Osem z desať ľudí ani netuší, že vnútorný vzduch môže byť až päťkrát znečistenejší ako vonkajší. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zdravie ľudí až v 80 percentách ovplyvňuje prostredie, v ktorom žijú a spôsob ich života.

 

S novým bývaním porcia zdravia navyše

 

Zdroj: Pixabay.com

 

Si to, čo ješ

 

Človek denne spotrebuje približne 13,5 kg vnútorného a 1,5 kg vonkajšieho vzduchu, čím sa práve vzduch stáva našou najdôležitejšou potravinou. Viete ale, čo dýchate a čo prechádza vašou kožou? Každým dňom vedci objavujú stále viac a viac chemických látok, ktoré znečisťujú ľudský organizmus. Zvýšené znečistenie vzduchu v interiéri môžete očakávať bezprostredne po dokončení stavby či rekonštrukcie. Negatívne ovplyvňuje najmä deti, tehotné ženy, dojčatá a alergikov.

 

Ak nebudete dbať na správny výber stavebných materiálov či bytového zariadenia, môže sa stať, že vás neminú nepríjemné príznaky ako podráždenie dýchacích ciest, očí, kože, nepríjemné pocity ako únava, bolesti hlavy alebo alergické reakcie. Väčšina z použitých materiálov ostáva v dome navždy, preto by ste mali vyberať stavebné materiály či zariadenie interiéru tak, aby ste spolu s nimi nevpustili do interiéru rôzne škodliviny. Iba tak môžete spolu s novým bývaním získať aj isté zdravotné benefity.

 

Tepelná pohoda

 

Stabilná teplota a vlhkosť vzduchu bez veľkých výkyvov výrazne vplýva na našu pohodu pri bývaní, či práci. Pri návrhu domu stavte radšej na to osvedčené: dostatočne zateplené štíhlejšie steny z tehly či betónu, v interiéri omietnuté minerálnymi omietkami, ktoré napomáhajú regulovať vlhkosť. Napríklad pri kombinácii 25 cm masívnej steny (s veľkou objemovou hmotnosťou) a 20 cm zateplenia získate nielen vyrovnanú klímu v interiéri, ale časovo aj finančne pri stavbe ušetríte.

 

S novým bývaním porcia zdravia navyše

 

Zdroj: Pixabay.com

 

Vysoký výkon s čistou hlavou

 

Pravidelne vetrajte. Pri „vydýchanom“ vzduchu stúpa hladina CO2 a vaša schopnosť sústrediť sa klesá, prichádza únava a ospalosť. Nečakajte až na tieto príznaky. Pravidelným prísunom čerstvého vzduchu sa dokážete viac koncentrovať, čo sa odzrkadlí aj na vašom výkone - pracujte s „čistou“ hlavou. Najlepšie vám prísun čerstvého vzduchu zabezpečí riadené vetranie. Ale aj pri ňom nezabudnite z času načas vyvetrať otvorenými oknami.

 

Aj vám sa spája vôňa novoty s čistotou? Ale je to naozaj tak?

 

Dokončená stavba, vymaľované. Koľkí z vás si povedali, ach, vôňa novoty. Ale naozaj ide o pozitívnu vôňu? Nežiaduce pachy či vône nie sú len nepríjemné, ale môžu uvoľňovať do prostredia aj škodlivé látky.

 

S novým bývaním porcia zdravia navyše

 

Zdroj: Pixabay.com

 

Našťastie ľudia majú v sebe vyladený veľmi jemný varovný systém – a to čuch. Všeobecne platí, že ľudia dokážu zacítiť látku, a to aj keď je prítomná len v malom množstve - často dokonca predtým, ako dosiahne koncentráciu ohrozujúcu zdravie. Predtým, ako sa do čerstvo dokončených stavieb, stavieb po rekonštrukcii či do vymaľovaných priestorov nasťahujete, dôkladne ich vyvetrajte. Problém nastáva vtedy, ak aj po niekoľkých mesiacoch a napriek vetraniu, stále cítite nepríjemné pachy, prípadne pociťujete bolesť hlavy, únavu alebo podráždenie. Snažte sa nájsť príčinu, prípadne si zavolajte odborníka, aby overil, či v prostredí nemáte prítomné škodlivé látky.

 

Ak chcete takémuto stavu predísť, tak pri stavbe či rekonštrukcii použite nízkoemisné stavebné materiály. Zamerajte sa na ekologické minerálne materiály s nízkym obsahom VOC (voľne prchavé látky), prípadne na produkty s označením NaturePlus. Toto označenie slúži na označenie vysokokvalitných ekologických stavebných produktov.

 

Čo zistili vedci pri výskume stavebných látok?

 

Výskumný park Viva je najväčším európskym zariadením na skúmanie stavebných materiálov. Dáta z výskumných domčekov sa zbierajú a vyhodnocujú od roku 2015.  Prečítajte si niekoľko tipov, ktoré vám môžu napomôcť pri výbere stavebného materiálu. Mnohé ďalšie tipy nájdete v sekcii pre zdravé bývanie.

 

https://baumit.sk/riesenia-kategorie/2137/zdrave-byvanie

 

Zdroj: Baumit.sk

 

1. Zateplené domy dokážu zabezpečiť najstabilnejšiu teplotu v miestnosti. Okrem zatepľovania budov na stabilizovanie vnútornej teploty výrazne vplýva aj typ konštrukcie. Masívna konštrukcia (s veľkou objemovou hmotnosťou) - najmä betón alebo tehla - funguje obzvlášť dobre v zime aj v lete.  

 

2. Analýza zápachu v rôznych výskumných domoch jasne ukázala, že domy z tehál a betónu s vnútornou omietkou boli najlepšie akceptovateľné. Masívny dom z dreva vyšiel veľmi špecificky: Pre niektorých ľudí bol intenzívny zápach (vôňa) dreva veľmi nepríjemný, pre ostatných zas príliš intenzívny.  Zdroj: IBO Innenraumanalytik OG

 

3. Najskôr po dokončení novostavby sa môžete bez váhania presťahovať do masívneho domu z betónu či tehly. Pri montovanej drevostavbe by ste mali so sťahovaním počkať aj niekoľko mesiacov, hlavne ak máte v rodine citlivejšie osoby. Za určitých okolností môžu byť v takejto stavbe vo vnútornom vzduchu veľmi dlho prítomné látky špecifické pre drevo, ako sú terpény.

 

4. Výsledky meraní interiérových náterov a omietok vyšli dobre pre použité Baumit produkty vo výskumnom parku a to minerálny náter lonit, omietka KlimaWhite, ale aj interiérové ​​nátery Divina. Počas meraní sa nepreukázala relevantná prítomnosť  znečisťujúcich látok VOC. Dôvod je jednoduchý, ide o minerálne produkty s veľmi nízkymi emisiami.

 

5. A čo ukázali výsledky meraní vo všetkých výskumných domoch na prítomnosť formaldehydu?  V domoch z tehly, betónu a v montovanej drevostavbe boli hladiny formaldehydu od začiatku úplne nepatrné. Vyššie hodnoty vo všetkých meraniach sa preukázali iba v dome z masívneho dreva. Zdroj: IBO Innenraumanalytik OG

 

Článok vám prináša Baumit.sk