V dnešnom príspevku vám dokážeme, že nepotrebujete veľký dvor aby ste sa mohli pýšiť nádhernou priestrannou terasou. Pozrite sa na niekoľko nudných riešení, ktoré boli premenené na úžasný vonkajší obytný priestor. Možno nájdete inšpiráciu pre seba.

 

Príklad č.1:

 

PRED

Táto stará zvetraná terasa si určite pamätá aj lepšie dni. Nová mriežková dekorácia po stranách nerobí nič aby zachránila situáciu. Povedané slovami klasika: Je to ako keby ste dávali rúž na prasa.

 

Pred a po: Extrémne premeny okolia domu pomocou terasy a patia

 

PO

Teraz je to naozaj krása. Terasa je dvojúrovňová s oddeleným priestorom na varenie a grilovanie a s časťou na oddych. Jednoduchá ozdobená pergola poskytuje síce malý, no dostatočný tieň a súkromie.

 

 

Žiarivé tyrkysové čalúnenie pridáva moderné pop-farby, zatiaľ čo vzor na podlahe z kompozitných dosiek zútulňuje priestor a vytvára dojem koberca. Varenie s grilom a minibarom sa nachádza v hornej úrovni v tesnej blízkosti krytej kuchyne.

 

Príklad č.2

 

PRED

Veľmi nešťastne riešený viacgeneračný dom. Kuchyňa je malá a neposkytuje priamy prístup k záhrade. Majitelia museli bežať po schodoch hore a dolu ak chceli vôbec využívať gril. Preto si zvolili riešenie, pri ktorom vytvorili podivný malý drevený balkón, na ktorom si akurát tak po stojačky mohli vypiť rannú kávu a pri nej naďalej snívať o perfektnej grilovačke.

 

Pred a po: Extrémne premeny okolia domu pomocou terasy a patia

 

PO

 

Takto to vyzerá, keď paluba vedúca nikam dostane cieľ s veľkým C.  Jej nový príbeh sa začal vybudovaním vonkajšieho schodiska vedúceho k nádhernej  terase, ktorej nenápadným zlatým klincom je takzvaná funkcia duálnej vody. Ide o dva umelé mini vodopády, do ktorých sa vháňa voda pomocou malých nehlučných obehových čerpadiel. Táto funkcia zvyšuje komfort pokojného prostredia a prináša do neho upokojujúce zvuky.

 

Teraz už nič nebráni využiť priestor pred domom naplno. A to aj počas chladnejších nocí. Dizajnéri totiž mysleli aj na tento stav a tak zakomponovali k malej kamennej záhradke plynové ohnisko evokujúce pocit tepla.

 

 

Podlaha terasy presahuje cez pôdorys pergoly a plynule je nadpojená kamenným chodníkom v tienistej časti záhrady. Ďalším netradičným komponentom je presklený most cez umelú vodnú priekopu, ktorý vedie do súkromného vonkajšieho salónika.

 

 

 

Príklad č.3

 

PRED

Pri pohľade na tento dom určite aj laikovi napadne, že takýto majiteľ nie je hoden krásnej kamennej fasády. Terasa pred ním totiž pokazila akýkoľvek dojem z budovy. Tu naozaj chýba osobnosť...

 

 

PO

 

Našťastie prišlo k zmene, ktorá zmenila nevýrazný vonkajší priestor na miesto hodné dovolenkovania. Vonkajšie lehátka akoby volali po odpoludňajšom zdriemnutí. Číre sklo na vrchnej palube terasy bolo zvolené preto, aby nebránilo výhľadu na okolie, kde sa nachádza jazero priamo z domu. Len si to predstavte: Je ráno a vy popíjate kávu pred vlastným domom a dívate sa pritom na tancujúce lúče slnka po hladine jazera.

 

 

Roštová pergola poskytuje dostatok tieňa na terase a kombinácia bielej s hnedou na zábradlí umocňuje relaxačný dojem. Podlahovina v dvoch tónoch pomáha definovať oblasti terasy nenásilným spôsobom.

 

 

 

Príklad č.4

 

PRED

Majiteľ tohto obydlia by si zaslúžil prvú cenu za nezáživnosť.

 

 

 

PO

 

Teraz je váš dojem iný, že? Prakticky nebolo treba veľa, hlavným zdrojom premeny bolo pridanie farieb do pustého dvora, nehovoriac o jeho sfunkčnení a dodaní imidžu v štýle „Viva la Fiesta“. Švárobetónový múr má štruktúru terakoty so žiarivou oranžovou farbou a vzorom. Na predĺženie steny nahor boli použité farebné drevené laty. Ešte viac živej palety pridávajú farebné plátna patia.

 

 

Vstavané lavice a ručne maľované mexické dlaždice obklopujú všetky strany vírivky.

Dominantou celého projektu je však ohnisko. Netradičná polkruhová lavica poskytuje dostatok miesta na sedenie a tak teplo ohníka môžu majitelia využiť aj počas chladnejších večerov. Do pozornosti tiež dávame riešenie trávnika a ostrovčekov s okrasnými rastlinami.

 

Príklad č.5

 

PRED

Takéto riešenie okolia domu môžeme nazvať roztomilým, ale neohromujúcim. Majiteľ domu nechal takmer všetko na svoju manželku a jeho hlavnou starosťou bolo pravidelne kosiť anglický trávnik. Tak to aj vyzerá (nič proti ženám): Altánok nad terasou síce poskytuje aké také súkromie, dokonca vidno aj snahu o zakomponovanie zelene. Moderný architekt by však z takéhoto riešenia asi dostal vyrážky. Alebo nie? Poďme sa spoločne pozrieť na poslednú extrémnu premenu v tomto príspevku...

 

 

 

PO

 

Po zrelej úvahe manželia súhlasili so zmenou. A tá je očividná. Altánok bol daný na lepšie miesto a tiež pribudol kút na grilovanie, jedálenský stôl a priestor na relaxáciu. A to bol iba začiatok. Kvetináče zmizli a rastliny boli nainštalované buď priamo do terasy, alebo do jej najbližšieho okolia. Tieniace panely vedľa terasy ešte viac poskytujú pocit súkromia.

 

 

Vyberte si palivo. V tomto duchu sa nesie konštrukcia vonkajšej kuchyne. Môžete si vybrať drevené uhlie, alebo plyn. Priestor na terase poskytuje veľa možností na sedenie. Ako sa spieva v známej pesničke: „Sám s nohami na stole...“ A nám sa chce dodať:“...zrazu život ma baví viac!“

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Možnosti osadenia zábradlia na terasách

 

10 projektov pre zmenu okolia domu

 

Ďalšie zaujímavé články a rady na tému Terasy

 

 

 

16.3.2017© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.diynetwork.com

Text: Ivan Nôta