Pokladanie dlažby si vyžaduje zručnosť, pretože aj tá najmenšia nedokonalosť dokáže pokaziť celkový vzhľad kúpeľne. Rozhoduje rovnosť pokladanej plochy a precízny rez. Najviac však zavážia pravidelné špáry medzi dlaždicami. Ako ich docieliť?

 

Toto je 6 faktorov, na ktorých je dokonalá pokládka dlažby závislá najviac

 

Dlažbu pokladajte iba na dokonale rovný povrch

 

Príčinou nerovnomernej dlažby môže byť krivá podlaha alebo nesprávne nanášanie lepidla. Pokladanie dlažby na nerovnomerný povrch sa vo výsledku preukáže opticky, no neskôr aj mechanickým poškodením dlaždíc. Po čase sa namáhaná dlažba položená na krivej podlahe začne lámať a praskať.

 

Menšie rozdiely sa dajú vyriešiť aj nanesením vhodného množstva lepidla, pre väčšie odchýlky je ideálnym riešením nivelačná stierka alebo špeciálny anhydridový poter. Pokiaľ sú rozdiely pokladanej plochy veľmi veľké, krivú podlahu bude lepšie vyrovnať novou vrstvou betónu. Vhodné riešenie je potrebné vyberať podľa rozdielu, respektíve hrúbky požadovaného poteru.

 

Dokonalé špáry vďaka sponám a klinom

 

Výškové rozdiely medzi dlaždicami spoznáte hlavne hmatom, no nerovnomernú pokládku si všimnete aj zrakom. Problém s nepravidelnými špárami čiastočne rieši rektifikovaná alebo kalibrovaná dlažba. Ide o kalibrované dlaždice, ktorých hrany sú zbrúsené a vďaka tomu maximálne rovné.

 

Toto je 6 faktorov, na ktorých je dokonalá pokládka dlažby závislá najviac

 

Ak si však nepotrpíte na minimálne špáry, pravidelné medzery medzi dlaždicami môžete mať aj pri bežne dostupnej dlažbe. Na legendárne dištančné krížiky sa nedá zabudnúť, no v súčasnosti existujú aj efektívnejšie pomôcky na rovnomerné pokladanie podlahy.

 

Ide o dištančné spony a kliny, s ktorými je pokládka podlahy jednoduchšia a dlažba je vďaka nim bezchybne rovná. Výhodou týchto nivelačných systémov je vysoká efektivita. Leveling systém Levelys zaručuje pokládku podlahy až s 50% úsporou času.

 

V prípade, že sa vám dobrého profesionála na pokladanie podlahy nepodarí nájsť, po prezretí jednoduchého návodu ako položiť dlažbu so systémom Levelys si perfektnú kúpeľňu dokážete obložiť aj vy sami.

 

Presnejšie rezy docielite s elektrickou pílou

 

Pokiaľ sa nezdržíte vyrovnávaním pokladanej plochy, lepenie dlaždíc vám nezaberie extrémne veľa času. Najviac času zaberie rezanie dlaždíc. Potrebnú veľkosť je potrebné najskôr detailne odmerať a potom rovnomerne odrezať.

 

Krivé dlaždice dokážu pokaziť dojem aj z tej najluxusnejšej dlažby. Zároveň sú kvôli ostrým hranám nebezpečné. Väčšina dláždičov už dnes namiesto ručnej rezačky používa elektrickú pílu. Tá je presnejšia a efektívnejšia.

 

Presnejšie rezy docielite s elektrickou pílou

 

Výhody elektrickej rezačky pocítite najmä v prípadoch, keď vás čaká rozsiahla pokládka podlahy. V prípade rezania keramickej dlažby je ideálnou voľbou píla s diamantovým kotúčom. Najlepšiu kvalitu rezu dosahujú celoobvodové kotúče. Na rezanie slinutej dlažby a iných tvrdých materiálov sa odporúča používať rezný kotúč s J-drážkami.

 

Na vyrezávanie otvorov používajte diamantové vrtáky

 

Kameňom úrazu býva aj vysekávanie otvorov pre odtok a vodovodné rúrky. Na to kedysi slúžili štiepacie kliešte zvané „papagájky,“ ktoré väčšina domácich kutilov využíva dodnes. Pri štiepení otvorov do dlaždíc sa však môže stať, že sa dlažba odlomí aj na inom mieste, než v skutočnosti potrebujete.

 

Menej namáhavým a oveľa lepším spôsobom je vyrezávanie otvorov do dlaždíc pomocou špeciálnych vrtákov. Diamantové vrtáky a korunky je možné umiestniť na uhlovú brúsku a s použitím vhodného nadstavca sa s nimi dá vŕtať aj pomocou klasickej vŕtačky. S týmito nástrojmi dokážete robiť rovnomerné aj atypické otvory do keramickej alebo gresovej dlažby.

 

Sokel pokladajte vždy na koniec

 

Celkový dojem z dlažby ovplyvňuje aj sokel a zakončovacie profily. Tento krok sa robí až vtedy, keď je pokládka podlahy hotová. Obklad sokla chráni stenu, ktorá by sa počas zmývania vodou zašpinila. Sokel taktiež zakrýva neestetické medzery medzi dlažbou a stenou.

 

Pri pokladaní sokla treba myslieť na to, že odrezaná hrana dlaždice musí byť nasmerovaná smerom nadol. Inak by okraj vašej podlahy vyzeral ako niečo, za čo by sa nepodpísal ani začínajúci pokladač.

 

Ak sa vám nechce strácať čas s rezaním obkladu na sokel, takmer ku každej dlažbe predajcovia ponúkajú aj hotové soklové pásiky z keramiky alebo plastu. Tie stačí jednoducho nalepiť na stenu a výsledok je ešte krajší.

 

Špárovaciu hmotu vyberajte rovnako starostlivo ako dlažbu

 

Aj keď sa vám podarilo položiť dlažbu, ktorá vyzerá úplne dokonale, ešte stále nemáte vyhraté.

S nevhodnou špárovacou hmotou sa dá pokladanie podlahy pokaziť aj v úplnom závere. Vo všeobecnosti platí, že špárovka sivej alebo béžovej farby je oveľa lepšou voľbou ako biela špárovacia hmota. Tá je totiž ideálny lapač všetkých nečistôt.

 

Presnejšie rezy docielite s elektrickou pílou

 

Pri výbere špárovky sa netreba príliš orientovať na čo najnižšiu cenu. Investícia do špárovacej hmoty s trvácnymi farbami, elastickými a protiplesňovými vlastnosťami sa z dlhodobého hľadiska určite vyplatí.

 

Do rozhodovania by ste mali zahrnúť aj šírku špár a zaťaženie podlahy, ktorému bude okrem dlaždíc vystavená aj samotná špárovka. Menej kvalitná špárovacia hmota môže po čase vyblednúť a biela zvykne zožltnúť. Ak špárovka stratí svoj pôvodný odtieň, podlaha potom pôsobí neesteticky a zanedbane.

 

Určite nechcete, aby sa jeden z týchto dojmov spájal práve s vašou domácnosťou.