Spáleň a detská izba majú pri otázkach využitia priestoru rovnakého menovateľa. Posteľ. Tá nám zvyčajne zaberá najväčšiu časť priestoru. Je zrejmé, že sú nadobro preč časy, keď posteľ bola len posteľou a nebola vybavená úložným priestorom.

 

Posteľ

 

Posteľ s úložným priestorom okrem pekného dizajnu nahradí menšiu skriňu, no napriek tomu samotná posteľ v spálni zaberie toľko miesta, že niekedy je problém s dostatočným prístupom k nej z oboch strán, zvlášť ak poloha dverí a okna nám nedá na výber a posteľ musíme umiestniť tak, ako nám táto poloha dovolí. V tomto prípade platí, že okrem postele a malých nočných stolíkov po stranách nebudeme mať v spálni nič.

 

Posteľ v malom byte

 

Kam však uložiť všetko to, čo v ideálnom prípade býva v skrini v spálni? Riešení je niekoľko. Prvým je vybrať si pri kúpe posteľ so zväčšeným úložným priestorom. Rozdiel oproti klasickej posteli je ten, že výška úložného priestoru je o niečo vyššia (niekedy na úkor hrúbky matracu) a v konečnom dôsledku nám poskytne pekných pár kubických centimetrov navyše.

 

Posteľ v malom byte

 

Väčšina ľudí mylne premenovala úložný priestor postele na perinák. Nie je tomu tak. V samostatnej spálni je hygienickejšie nezastielať pokrývky, aby sa mohli vetrať. Ekonomické je teda do úložného priestoru pod posteľou umiestniť veci, ktoré nepotrebujeme denne – rezervné či sezónne oblečenie a podobne. A toto riešenie je možné i v prípade, že sa rozhodneme pre posteľový rám bez úložného priestoru.

 

Posteľ

 

Pod drevenú posteľ si stačí nechať vyrobiť alebo prikúpiť samostatné a často i uzatvárateľné zásuvky. To však nie je všetko. Aj tu môžeme využiť nápad, ktorý sme spomínali pri rekonštrukcií predsiene – znížený podhľad. Takzvaným mŕtvym priestorom je miesto nad posteľou. Na ukladanie ho je možné využiť vybudovaním zníženého podhľadu, ktorý je tvorený jednotlivými dvierkami, na ktorých je zvnútra pripevnený drôtený kôš. V zavretom stave tvoria dvierka jednoliatu plochu. Do košov je možné umiestniť čokoľvek, záleží od ich veľkosti. Jednotlivé dvierka sú výklopné, pri ich úplnom otvorení tvorí kôš policu, z ktorej je ľahké veci vybrať. Podobným trikom je využitie priestoru pod posteľou.

 

Posteľ v malom byte

 

 

Mimoúrovňové a poschodové postele

 

Ako je to možné? Posteľ sa nemusí nachádzať iba na podlahe, môže byť v rôznych úrovniach a priestor, ktorý pod ňou vzniká, môžeme podľa jej polohy využívať na nespočetné množstvo účelov. Existujú postele sklápajúce sa do skríň, ktoré vkusne a efektívne riešia problém s nedostatkom priestoru. Na noc sa rozložia a ráno pohodlne sklopia do skrine. Zavrú sa dvierkami skrine a tak priestor, kde bola pred chvíľou posteľ, ostáva pripravený na iné využitie. Ich výhodou je aj to, že periny a vankúše zostávajú pri sklápaní pripnuté k posteli popruhmi, čím sa zbavíme prácneho zastielania do nepohodlných úložných priestorov. Výrobcovia ponúkajú vertikálne aj horizontálne sklápacie systémy, ktorých výsledkom sú jednolôžkové, dvojlôžkové alebo dokonca i dvojposchodové postele.

 

Klápacie postele

 

Ďalšou možnosťou, ktorá sa v ostatných rokoch teší čoraz väčšej obľube je posteľ, ktorá po sklopení netvorí súčasť steny, ale stropu. Pomocou dômyselného zariadenia ju ráno doslova „vytiahneme“ smerom nahor a jej spodná časť splynie s rámom na strope, kde umiestnené osvetlenie. Niektoré dizajnérske firmy ponúkajú skutočne vkusné riešenia, ktoré okrem funkčného hľadiska spĺňajú aj nemenej dôležité estetické hľadisko, čím sa podieľajú na zvyšovaní kvality bývania. Podobným riešením, pri ktorom tiež posteľ zmizne cez deň z dohľadu, je jej zasunutie pod vyvýšené pódium. Pódium sa využíva na umiestnenie sedacej súpravy, písacieho stolíka alebo iných bytových doplnkov, čím robí priestor obytnej izby omnoho zaujímavejším.

 

Posteľ bez nožičiek

 

Podobné riešenia, aké sme použili v spálni sa môžu realizovať aj v detskej izbe. V detských izbách pre viac detí sa s veľkou obľubou používajú dvojposchodové postele. Nemusíme ich však používať iba vo svojej tradičnej podobe, keď sa jedna posteľ nachádza na podlahe a druhá nad ňou pod stropom, ale s malou dávkou fantázie môžeme postele umiestňovať v rôznych úrovniach a polohách.

 

Poschodové postele môžeme napríklad umiestniť do tvaru písmena L. Zvyšná časť pod hornou posteľou sa dá využiť na pracovný kútik, na umiestnenie komody, skrinky alebo policového regálu poskytujúceho množstvo prehľadne využiteľného priestoru. Veľmi dobre pôsobí, ak sú obe postele súčasťou skriňovej zostavy.

 

Posteľ v malom byte

 

Tvoria tak akési uzavreté výklenky v skriňovej stene, ktorá prebieha od podlahy až po strop. Nachádzajú sa síce pod sebou, avšak s istým dĺžkový posunom, ktorý necháva priestor pre umiestnenie skríň, komôd, políc a rôznych nevyhnutných zásuviek. Dokonca i schodíky na vyššie umiestnenú posteľ môžu plniť súčasne aj funkciu úložných zásuviek. Okrem dôsledného využitia priestoru získame jedinečné a kompaktné pôsobenie detskej izby, ktoré spolu s použitím vhodnej kombinácie farieb vyznie naozaj očarujúco.

 

Ak budeme pri zariaďovaní malého bytu používať rozum, fantáziu a využívať triky na zväčšenie priestoru, zistíme, že náš byt nie je až taký malý, ako sa na prvý pohľad zdá.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Mezonetové byty

 

Interiérové doplnky

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Interiér

 

16.8.2011© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: yatego.com,moebel-planungsstudio.de, wohnideen.minimalisti.com, cooledeko.de, wohnbedarf-pies.de, ourcosyhome.ru,