežte hneď do obchodu kupovať nové.

 

Oprava linolea nie je nijakou záhadou a celkom určite ho zvládne každý, čo i len trochu zručnejší muž v domácnosti.  Stačí, ak ste si kamsi odložili kus linolea, ktorý vám zostal pri jeho pokládke.

 

Na poškodené miesto priložte tvrdší predmet, najlepšie kovové meradlo  a v prvom rade si ho presne ohraničme, čo najbližšie k poškodeniu. Snažme sa,  aby ohraničená plocha nemala príliš veľa strán a aby strany boli čo najrovnejšie.  Potom ohraničený kus pozorne vyrežme ostrým nožom. Snažme sa, aby bol rez pravidelný a pokiaľ to ide, čím najrovnejší.

 

Oprava linolea

 

Otvor, ktorý po reze vnikol presne vymerajme a podľa rozmerov vyrežme požadovaný kus zo zbytkového linolea.

 

Dbať musíme hlavne na to, aby pôvodný vzor dobre zapasoval so vzorom náhradného kusu. Dokonalé prekrytie vzoru nám dopomôže k tomu, že „záplata“ na podlahe bude takmer neviditeľná.

 

Nový kus linolea potom vložme do vyrezanej diery a podlepme špeciálnym lepidlom na linoleá alebo aj chemoprénom. Podklad však musíme ešte pred lepením dobre očistiť a tiež z neho odstrániť zvyšky pôvodného lepidla. Ak chceme, aby bol náhradný kus linolea vložený do výrezu kvalitne, natrieme lepidlom aj jeho bočné hrany a podobne aj hrany výrezu.  Potom ho pozorne zatlačme do výrezu.

 

Oprava linolea

 

Zvyšné lepidlo sa samé vytlačí na povrch, stačí ho potom zotrieť kúskom bavlnenej látky, najlepšie namočenej do vhodného riedidla. Opravované miesto zaťažme a to na dobu, ktorú odporúča výrobca lepidla. 

 

Aby naša oprava vyzerala skutočne dokonale, mal by sa vzniknutý spoj ešte zavariť. Nie každý však máme len tak v domácnosti  po ruke zváraciu pištoľ. Ak pištoľ máte, zvarte lepené spoje pri teplote okolo 350 °C a potom ešte opatrne prebrúste kúskom mokrého jemného šmirgľového papiera alebo ručnou frézkou, aby ste spoj dokonale vyhladili s povrchom linolea.

 

Ak doma zváraciu pištoľ nemáme a s výsledkom lepenia nie sme celkom spokojní, kúpime si špeciálnu tekutinu na PVC a natrime ňou spoje. Ide o tzv. „zvárenie“ za studena.

 

Náš tip: Ak sa jedná o malé poškodenie, vložte nový kus do výrezu bez lepenia. Miesta spojov prelepte maliarskou lepiacou páskou, ktorú narežete v mieste celého spoja. Do vzniknutého rezu vtlačte tekutinu na studené zváranie. Keď tekutina zaschne, pásku odstráňte.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Niekoľko rád k renovácii drevených parkiet

 

Renovácia striech

 

Ďalšie články na tému Rekonštrukcie, údržba

 

 

1.9.2013© WEBY GROUP Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: selbst.de, opolax.ru,bookshunt.ru