Pred tým ako sa pustíte do akýchkoľvek stavebných prác si priestor dôkladne odmerajte – nezabudnite pritom odrátať napríklad pri rozmere stien hrúbku použitých obkladačiek a podobne.

 

1a.jpg 1b.jpg

 

Pred rekonštrukciou si overte kadiaľ vedú v stenách rôzne potrubia a elektroinštalácie, odpadové rúry, alebo prívod teplej vody, či plynu, aby ste sa neskôr, až na niektorú rúru narazíte, aspoň nečudovali.

 

2a.jpg 2b.jpg

 

Pri kúpeľniach situovaných v suteréne, alebo na prízemí si overte, či má kanalizácia dostatočne veľký spád, aby ste predišli hromadeniu odpadu a následnému zapáchaniu odtokov zo sprchy, alebo vane. Ak snívate o veľkej vani, myslite na to, že do nej budete potrebovať aj veľké množstvo ohriatej vody – a to dnes čosi stojí

 

Sanitárne predmety, umiestnené uhlopriečne do rohu, môžu ušetriť v malej kúpeľni priestor.

 

Rekonštrukcia kúpelne

- Nezabudnite na to, že všetky technické ovládacie prvky – či už regulátor kúrenia, prívod vody a podobne by mali byť ľahko dostupné

 

- Pri výbere dlažby myslite na to, že sa tu budete pohybovať bosí a mokrí, kúpte si radšej protišmykovú dlažbu, než hladkú a lesklú.

 

Rekonštruujete alebo zariaďujete kúpeľňu? 3b.jpg

 

- Myslite na to, že do obkladu, ktorý si vyberiete budete musieť vŕtať otvory na uchytenie rôznych predmetov, prinajmenšom umývadla. Ak bude obklad príliš tvrdý – napríklad gres – tak si budete musieť zakúpiť špeciálne vrtáky a obrniť sa pri vŕtaní veľkou dávkou trpezlivosti.

 

- Čím viac výklenkov v priestore kúpeľne máte, tým väčší odpad z obkladu vám ostane

 

- Väčšie množstvo dlažby spotrebujete, ak sa rozhodnete pokladať ju po uhlopriečke miestnosti

 

- Ak chcete miestnosť obkladať sadrokartónom kúpte si druh, ktorý je špeciálne určený do vlhkých priestorov

 

- Ak máte možnosť rozhodovať o veľkosti svojej kúpeľne v novostavbe, nenechajte sa uniesť myšlienkou na príliš veľkú miestnosť. Na obloženie veľkej miestnosti budete potrebovať veľké množstvo obkladu a dlažby. Okrem toho nebudete môcť zabrániť cirkulácii vzduchu medzi jej jednotlivými časťami a tak budete mať neustále dojem, že je v miestnosti prievan.  

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Ako naplánovať rekonštrukciu bytového jadra

 

Podrobná kvalifikácia zón v kúpelniach a sprchách

 

Ďalšie články na tému Kúpeľne

 

2006 © Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.abrbaederstudio.de