Akoby ste sa vrátili v čase späť do detstva a ocitli sa na prázdninách u starej mamy. Keramické kvetináče s bylinkami na drevenom parapete, romantické záclony a vankúšiky, sušená levanduľa nad dverami, poctivý drevený nábytok. Existuje len veľmi málo ľudí, ktorí si rustikálnu kuchyňu nezamilujú na prvý pohľad. Majú svoje osobité čaro, sú vizuálne upokojujúce a vieme, ako si ich vykúzlite aj v paneláku. Čítajte ďalej.

 

Rustikálne kuchyne sú očarujúce

 

Kuchyňa je v mnohých domácnostiach stredobodom všetkého diania. Veď práve tu všetko rozvoniava, tu sa schádza celá rodina, aby sa zapojila do prípravy hoci len jednoduchej slávnostnej večere. Kuchyňa je proste miestom, ktoré spája celú rodinu. Preto tiež mnohí milujeme rustikálne kuchyne, v ktorých sa všetky tie domáckosti, rodinnosť a útulná romantika snúbia v priestore. Viete, ako preniesť čaro vidieckej či rustikálnej kuchyne ku vám domov? Nie je to tak ťažké.

 

V rustikálnej kuchyni vládnu prírodné materiály

 

Rustikálne kuchyne sú stále obľúbenejšie, aj preto je stále viac výrobcov a predajcov zaraďuje do svojej ponuky. Vo vidieckom štýle si môžete zariadiť buď celú kuchyňu, alebo sa sústrediť iba na drobnosti, ktoré do inak modernej kuchyne prinesú závan romantiky. Klasikou každej rustikálnej kuchyne sú prírodné materiály.

 

Rustikálne kuchyne sú očarujúce

 

Nech žije drevo, kameň a keramika! Ak vsadíte na túto osvedčenú trojku, tak rozhodne nestúpite vedľa. Kuchynské pracovné dosky, skrinky, stoličky a jedálenský stôl z dreveného masívu majú osobité kúzlo, ktoré nezostarne.

 

Rustikálne kuchyne sú očarujúce

 

Kameň pôsobí k drevu ako príjemný kontrast. Môže byť na podlahe alebo na stene ako obklad. Keď príde reč na keramiku, nemožno nespomenúť v poslednej dobe toľko populárny keramický drez. Zatiaľ čo v súčasnosti najbežnejšie používaný nerezový drez má mnohé "muchy", keramický drez si zamiluješ na prvý pohľad, a ohromí ťa ešte viac, keď sa o ňom dozvieš všetko. Je prekvapivo pevný, stálofarebný a ľahko sa udržiava. Skrátka sen každej gazdinky.

 

Ide o detaily

 

V rustikálnej kuchyni však ide aj o detaily. Široký drevený parapet a na ňom keramické kvetináče s fialkami zapôsobí vidieckym kúzlom aj v panelákovom byte. Pri oknách môžeme zostať - skúste natrieť okenné rámy a okná ozdobiť romantickými, trebárs háčkovanými, záclonkami. Tie by samozrejme mali ladiť s obrusom a prestieraním. Celú kuchyňu prevoňajú malé kvetináče s bylinkami.

 

Samozrejmosťou v rustikálnej kuchyni či skôr jedálni je masívny poctivý stôl a stoličky. Namiesto stoličiek môžete pokojne zvoliť aj lavicu, ktorá akoby z obrazu babičkinej kuchyne vypadla. Nezabudnite na to, že kde je stôl, tam je domov. Jeho výber preto nepodceňujte a radšej si na to pekne sadnite a všetko premyslite. Stôl by mal niečo vydržať.

 

Rustikálne kuchyne sú očarujúce

 

Rustikálne kuchyne sú očarujúce

 

Romantické doplnky

 

Klasickými doplnkami, ktoré nájdeš takmer v každej rustikálnej kuchyni, sú filigránske úchytky, stĺpiky na konštrukciu nábytku, všadeprítomné prútené košíky, romantické vankúšiky, živé kvety a v neposlednom rade aj zaváraniny na polici. Detaily podčiarkujú vašu snahu o zmenu štýlu kuchyne. Užite si romantiku starých čias.

 

Rustikálne kuchyne sú očarujúce

 

Rustikálne kuchyne sú očarujúce

 

Rustikálne kuchyne sú očarujúce

 

Rustikálne kuchyne sú očarujúce

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Moderná kuchyňa dnes

 

Optické zväčšenie malej kuchyne

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Trendy kuchýň

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

    

Foto: pinterest.com, freshome.com, homeepiphany.com, ozhome.com

Autor: Ivan Nôta