Zatiaľ čo pri nových strechách je voľba materiálu na ich realizáciu jednoduchšia, pri opravách starších striech je už jeho výber obmedzený. V prvom rade musíme totiž prihliadať na kvalitu starého krovu, na to aké znesie zaťaženie. Samozrejme, rozhodujúcu úlohu tu musí hrať aj zachovanie pôvodného charakteru budovy.
 
Plechová krytina
 
Plech je síce už viac menej tradičná krytina, ale s príchodom nových technológií, sa zlepšila jeho kvalita a samozrejme aj dizajn. Výrobcovia ho už neponúkajú len vo forme hladkých alebo vlnitých pásov, ale aj zo šablón, ktoré dokážu vynikajúco imitovať pálenú krytinu a nevyžadujú stavbu plného debnenia krovu.
 

Plechová krytina

 

K najčastejšie používaným materiálom na výrobu plechovej krytiny patrí pozinkovaná oceľ, meď, zinok, hliník a v poslednom čase aj špeciálna zliatina titanzinok, ktorá je veľmi kvalitná a napriek jej minimálnej údržbe dosahuje dlhú životnosť.
 
Plechová krytina
 
Výrobcovia dodávajú okrem už spomínaného tvarového variantu, 2 druhy krytín a to hladkú a tvarovanú. Vďaka svojej nízkej hmotnosti cca 2 – 8 kg/m², je práca s ňou nenáročná a pomerne rýchla. Na mieste pokládky sa plech dá upravovať do konečnej formy strihaním, čo predstavuje veľkú výhodu najmä pri realizácii atypicky zakrivených striech. Pokladá sa takmer na akýkoľvek sklon, len pri pokládke pod uhol 5° je potrebné dodržať potrebné opatrenia. Od uhla 8° sa dá pokladať úplne bez problémov.
 
Plechová krytina je vytvorená z ochrannej fólie z PVC, vrchného laku, dvojitej vrstvy základného náteru, pasivácie, zinkového povlaku, oceľového plechu a antikondenzačnej vrstvy. Niektoré plechy sú už od výrobcov dodávané aj so špeciálnymi povrchovými úpravami napr. vrstvou kamennej drviny, poťahový plastom a podobne, čo len ďalej zvyšuje ich výbornú životnosť a predlžuje ju s ohľadom na použitý materiál, až na možných 80 rokov.
 
Plechové strešné krytiny ešte stále bojujú s predsudkom o vysokej hlučnosti strechy a jej nevhodným použitím pre podkrovné bývanie. Dnešné izolačné látky sú tak kvalitné, že pokiaľ je podkrovie domu kvalitne zateplené, nie je možné aby izolácia prepúšťala hluk spôsobený vetrom alebo kvapkami dažďa na plochu strechy.
 
 
Stará plechová krytina, ošetrenie
 
Pri pokládke plechovej strešnej krytiny netreba zabudnúť na montáž separačnej vrstvy medzi drevenou konštrukciou a krytinou. Drevo totiž býva ošetrované proti škodcom a plesniam a použité impregnačné látky by mohli plech časom značne poškodiť a znehodnotiť. Podmienkou pre spokojnosť s plechovou strechou je aj jej vysokokvalitná realizácia v podobe jej dostatočného upevnenia. V opačnom prípade by pri silnom vetre mohlo dôjsť k jej mechanickému poškodeniu.
 
 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Ako súvisí sklon strechy s výberom materiálu

 

Zvoľte si správny tvar strechy

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Strecha

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Fofo: beez-jeske.de, o-metall.com, dachtec.com