Existuje mnoho spôsobov, pomocou ktorých sa dá vytvoriť konverzia okolitého pozemku, nádvoria a vonkajších častí nášho bývania na raj, v ktorom budete chcieť tráviť čo najviac času. Portál stavebnik.sk je už mnoho rokov vašim sprievodcom trendovými plánmi, architektonickými návrhmi a zaujímavými projektmi tak interiérov ako exteriérov. Rozhodli sme sa teda vybrať pre vás to naj z aktuálnych trendov exteriérovej architektúry, pomocou ktorých je možné zmeniť bezprostredné okolie vášho bývania doslova na nepoznanie.

 

10 projektov, ktoré výrazne zmenia vzhľad okolia vášho domu

 

1. Terasa

 

Určite nám dáte za pravdu ak budeme tvrdiť, že je jednoducho nemožné vychutnať si  outdoorové aktivity pokiaľ nemáte vonku miesto, kde sa dá sadnúť, oddýchnuť a relaxovať. Takýmto miestom môže byť vaša vysnívaná terasa. Terasa býva väčšia než balkón, je umiestnená väčšinou nad úrovňou terénu, výnimkou nie sú ani strešné terasy.

 

Táto stavebná konštrukcia bývá primárne určená na pobyt osôb, napr. na relaxáciu, spoločenské akcie i ďalšie aktivity ako je grilovanie, opaľovanie a podobne. Ako sa hovorí: sto ľudí – sto chutí. Moderný trend sa snaží vyhovieť každej požiadavke budúcich užívateľov a napriek tomu, že sa základná forma terasy nemení, môže vďaka trendovým projektom výrazne prispieť k celkovej domácej pohode. A navyše výrazne zmení celkový dizajn vášho bydliska.  Terasám sme venovali článok Projekt terasa: 40 moderných návrhov

 

10 projektov, ktoré výrazne zmenia vzhľad okolia vášho domu

 

 

2. Záhradné jazierko

 

Okrasné záhradné jazierko bolo je a navždy bude vynikajúcim zdrojom príjemných pocitov. Miestom, kde sa budú nachádzať zaujímavé rastliny, ktoré môžu rásť len vo vodnom prostredí. Zónou, kde sa dá po práci „vypnúť“. Aj menšie záhradné jazierka majú svoje čaro. Môžeme v nich dokonca chovať malé ryby. A nielen to. Ak sa nám naša práca podarí, bude to práve záhradné jazierko, ktoré priláka do svojho „rajónu“ farebné vážky, živiace sa otravnými komármi a muchami a tiež nádherné pestrofarebné motýle. Touto témou sme sa zaoberali v článku  Postup ako vybudovať záhradné jazierko za víkend

 

10 projektov, ktoré výrazne zmenia vzhľad okolia vášho domu

 

3. Vonkajšia sprcha

 

Je skvelou príležitosťou zažiť „iné“ sprchovanie. Také, pri ktorom sa môžete nadýchať čerstvého vzduchu a užiť si sprchu ako nikdy predtým. Využite jedinečnú príležitosť spojiť príjemné s užitočným a vytvorte okrem sprchy aj dokonalú závlahu pre vaše rastliny pri plote. Ak máte pri dome (chate, chalupe) vysoký murovaný plot, zakomponujte sprchu priamo doň.

 

Na „podlahu“ opäť využite biele okrúhle kamene a nezabudnite na kanáliky, ktoré vodu odvedú spoľahlivo k zeleným rastlinkám. V blízkosti takéhoto kúta sa odporúča pestovať vysoké „tropické“ zelené rastliny, ktoré budú za prísun vody vďačné. Vysoký murovaný plot pôsobí podobne ako skala v predchádzajúcom type sprchy. Slnko ho bude nahrievať a teplo z neho bude počas pobytu v tomto kúte sálať na vaše telo. Je to naozaj veľmi príjemné. Viac v článku Neobyčajné letné sprchy

 

10 projektov, ktoré výrazne zmenia vzhľad okolia vášho domu

 

4. Plavecký bazén

 

Nemusíte byť plaveckým šampiónom, postačí, ak je voda pre vás niečim nenahraditeľným počas relaxovania a oddychu. Hovorí sa, že zábava detí aj dospelých vo vlastnom bazéne stojí za všetky náklady. Ak má slúžiť niekoľko desaťročí, musí byť urobený z kvalitných, pevných a aj drahších materiálov. stratené debnenie výrazne zjednodušuje jeho stavbu. Je potrebné použiť ťažkú techniku a zavolať viacero pracovníkov rôznych profesií.  

 

V dnešnej dobe sú veľmi obľúbené tiež takzvané kúpacie jazierka. Kúpacie jazierko je najkrajší a najinteligentnejší spôsob, ako sa pri kúpaní na vlastnej záhrade priblížiť čo najviac k prírode. Stavbu kúpacieho jazierka možno realizovať dvoma spôsobmi: prerobením klasického bazénu na biotop alebo kompletnou výstavbou kúpacieho jazierka. Výstavbu takéhoto bazénu však netreba zabúdať konzultovať s odborníkmi, ktorí majú znalosti s biologicko-chemickými procesmi vo vodnom prostredí v kombinácií s vhodnými stavebnými technológiami. O takýchto eko-témach píšeme radi. Napríklad v článku Ako postupovať pri stavbe kúpacieho jazierka.

 

10 projektov, ktoré výrazne zmenia vzhľad okolia vášho domu

 

5. Vonkajšia kuchyňa

 

Vonkajšie kuchyne majú hneď niekoľko výhod: originálnym spôsobom ozdobia záhradu, uľahčia grilovanie a upratovanie po ňom a poskytnú útulný priestor pre večerné posedenie. Je logické, že do vonkajšej kuchyne sa cez leto sťahuje rodinný život. Samozrejme, nejedná sa o lacnú záležitosť, no výsledok je tak úchvatný, že človek je ochotný „pustiť“ nejakú tú investíciu s vedomím, že v dnešnom uponáhľanom a stresovom svete robí niečo aj pre svoje zdravie, vrátane toho duševného. Nemusí ísť primárne len o romantiku.

 

Rovnako ako pri varení je príjemné otvoriť si vo vonkajšej kuchyni notebook a venovať sa pracovným činnostiam. Pri návrhu vonkajšej kuchyne je dobré vedieť, ako sa počas dňa pohybuje slnko. Stavbu ideálne umiestnite tak, aby nerušila susedov, spiace deti v dome a poskytovala tieň pri sparných horúčavách. Ak sa rozhodnete osloviť kvôli tejto stavbe architekta a firmu, bude výsledok kompromisom medzi vašimi predstavami a profesionálnym návrhom.

 

V prvom rade totiž musíte myslieť na svoje potreby a predstaviť si budúce užívanie tejto kuchyne. To ostatné dovedie priam k dokonalosti architekt. Počet zákaziek na postavenie záhradnej kuchyne prudko stúpa. Vedeli by o tom rozprávať spoločnosti, špecializujúce sa na tento druh stavieb. Ľudia sa chcú odlíšiť od susedov a zároveň vkusne upraviť svoje bývanie. Aj na našich stránkach sa článok Vonkajšie kuchyne novej generácie teší veľkej obľube.

 

10 projektov, ktoré výrazne zmenia vzhľad okolia vášho domu

 

6. Vstavaný vonkajší gril

 

Ak vaše finančné možnosti nezdieľajú s vami myšlienku na úžasnú vonkajšiu kuchyňu, pokúste sa jej aspoň priblížiť. Napríklad pomocou vstavaného grilu, vhodne zakomponovaného do okolitého prostredia.

 

10 projektov, ktoré výrazne zmenia vzhľad okolia vášho domu

 

7. Exteriérová pec

 

Grily síce nikdy nevyjdú z módy, no súčasná doba praje tiež multifunkčým peciam, alebo napríklad peciam na pizzu. Prednedávnom sme vám priniesli návod na stavbu mobilnej pece s mnohými spôsobmi využitia. Možno bude pre vás tohoročnou inšpiráciou.

 

10 projektov, ktoré výrazne zmenia vzhľad okolia vášho domu

 

8. Osvetlenie

 

Dve veci máte každý deň isté – a to, že ráno sa rozvidnie a večer nastane tma. Absencia slnečného svela však v žiadnom prípade nie je dôvod, aby ste sa so strachom presunuli dovnútra obydlia. Zvlášť v letných mesiacoch. Je len málo vecí tak veľmi romantických ako príjemný večer v spoločnosti priateľov vonku na vzduchu. K atmosfére dopomáha vhodne zvolené večerné osvetlenie – tak terasy, altánku ako aj celej záhrady. Správne svetlo dokáže zmeniť celkovú náladu večera a naplniť vás neskutočným pokojom. Dekoratívne osvetlenie exteriéru – to bola naša téma, v ktorej sme vám predstavili aj postup pri elektroinštalácií.

 

10 projektov, ktoré výrazne zmenia vzhľad okolia vášho domu

 

9. Príjazdové cesty, cestičky a záhradné chodníky

 

Aj zdanlivo nepodstatné maličkosti dokážu zmeniť okolie vášho domu – samozrejme k lepšiemu. Moderným trendom sú „zelené“ príjazdové chodníky k domu aj do garáže. Nie s hľadiska zelene, ale s hľadiska ekológie. Cesty a chodníky sú jedným z prvkov, ktoré navodia prvé dojmy z bývania hostiteľov. Preto im venujte veľkú pozornosť.  O záhradných chodníkoch si môžete na našich stránkach prečítať viacero článkov.

 

10 projektov, ktoré výrazne zmenia vzhľad okolia vášho domu

 

10. Zelená strecha

 

Dnešná architektúra prejavuje v mnohých ohľadoch návrat k prírode. Príkladom toho sú i domy so zelenou strechou. Ich riešenie je nielen estetické, ale aj užitočné a to najmä vtedy, ak sa nám nepodarí získať ideálny pozemok s dostatkom zelenej plochy, alebo sa pozemok nachádza v husto zastavanej oblasti. Tento deficit si tak môžete vynahradiť na streche nového či rekonštruovaného domu. Chcete vedieť viac? Čítajte článok Zelená strecha, návrat k prírode.

 

10 projektov, ktoré výrazne zmenia vzhľad okolia vášho domu

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Ako si postaviť patio

 

Stavba záhradnej pivnice a niekoľko inšpirácií pre vás

 

Ďalšie články, rady a tipy na tému Záhrady a drobné stavby

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: novate.ru

Autor: Ivan Nôta