Pozinkovaný plech – jeden z najspoľahlivejších bežných materiálov používaných v stavebníctve. Trvanlivosť, odolnosť proti poveternostným vplyvom, pohodlie, jednoduchosť použitia – tieto a množstvo ďalších pozitívnych vlastností pozinkovaného plechu sa využíva v stavebníctve hlavne pri konštrukciách striech, ako strešná krytina priemyselných budov, kancelárií, hangárov, garáží, skladov. V civilnej výstavbe sa pozinkovaným plechom pokrývajú rôzne typy striech od plochých, až po zložité, ďalej chalupy, chaty a hospodárske budovy na vidieckych dvoroch.

 

Strechy z pozinkovaného plechu

 

 

Vlastnosti pozinkovaného plechu

 

Na povrch oceľového plechu sa v procese výroby nanáša tenká vrstva zinku, ktorá dlhodobo zabraňuje korózií vplyvom vlhkosti vzduchu. Životnosť strechy sa tak výrazne predlžuje aj napriek tomu, že po čase sa na vrstve zinku vytvorí matný biely povlak, takzvaná biela hrdza. Niektorí výrobcovia používajú proti tomuto javy inhibítory, ktoré chránia vrchnú vrstvu pozinkovaného plechu voči agresívnemu prostrediu. Pri ideálnych podmienkach by sa na prvý pohľad zdalo, že strecha z pozinkovaného plechu nepotrebuje žiaden povrchový náter. Nie je to však pravda.

 

 

Prečo natierať?

 

Po prvé – nič netrvá večne. Tenká vrstva nechráneného zinku na oceľovom plechu v dôsledku agresívnych vplyvov (dážď, soľ, výfukové plyny a pod.) začne časom korodovať. Trvá to síce dlho, prvé známky hrdze sa objavia napr. po desiatich rokoch, ale – objavia. Takže lakovanie či farbenie strechy z pozinkovaného plechu nás bude čakať tak či tak a veľmi záleží, kedy sa preň rozhodneme. Určite je efektívnejšie, ak strechu natrieme preventívne skôr, než začne reálne hrdzavieť.

 

Po druhé – nová strecha z pozinkovaného plechu síce vyzerá celkom dobre, je lesklá, žiari novotou, ale tiež len do času. Pozinkovaný plech s náterom (či už farebným, alebo lakovým) má dekoratívny vzhľad a vizuálne je atraktívnejší, ako bez náteru.

 

Nie je náter, ako náter

 

Každý, kto sa rozhodne natrieť pozinkovaný plech na streche svojho príbytku by nemal zabúdať na dôležitý bod. Spomínali sme inhibítory, ktoré chránia vrstvu zinku pred takzvanou bielou hrdzou. Inhibítorové vrstvy absolútne nevyhovujú, ako podklad pre farbu a preto by mali byť odstránené. Výskum stavebných expertov a metalurgov však ukázal, že v priebehu jedného roka vrstva inhibítorov vplyvom atmosféry prejde procesom „umierania“, takže ak ideme natierať pozinkovaný plech po viac, ako jednom roku od nainštalovania na strechu, nemusíme sa obávať, že by sa budúci náter odlupoval. Pozinkovaný plech by sa nemal brúsiť, aby sa nepoškodila vrstva zinku. Čo však s nečistotami a mastnotami? Odporúča sa použitie tlakových čističov na báze pary. Na silné nečistoty a mastnoty je potrebné použiť špeciálne alkalické roztoky, ktoré sa dajú efektne nahradiť roztokom pracieho prášku a vody. Strechu s pozinkovaného plechu je pred samotným natieraním potrebné dôkladne opláchnuť čistou vodou a nechať vysušiť.

 

Na náter však nemôžeme používať hocijakú farbu. Odporúčajú sa špeciálne priľnavé farby a farby, ktoré obsahujú antikorózne prísady v organických rozpúšťadlách. V obchodoch s farbami a lakmi si teda musíme nechať poradiť od špecialistov, ktorí nám vyberú farby, určené pre strechy z pozinkovaného plechu. Tieto farby majú ideálnu a vysokú kryciu schopnosť, ľahký odpor, vysokú odolnosť voči vode, slnku, soliam, častokrát sa nemusí použiť vrstva náteru základovou farbou. Tieto strešné farby nevyblednú, sú rýchloschnúce, významne predlžujú životnosť striech z pozinkovaného plechu a dávajú im atraktívny vzhľad.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Ošetrenie a oprava plechovej strechy

 

Výber vhodnej strešnej krytiny

 

Ďalšie zaujímavé články na tému  Strechy

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.gor.facade.ru

(i.n.)