LinoleumKlasické podlahy vyrábané z PVC predstavujú lacnejšiu alternatívu k drevu, dlažbe i laminátu. Tento fakt sa však pripisuje na úkor ich životnosti a odolnosti, i keď v posledných rokoch sa na trhu objavili výrobky, ktoré sa skladajú z viacerých vrstiev PVC a ich životnosť sa značne predĺžila. PVC podlaha na báze polyvinylchloridu sa vyrába chemickými procesmi a každý jeden výrobok by mal byť označený stupňom namáhania, podľa ktorého sa potom určuje aj miesto jeho využitia. Do domácností sa doporučuje PVC s hrúbkou od 1,35 mm do 2 mm, ktoré už zaručuje nielen príjemnú ale dokonale tichú chôdzu. Podlahoviny z PVC s hrúbkou okolo 4 mm sú viac určené pre využitie v priemyselných priestoroch.

 

Výhodou PVC je jeho jednoduché pokladanie. Práca s ním nie je zložitá, pretože je to ohybný materiál, ktorý sa neláme. Dodáva sa v baloch v dostatočných šírkach až do 4 m, aby sa pásy na pripravenom podklade nemuseli napájať. PVC sa doporučuje klásť na suchú podlahu, ktorej povrch je dostatočne vyhladený. Prípadné nerovnosti povrchu by sa totiž skôr či neskôr prejavili aj na pokladanom PVC. Na vylepšenie komfortu a tepelno - i zvukovo izolačných vlastností sa tenšie PVC podlahoviny podkladajú penou alebo filcom. Údržba PVC povrchov je veľmi jednoduchá, na ich čistenie sa používajú len bežné saponáty.

Nie je to tak dlho, čo sa na trhu objavila nová podlahovina Novilon. Je to výrobok na báze vinylov, je mäkký a príjemný na dotyk. Vďaka kvalitnej priehľadnej vrstve, ktorá zabraňuje jeho opotrebovaniu a nachádza sa na pene vystuženej rúnom, má vynikajúcu životnosť.

 

 

Linoleum

 

 

O niečo dlhšiu životnosť ako PVC podlahy má aj linoleum, ktoré je vlastne prírodným materiálom, pretože je vyrábané z ľanového oleja, prírodných živíc, vápencového prášku, drevnej alebo korkovej múčky, juty ako podkladu a pigmentov, ktoré určujú jeho farebnosť. Jeho technológia výroby sa rokmi takmer nezmenila.

 

 

Dnešné linoleá však majú nové štruktúry, zaujímavé vzory a ich vlastnosti ich predurčujú aj na použitie do vyššie zaťažovaných miestností. Linoleum má dobré tak zvukové ako i tepelnoizolačné vlastnosti. Nevýhodou je tmavnutie povrchu, preto sa linoleá doporučuje ošetrovať pastovaním alebo voskovaním. Naopak, veľkou výhodou je jeho antistatický a nehorľavý povrch. Moderné linoleum nedokáže totiž poškodiť ani zle zahasený či padnutý ohorok a dokonca ani pazúriky domácich zvierat. Linoleum je vhodné aj pre podlahové vykurovanie. To, čo by ho mohlo mierne poškodiť, je príliš vysoká vlhkosť. Nedoporučuje sa teda pokladať do kúpelní a WC.

 

Dodáva sa vo forme pásov v baloch širokých 2 m alebo dlaždíc s rozmermi 50 x 50 cm. Pásy alebo dlaždice sa zvárajú pomocou zváracej pásky, ktorá je dodávaná vo farbe linolea.

 

Ďalší druh podlahoviny sa vyrába z prírodného kaučuku, teda gumy. Jeho povrch vykazuje o niečo lepšiu odolnosť ako bežné druhy PVC a linolea. Dá sa použiť aj v kombinácii s podlahovým kúrením, má potrebnú rozmerovú stálosť a je v porovnaní s inými podlahovinami, veľmi lacný.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Typy drevených podláh

 

Údržba linolea a podlahy

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Podlahy

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.meister.com, www.oberzaucher.com,