Tradícia nepustí.  Zateplenie domov a budov z vonkajšej strany je nám oveľa bližšie, ako z vnútornej. Samozrejme, existujú výnimky, tie sú však skôr dané technologickými podmienkami, ako praktickými (napríklad ak pamiatkari zakážu akokoľvek upravovať fasádu historických budov a podobne).

 

Dlho sa tvrdilo, že zatepľovať má cenu len zvonku. V opačnom prípade sa podľa tejto teórie väčšina ľudí nevyhne technologickým chybám, kedy sa rosný bod posunie dovnútra konštrukcie až k izolácii, kde sa v zime voda zráža a stena hnije. Napriek tomu sa nájdu stavitelia, ktorí tomuto systému dávajú prednosť.

 

Vnútorné zateplenie domu

 

Tento systém sa však chová inak ako objekty zateplené klasicky, teda zvonku. Kúrenie v týchto budovách je potrebné navrhovať tak, aby bolo schopné rýchlo regulovať teplotu vo vnútri. Nedochádza totiž k akumulácií tepla v stene, preto sa dom chová viac skôr ako drevostavba.

Medzi uvádzané výhody vnútorného zateplenia patrí jednoduchosť, úspora nákladov na hrubú stavbu. Stavba je vraj tak jednoduchá, že je ľahké eliminovať technologické chyby.

 

 

 

Kde je teda pravda?

 

V prvom rade ide o to, aby sa vnútorné zateplenie nevykonávalo laickým spôsobom. Je potrebné dôsledne zatepliť nielen strop, ale aj steny a podlahy, aby sa dovnútra nedostal chlad cez "studené" konštrukcie. Vnútorné zateplenie sa nerobí tak, že by sa jednoducho steny oblepili polystyrénom, ale polystyrén je nalepený na sadrokartónových doskách. Na ne je možné bez problémov zavesiť aj kuchynskú linku a ďalšie ťažké predmety.

 

Výhody a nevýhody systému vnútorného zateplenia

 

Výhody:   

 

- vhodný pre prízemné budovy s prerušovaným vykurovaním (rodinné domy typu "bungalov", rekreačné budovy, škôlky, málotriednej školy, predajne a budovy pre služby, administratívne budovy výrobných areálov, výrobné budovy, dielne, sklady)

 

- nedochádza k akumulácii tepla do stien, to znamená veľmi rýchle vykúrenie miestností a s ním spojené vysoké úspory za vykurovanie

 

- vyššia povrchová teplota obvodovej steny, lepšia teplotné pohoda

 

- rýchla, polosuchá výstavba bez ohľadu na klimatické podmienky

 

- montáž nevyžaduje stavbu lešenia

 

- inštalácia lepením bez mechanického zásahu do obvodových múrov

 

- izolačná vrstva so sadrokartónom rieši zároveň vnútornú úpravu stien

 

- možnosť použitia sýtych fasádnych farieb (pri použití tmavých odtieňov farieb je izolant chránený obvodovou stenou proti nadmernému prehrievaniu)

 

  - rozsiahle možnosti architektonického riešenia fasády  

 

Nevýhody:

 

- odlišné vykonávanie hrubej stavby (napr. riešenie napojenia vnútorných priečok na obvodové múry)

 

- vyššie nároky na dodržanie technologicky správneho postupu pre vylúčenie vzniku tepelných mostov

 

- oproti vonkajšiemu zatepleniu zmenšenie vnútorného priestoru domu

 

Kto vyhráva súboj? Ako sme už spomínali, v našich končinách je to vonkajšie zateplenie. Pamätajte však na jeden podstatný fakt: Všetci chytrí zatepľujú odjakživa dom zvnútra, Eskimáci izolujú iglu kožami zvnútra, nedávajú ich z vonku, Američania Izolujú domy zvnútra (kalifornské domy), Škandinávci majú tisícročnú tradíciu izolovať domy vždy zvnútra. Pravda je možno úplne inde, než sa nazdávate.

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Hydroizolácia plochej strechy je dôležitá!

 

EKO výhody celulózovej izolácie

 

Ďalšie články na tému Zatepľovanie

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.novidom.ru

(i.n.)