Neobvyklý prístup priviedol architektku a klientku v jednej osobe Eriku Werresovou k holistickému poňatiu renovácie rodinnej vily v nemeckom meste Bergisch Gladbach. Začala starostlivým výberom povrchu profilov typovo rozmanitých okenných riešení Schüco a na ich základe potom rozpracovala farebné i materiálové návrhy pre takmer všetky viditeľné povrchy v objekte aj v jeho bezprostrednom okolí. Výsledkom je mimoriadne ucelená a elegantná estetika.

 

Dvojo zdvižno-posuvných dverí

Dvojo zdvižno-posuvných dverí s rozmermi 4,0 m x 2,34 m vedú z obytného a jedálenského priestoru v prízemí domu na dve terasy (Schüco ASS 70).

 

Architektka Erika Werresová sa na prvý pohľad zamilovala nielen do lokality a pozemku v Severnom Porýní-Vestfálsku, ale tiež do samotného objektu, ktorý sa na ňom nachádzal. Pôdorys, materiál budovy, výška izieb aj rozdelenie priestoru sa zdali ideálne pre potreby jej päťčlennej rodiny, a preto sa rozhodla pre renováciu namiesto novostavby. Aj keď pojem „renovácie“ úplne nevystihuje značný rozsah prác. Skôr to bola kompletná rekonštrukcia: architektka pridala a zväčšila okenné plochy a zároveň osadila celý obvodový plášť kompozitným, tepelnoizolačným systémom; kompletne vymenila rozvody elektriny, vykurovania, vetrania a kúrenia (HVAC); prestavala strechu a tiež vo všetkých troch podlažiach domu upravila dispozície priestorov tak, aby vyhovovali požiadavkám jeho obyvateľov. Zvýšené náklady spojené s úpravou existujúceho objektu sa však vyplatili.

 

Objekt pred renováciou

Objekt pred renováciou.

 

 

Na troch podlažiach s celkovou plochou 240 m² vznikol moderný, funkčný a obytný priestor zaliaty slnkom, ktorý sa smelo môže porovnávať s novostavbami. To všetko ešte umocňuje osobité kúzlo budovy - pri renovácii sa podarilo zachovať tradičný štýl, ktorý je pre túto oblasť typický a vďaka ktorému je objekt pod čiastočnou pamiatkovou ochranou.

 

Pohľad zo záhrady

Smerom do záhrady ohraničujú obytný priestor presklené plochy na výšku miestnosti,

vďaka ktorým je možné si plne vychutnať všetky ročné obdobia.

 

Hliníkové profilové systémy Schüco: Viac svetla, lepšie výhľady, výborné tepelno-izolačné vlastnosti

 

Unikátne riešenie fasády i interiéru ťaží z práce so svetlom, výhľadmi a tiež z rôznorodosti použitých materiálov. Pri rešpektovaní pôvodného architektonického štýlu budovy došlo k pridaniu a významnému rozšíreniu presklených otvorov tak, aby mali všetky obytné aj úžitkové priestory dostatok denného svetla a umožňovali množstvo rôznych výhľadov do záhrady i okolitej krajiny. Všetky okná aj posuvné dvere vynikajú tou najkvalitnejšou konštrukciou – použité hliníkové profilové systémy Schüco sa vyznačujú výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami a navyše sú vybavené izolačným trojsklom.

Ako architektka Erika Werresová pri svojej práci na veľkých komerčných projektoch spoznala širokú škálu prevedenia a technických možností, ktoré ponúkajú okenné, dverové a fasádne systémy od spoločnosti Schüco. Jej projekt preto zahŕňal systémové riešenia, ktoré presne spĺňali jej požiadavky, napríklad úzke pohľadové šírky, vertikálne orientované dvojkrídlové okná, pevné presklené plochy v kombinácii s dvojkrídlovými oknami a tiež neotvárateľné presklené steny v kombinácii s veľkoformátovými zvižno-posuvnými systémami Schüco. Na oboch stranách vchodových dverí bolo navyše možné integrovať fixné presklené plochy v rámci zvoleného systémového radu, konkrétne ide o Schüco ADS 75 SI.

 

Farba profilov ako určujúci a opakujúci sa motív

 

Počas plánovania projektu venovala Erika Werresová osobitnú pozornosť farbám, textúram a materiálom. Inšpiráciou pre základnú farebnú schému sa stal zvolená prášková povrchová úprava okenných profilov Schüco - metalická povrchová úprava s jemnou textúrou v šedohnedom odtieni „Tiger greybrown“. Tá bola použitá na rámové profily všetkých konštrukcií a tiež na niektoré krycie profily vyrobené na mieru.

 

V interiéri aj exteriéri architektka využila farebné a materiálové spektrum, ktoré umocňuje jednoduchú eleganciu stavebných materiálov - niekde prostredníctvom jemných nuáns, inde zase pomocou kontrastov. Variácie na čiernobiele spektrum zaujmú už zvonku, kde na svetlej silikátovej omietke vynikajú metalické šedohnedé okenné profily a obloženie, zatiaľ čo matne čierne engobované strešné tašky zase kontrastujú so svetlými betónovými platňami obklopenými rýnskym štrkopieskom (pozn. engoby sú zušľachtené íly s obsahom kovov, nanášajú a natavujú sa na strešné tašky). Okenné ostenia vzniknuté po inštalácii kompozitného, ​​tepelnoizolačného systému na fasáde sú vybavené zapusteným exteriérovým tienením a ochranou proti oslneniu. Farbe profilov navyše zodpovedá aj farba žalúzií.

Interiéru dominuje kombinácia bielych stien, stropov a úžitkových plôch s podlahami s cementovo šedou kameninovou dlažbou, a tiež parapety z jurského vápenca na sedenie a (v mokrých priestoroch) so sklenenými mozaikovými kachličkami v teple šedom odtieni s perleťovým efektom. Túto farebnú schému oživuje prírodné drevo v podobe kašmírovo šedej dubovej podlahy na schodiskách a tiež v horných podlažiach. Pri takejto úrovni starostlivosti a pozornosti venovanej výberu materiálov a farieb nie je žiadnym prekvapením, že táto premyslená hra farieb pokračuje aj na čalúnení nábytku a v ďalších dekoračných prvkoch.

 

Systémové možnosti a komfortné riešenie

 

Okenné systémy vytvárajú kontrast medzi vertikálne členenými dvojkrídlovými oknami, ktoré sa opakujú na všetkých podlažiach, a čistou horizontálnou líniou presklených plôch, ktoré na prízemí otvárajú výhľad do záhrady na výšku celého poschodia. Dvoje ľahko ovládateľné zdvižno-posuvné dverové riešenia Schüco ASS 70, každé s rozmermi 4 metre na šírku a 2,34 metra na výšku, vedú z obytného priestoru von na terasy. Medzi nimi sa nachádza 6 metrov široká fixná presklená stena, ktorá odstraňuje vizuálnu hranicu medzi obytným priestorom a záhradou. Všetky otváravé okná sú osadené kompletne skrytým kovaním Schüco AvanTec SimplySmart a ich elegantné a zároveň funkčné zaklapávacie kľučky majú blokovacie tlačidlo. Ďalší špeciálny prvok sa nachádza na vstupných dverách vo forme biometrickej kontroly vstupu Schüco Fingerprint s čítačkou odtlačkov prstov - jej pohodlné ovládanie a bezpečnosť ocenia všetci členovia domácnosti.

 

Informácie o projekte

 

Názov projektu: Renovácia rodinného domu, Bergisch Gladbach

Architekt: Erika Werres, Bergisch Gladbach (projekt, schválenie a plánovanie realizácie; vedenie stavby)

Výroba / inštalácia okenných a dverových systémov: Metallbau Udo Eichwald & Co. GmbH, Sankt Augustin

Dokončenie: 2016

 

Riešenia Schüco použité v objekte

 

Schüco AWS 75.SI - dvojkrídlové okná

Schüco AWS 75.SI - otváravo-sklopné okná

Schüco AWS 75.SI - kombinácia fixných presklených plôch a okien

Schüco ASS 70 - zdvižno-posuvné dvere

Schüco ADS 75.SI - vchodové dvere v kombinácii s pevnými presklenými prvkami

Schüco biometrická kontrola vstupu s čítačkou odtlačkov prstov

Schüco AvanTec SimplySmart - systém skrytého kovania, kľučky uzamykateľné alebo s tlačidlom

Špeciálne prvky: Izolačné trojsklo s tepelnoizolačnou povrchovou úpravou a bezpečnostným sklom; jemná metalická prášková povrchová úprava všetkých rámových konštrukcií v odtieni „Tiger greybrown“ (interiér / exteriér).

 

Viac informácií o riešeniach Schüco na www.schueco.sk

 

Foto: Erika Werresová