Aby sa náš deň prežitý na terase, alebo večera podávaná v exteriéri nekončila so západom slnka, mali by sme určite pouvažovať nad vhodným osvetlením terasy. 

 

Osvetlenie terasy

 

 

V prvom rade by sme však mali pouvažovať o samotnom využívaní terasy. Osvetlenie terasy je totiž veľmi dôležité a riešené musí byť tak, aby skvalitňovalo úroveň nášho života.

 

 

Osvetlenie terasy

 

Ak bude terasa pre nás hlavne miestom pre relaxáciu s tým, že nechceme byť rušení prudkým svetlom pri pohľade na záhradu a okolie terasy, mali by sme osvetliť len podlahu svietidlami s jemným svetlom, zapustenými priamo v nej alebo v stene domu.

 

Osvetlenie terasyTakéto osvetlenie terasy tak pôsobí jemne a romanticky v každom ročnom období. Vhodným doplnením býva tiež osvetlenie objektov v blízkosti terasy (fontánka, jazierko a podobne). Ak však máme terasu vybavenú grilom, krbom, nábytkom na stolovanie, je zrejmé, že toto osvetlenie nepostačí. Použijeme teda svietidlá silnejšej intenzity (nástenné alebo stropné).

 

Ak nemáte elektrinu vyvedenú k terase a nechcete zaťažovať rodinný rozpočet jej inštaláciou, nezúfajte. Priam kúzelné osvetlenie vytvoríme rôznymi lampiónmi, petrolejovými lampami, olejovými lampami na bambusových podstavcoch alebo sviečkami.

 

 

Záhradné sviečky sú chránené nádobou proti vetru a okrem osvetlenia plnia aj iné funkcie, ako napríklad odpudzovanie komárov alebo aromatizovanie vzduchu.

 

 

A ešte jeden tip: Solárne lampy, ktoré sa automaticky sa rozsvietia po zotmení, nevyžadujú úpravu terénu ani prívod elektrickej energie. Správna voľba osvetlenia dodá vašej terase nový rozmer. Solárne svetlá môžu byť zabudované aj priamo v zábradlí terasy. Takéto osvetlenie je nielen zaujímavé, ale má i bezpečnostný význam.

 

Osvetlenie terasy

 

 

Osvetenie terasy

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Aby bolo sedenie v záhrade príjemné

 

Stupne odolnosti záhradného osvetlenia

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa terás a prístreškov

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.suntown.com.ua, www.stagetecture.com, www.veststroi.ru, www.archidom.ru, www.worldes.net, www.teppaca.com, www.home-secret.ru, www.samelectrik.ru,