Neveríte, že razený betón dokáže byť elegantný? Veru dokáže a navyše, ušetríte si nemálo nákladov a to najmä vtedy, ako hľadáte riešenie pre spevnené plochy okolia vášho domu. Preč je trend zámkovej dlažby.

 

Razený betón – elegantná vonkajšia dlažba

 

 

Prichádza razená betónová dlažba, ktorá svojim povrchom dokáže imitovať aj prírodný kameň. A tá je okrem vonkajších plôch vhodná navyše aj pre vaše garáže či dokonca vnútorné bazény.

 

Použitie razeného betónu sa však predovšetkým hodí všade tam, kde je potrebná spoľahlivá funkčnosť  ciest či chodníkov, ich pevnosť a dlhá bezúdržbová životnosť. Nakoľko ide o monolitnú betónovú dosku, razená dlažba dosahuje vynikajúce výsledky najmä pri riešení veľkých silne zaťažovaných plôch.  Jej výstavba môže byť aj východiskom pre namáhané parcely, pretože sa neprepadáva a neprerastá trávou. Taktiež nie je potrebné ukončovať ju podpernými obrubníkmi zapustenými do zeme, ako je to pri ukladaní zámkovej dlažby. Razený, čiže ľudovo povedané opečiatkovaný betón, je odolný voči oderu a jeho monolitický charakter eliminuje vznik nerovností na jej povrchu, v doske sa netvoria priehlbiny ani trhliny.

 

Razený betón

 

 

Vzory a farby razeného betónu

Pomenovanie razený betón vzniklo z anglického Stamp – beton a je odvodené od technológie jeho výroby a to preto, že po jeho vyliatí na plochu sa do jeho ešte nestvrdnutého, plastického povrchu otláčajú pripravené matrice so vzormi. Matrice alebo inak raznicové dielce sú rôznych tvarov, čo dáva priestor pre veľkú variabilitu vzorov. Imitovať tak možno nielen dlažobné kocky, ale i bridlicu, či dokonca drevené dosky. Farebnosť povrchu zaručuje obsah farebného tvrdidla a následnou impregnáciou a to v dvoch vrstvách.

 

Razený betón

 

Výhodou tejto technológie je, že sa dá aplikovať aj na už existujúce betónové povrchy a to pomocou razených poterov, ktoré sa nanesú v určitej hrúbke na pôvodný povrch.

 

Vďaka svojej technológii je rezaná dlažba odolná voči UV žiareniu i teplotným výkyvom a stáva sa takmer nadčasovou. Jej vzhľad je totiž i farebne stály a zachováva si nezmenenú štruktúru po celé desaťročia. Ďalšou veľkou výhodou razenej dlažby je jej jednoduchá údržba. Nakoľko ide o monolit nehrozí v nej prerastanie trávy, ale dokonca ani usádzanie machu.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Tekutá dlažba: inteligentné riešenie pre rekonštrukcie

 

Kladenie zámkovej dlažby

 

Ďalšie články na tému Stavebný materiál

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.matritebeton.com, www.style-beton.ru