rekuperáciaPočuli ste už niečo o rekuperačných jednotkách? Sú to vzduchotechnické zariadenia na spätné získavanie tepelnej energie a to z odpadového vzduchu. Súčasťou týchto kompaktných vetracích zariadení je rekuperačný výmenník, ktorý umožní odovzdanie tepla zo vzduchu odsávaného z interiéru, do vzduchu práve privádzaného do vetraného priestoru. Teplý i keď vydýchaný vzduch z miestnosti teda nie je bez úžitku vypúšťaný von oknom, ale vo výmenníku odovzdá veľkú časť svojho tepla vzduchu privádzanému z exteriéru a predohreje ho.

 

 

Rekuperácia tepla sa dá využívať vo všetkých typoch objektov, v ktorých je nevyhnutné tzv. hygienické vetranie, vzhľadom na stále rastúce ceny energií sa však rekuperačné jednotky stále častejšie montujú aj do rodinných domov či dokonca samostatných bytov.

 

Rekuperácia tepla a pasívne domy

Rekuperácia tepla sa využíva aj v pasívnych domoch, kde je potrebné zabezpečovať umelé vetranie, pretože ich múry prepúšťajú vzduch len minimálne a vetranie cez otvorené okná je najmä v zimnom období vysoko neekonomické. Rekuperačná jednotka  teda zabezpečí vetranie domu, odvedie vydýchaný či znečistený vzduch alebo nepríjemné pachy z kuchyne len s minimálnymi energetickými stratami a zároveň zaistí nepretržitý prístup čistého, dokonca filtrovaného vzduchu. Takéto vetranie zabezpečuje, samozrejme, aj počas doby, kedy je dom napr. dočasne neobývaný. Rekuperačné vetranie obytného priestoru znižuje relatívnu vlhkosť a tým zabraňuje množeniu roztočov a vzniku plesní, čo ocenia najmä alergici a astmatici.

rekuperačná jednotkaVeľkou výhodou rekuperačných zariadení je aj systém 2 v 1, ktorý nachádza využitie najmä v klimatizovaných priestoroch. V letných mesiacoch je do interiéru privádzaný teplý vzduch ochladzovaný odvádzaným vzduchom, ktorý už klimatizácia stihla dostatočne ochladiť.

 

Rekuperačné jednotky majú rozdielnu účinnosť, ktorá sa môže pohybovať až do výšky 85 %. Účinnosť rekuperácie tepla sa rovná účinnosti spätného získania tepla. Nulovú účinnosť vykazuje napríklad otvorené okno, cez ktoré sa teplý vzduch z miestnosti odvedie do exteriéru bez toho aby sa zúžitkoval a namiesto neho sa do miestnosti privedie čerstvý studený vzduch, následkom ktorého teplota v miestnosti rapídne ochladne. Naopak, 100 % účinnosť by sa dosiahla vtedy, keby bola miestnosť vetraná bez akejkoľvek straty energie, čo je ale z technického hľadiska nerealizovateľné.

 

Reálna účinnosť sa pohybuje od 30 do 90%, pričom už 60% je považovaných za štandardnú a 80 % za špičkovú účinnosť.

 

Vzhľadom na náklady vynaložené za energiu na vykurovanie si tak stačí uvedomiť, že pri použití kvalitných rekuperačných zariadení, stačí vzduch v obytnom priestore dohrievať na potrebnú teplotu už len približne o necelé 3 °C.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Nútené vetranie s rekuperáciou

 

Rozdelenie rekuperačných vzduchových filtrov

 

Ďalšie zaujímavé informácie o Alternatívnom vykurovaní

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.kampmann-gmbh.com